Rozhodování o zdroji tepla našeho domova někdy ani nezáleží na nás. Chceme třeba plynové topení, ale dům „nesedí na trubce“. Tepelné čerpadlo má provozní náklady celku zanedbatelné, ale vstupní investice je značná. Dřevo se nám líbí, ale příprava topení je pracná a navíc nemáme kam ho uložit. Elektrické kotle a kotle na tuhá paliva a další způsoby vytápění – co bude nejlepší pro náš dům?
Jak stoupají ceny všech energií, ani s elektřinou na tom v perspektivě nebudeme jinak, přičemž už teď je elektrické vytápění nejdražší. Záleží ovšem na úhlu pohledu – není totiž málo výhod, a pro ně by ho někteří uživatelé za jiné řešení nevyměnili.
Elektrické kotle a kotle na tuhá paliva – pro a proti
Kdo má vlastní fotovoltaické pole či „větrník“ a nebo prostě o ceně elektřiny nemusí dvakrát přemýšlet bude rozhodně chválit jednoduchý čistý provoz a péči omezující se na namačkání čudlíky pro něj ideálního programu. Teplotu nastaví na ovládacím termostatu a tak určí teplotu jednotlivých místností. Elektrické topení je uspokojivé i ve vztahu k ekologickému svědomí uživatele. Dopad na životní prostředí v místě jeho užití potěší, protože při něm nedochází k produkci skleníkových ani jiných plynů. To ovšem stojí peníze – nákladná je jak investice sama, tak hrazení účtu za protopenou energii. Práce elektrického kotle a celého systému vytápění stojí a padá s přívodem elektrické energie. Při přetížení v síti, hořící rozvodně a vichřicí strhaném vedení budete v obýváku sedět v ušance.
Jaký kotel stačí pro rodinný domek
Soustavy s elektrokotlem můžeme mít jako přímotopné nebo s akumulací topné vody. Za nejnižší noční sazbu kotel ohřívá topnou vodu v akumulačních nádržích a přes den je v provozu pouze sekundární okruh, který používá tuto vodu z akumulačních nádrží. Je ale třeba přiznat, že s drahou energií novodobé elektrické kotle pracují s vysokou efektivností. Jejich příkony se pohybují od 7,5kW po 22kW. (Do běžného rodinného domku se hodí kotel o příkonu 15kW.)
Klasiku představují tuhá paliva
Ovšem i moderní kotle nahá paliva umožňují téměř dokonalé spalování a snadnou obsluhu. Patří sem kotle na koks, hnědé nebo černé uhlí a kotle na dřevo, dřevní odpad a dřevěné brikety. Hodně se užívají kvalitní zplynovací kotle na spalování suchého palivového dříví, některé typy se vyrábějí i jako kombinované na dřevo a uhlí. Jejich obsluha není časově náročná. A na tuhé palivo fungují i tak zvané druhé zdroje tepla, jimiž uživatelé řeší třeba výkyvy teploty nebo mezidobí na počátku či konci topné sezony. Obliba krbů a krbových kamen stoupá de z romantických důvodů, ale protože jsou výhodné – vytápějí místnost, kde jsou instalovány, nebo s ventilátorem fungují jako teplovzdušné či s teplovodním výměníkem napojené na teplovodní systém. Tak se dá vytápět jedním krbem víc místností, případně celý objekt.
Kotle na biomasu
Kotlů spalujících biomasu je hodně typů lišících se výkonem, cenou, náročností na údržbu, provoz i druhem paliva. Vyřeší naši situaci pokud se rozhodneme měnit palivo za ekologičtější postupně. Uhlí u těchto typů můžeme například vystřídat peletami. Kvalitnější peletové kotle mají nejen lepší poměr výkonu a množství paliva, ale i výrazně jednodušší obsluhu – u samozážehových kusů vybavených automatickým dávkovačem stačí nastavit termostat a kotel si pak už přikládá sám. A vy jen vysypáváte saze a popel. U dobrého kotle a kvalitních pelet si stačí zahrát na kominíka jednou za čtrnáct dní.
A ještě zplynování
Podobně snadná je obsluha zplyňovacích kotlů, které nechávají dřevo pouze zuhelnatět a následně vysublimovat. Při celém procesu se neuvolňují žádné škodliviny a tak jedinou bolestí takových nejpokročilejších technologii je, že pořizovací cenu jinak levných kotlů na pevná paliva dost zvyšují. Vesměs je to ale investice, která se při vývoji cen relativně rychle vrátí. Nemluvě již o pohodlí a čistotě provozu a samozřejmě pro spotřebiteli dost často proklínanou, ale pro přežití lidstva zřejmě nezbytnou ekologii.