Stavba sprchového koutu

stavba-koupelny
Stavba sprchového koutu, foto Michal

Dát přednost koupelnové vaně či sprchové kabině? Oba způsoby osobní hygieny mají své výhody, ale předností sprchování je nízká spotřeba vody. Stavba sprchového koutu je výhodnější – při osprchování ušetříme víc, než dvě třetiny ceny za koupel ve vaně. Sprchový kout či kabina šetří i místo a sprchování je i hygieničtější. Ovšem zase se při něm tak báječně neuvolníte jako ve vaně. Ve velké koupelně ostatně můžete mít vanu i sprchový kout…

Když se ať už z jakýchkoliv důvodů při rekonstrukci koupelny rozhodneme pro sprchu, je samozřejmě rozdíl, zda bydlíme ve svém, nebo v nájmu. V prvním případě nás zajímají spíš stavebně technické podmínky, v druhém sice také, ale budování se rozvine teprve poté, co pro rekonstrukční práce získáme svolení majitele. Byl by sice sám proti sobě, kdyby nás nenechal jeho majetek zhodnotit, ale do hlavy mu nevidíme. Podmínky s nimiž souhlasil však hleďme mít pro jistotu od něj potvrzené písemně!

Sprchový box ve vlastním domě

Postavit sprchovací box bez dalších úprav na stávající instalace nám nepřinese žádné byrokratické úkony. Pokud ale v místnosti měníme i dispozice, nebo se koupelna stane součástí nového obytného podkroví a tedy bouráme, stavíme a překládáme instalační rozvody, potřebujeme i projekt, dost možná včetně vyjádření statika, a patřičné razítkem příslušného stavebního úřadu.

Jak si vybírat?

Sprchový kout, foto Michal

Nejdříve si ujasníme odpovědi na několik základních otázek:

  • Je pro sprchový kout v koupelně dostatečná plocha a dostatečná je i výška koupelny?
  • Odpovídá odvod vody (stejně jako její rozvody) budoucí instalaci sprchového koutu?
  • Kdo bude sprchu nejčastěji používat?
  • Chceme hotovou sprchovou kabinu (box), nebo sprchový kout postavíme?
  • Jakou sprchovou armaturu a další vybavení boxu si vybereme?
  • Rozhodneme se také o formě dveří sprchového kouta (otevírací nebo závěs?).

A pokud už se pro „sprcháč“ rozhodneme, zvážíme, zda finančně, fyzicky i psychicky utáhneme patálií víc a při jednom nepořádku nezařídíme hned i další věci. Je například výhodné, pokud instalaci sprchového boxu spojíme s novými obklady a dlažbou. Obklady nalepíme samozřejmě ještě před vlastní instalací sprchového boxu. Montujeme podle návodu, ale případný přesun vodovodní instalace raději svěříme odborné instalatérské firmě.

Sprchový kout

Nejčastější (protože z hlediska hospodaření s plochou koupelny nejúspornější) je umístění sprchového koutu do rohu místnosti. Můžeme místo obezdít pálenými cihlami, ale lepší budou vápenocementové cihly a nejlepším pórobetonové tvárnice tloušťky 75 mm, s nimiž je práce naprosto přesná. Jejich předností je snadná rozměrová úprava speciální pilou, v nouzi však úpravu zvládneme i pilou na dřevo či na železo. Lepíme je suchou směsí pro tenkovrstvé zdění. Směs sypeme do vody a průběžně mícháme. Maltu musíme zpracovat do čtyř hodin. Pozor – lepivost ztrácí do pěti minut po natažení. Na pórobetonovou stěnu můžete bez další úpravy lepit obkládačky.

Podlaha koupelny

Stěrkování podlahy, foto med

Když je podlaha je dost silná, takže do ní lze položit odpadní potrubí, můžeme sprchu umístit sem. Voda stéká po vyspádované podlaze k odpadu. Kde již existuje odpadní potrubí, stačí na vybraném místě odstranit horní část podlahy, nátěrem nebo těsnícími pásy spojovanými teplem zajistit kvalitní izolaci, tu uzavřít zpravidla betonovým, dostatečně únosným potěrem, a na něj nalepit dlaždice. Je to elegantní, ale bohužel neproveditelné třeba v bytě v paneláku. Hlavně pro starší osoby a děti je pohodlné, že při vstupu do sprchy nemusí překonávat žádný výškový rozdíl a neškobrtnou o zvýšený okraj sprchové vany. Nebo koupíme ploché vaničky, které leží přímo na podlaze nebo stojí na nožičkách.

Montáž sprchové vany bod po bodu

  1. Nejdříve pečlivě prověříme zda roh sprchového koutu, zda je skutečně pravoúhlý.
  2. Případné ostré hrany zdiva srazíme, aby při montáži nedošlo k poškození povrchu vany.
  3. Vodováhou zjistíme a na stěnu nakreslíme úroveň horní hrany sprchové vany.
  4. Na spodní stranu sprchové vany připevníme stavěcí nohy podle montážního návodu. Jejich prostřednictvím vanu vyrovnáme.
  5. Vanu raději několikrát vyjmeme z otvoru a znovu ji vrátíme na místo a vždy její usazení proměříme.
  6. Po jejím připojení k odpadnímu potrubí dotáhneme obklad až těsně k jejímu okraji.
  7. Po vyzrání obkladu a spár okolí vany utěsníme silikonovým tmelem s protiplísňovou úpravou. Silikon po aplikaci zarovnáme prstem namočeným v saponátu.

Poznámky

  • Sprchové vany jsou smaltované, nerezové, z umělého kamene a akrylátové. Montují se přímo na podlahu, nad ní (na nastavitelných nožičkách, další typ lze zapustit do podlahy.
  • Bezpečné stropní osvětlení má být nejméně 2200 mm nad podlahou sprchy.
  • Při montáži odtokového systému vždy zajistíme jeho spád 10 mm na každých 1000 mm délky. To platí obecně pro všechny typy sprchových van.