Jak vybrat koberec

chlupatý bílý koberec pod skleněným stolkem
Jak vybrat koberec, foto archiv

Móda podporovaná protichůdnými lékařskými expertizami se nám jednou snaží podstrčit to a jednou ono. Jednou koberce změkčují chůzi a izolují vůči chladu, který by mohl do našich chodidel přivést revma, jindy radí je odstranit, protože chytají prach a zabydlují je roztoči, původci alergií. S trochou nadsázky možná se odborné posudky řídí podle toho, zda si vědecké týmy najali kobercáři nebo výrobci parket. Pravda ale je, že bez koberce jako by domov nebyl dost útulný. Jak vybrat koberec?

Vjem chladu a tvrdosti při kontaktu podlahy s bosou nohou snižuje pocit pohodlí a bezpečí. Ale vhodně zvolený koberec přidává pocit komfortu. Každý si vybere, co mu vyhovuje. Pravda je, že koberce v bytě prach pohlcují lépe než dlažba nebo plovoucí podlaha. Prevencí proti alergiím je čistota. Koberce ovšem zlepšují i akustiku v místnosti a jsou poměrně dobrými tepelnými a zvukovými izolanty.

Něco z praxe

Barevně sladěný koberec se sedací soupravou, foto archiv

Je dobré, když se při výběru zamyslíte nad tím, co vlastně chcete, protože v praxi vesměs platí, že koberec, který je velice odolný a nejsnadněji se udržuje čistý, nepatří mezi ty na dotek nejpříjemnější podlahové krytiny. A vysoce komfortní měkký a příjemný koberec zase nevydrží velkou zátěž. Luxusní tradiční koberce jsou z vlny nebo hedvábí. Proti syntetickým jsou oba tyto materiály náročná na údržbu, ale vnášejí do domova charakteristický vzhled a přirozenou krásu. Pro zlepšení užitných vlastností někdy výrobci kombinují tradiční materiál se syntetikou, zpravidla v poměru 80:20.

Základem je vlákno

Koberec, foto archiv
  • Kvalita koberce je daná zejména jeho konstrukcí a druhem použitého vlákna. Váha všitého vlasu prozrazuje jeho váhu na metru čtverečním a je úměrná kvalitě.
  • Hustota šití prozradí, jak těsně jsou vlákna všitá do podkladové tkaniny. Vyšší hodnoty patří k lepšímu vzhledu, uživatelskému pohodlí a komfortu při chůzi.
  • Údaj o zákrutu vlákna napovídá, kolikrát bylo vlákno otočeno kolem své osy. Je to důležité hlavně u koberců s řezaným vlasem – vyšší číslo dokládá kvalitu, vlákno je pružnější a životnost koberce delší.
  • Sledujte také informaci o speciální úpravě koberce, ta vám usnadní údržbu. Nejčastěji to jsou úpravy antistatická, nešpinivá a protimolová.

Co a kam?

Je zřejmé, že výběr koberce podřídíme především předpokládané zátěži, které bude vystaven a dalším praktickým aspektům.

Předsíň

Koberec v hale, foto med

Hned za vstupní dveře položíme pruh speciální textilie, tak zvaného čistícího koberce, v němž největší díl nečistot uvízne. Kde se hodně chodí slouží dobře koberce vpichované (jekor) nebo smyčkové, které vytvářejí kompaktní nášlapná vrstvu. Koberce z umělých vláken jako je polyamid, polypropylen, polyester jsou pružné a trvanlivé a lépe odolávají špíně. A také mají paměť. Tak se jmenuje schopnost slehlého vlákna vrátit se do původní polohy.

Kuchyně

Zde zpravidla nepokládáme koberce s vlasem nebo smyčkami. Pokud ano, použijeme rohože nebo tkané koberce ze zbytků různých textilií (návod, jak takový zhotovit, najdete ZDE). Podložíme je speciální protiskluzovou podložkou. Tato bezpečnostní pojistka je tam, kde manipulujeme s horkými hrnci a stát bychom vždy měli pevně velmi důležitá.

Jídelna

V zóně, kde se stoluje, je příjemné pokrýt podlahu kusovým kobercem (vlněným, bavlněným, z heatsetu – pařeného vlákna), sisalu). Pokud ovšem nemáme malé děti, které pobryndají co se dá.

Obývací pokoj

Koberec u sedací soupravy, foto med

Koberce kombinující řezaný vlas a smyčku bývají příjemné na dotek a ve stupnici kvality a užití (od extrémní zátěže po vysoký komfort) jsou ve středu. V obývácích se s nimi setkáme nejčastěji.

Ložnice

Koberec v dětském pokoji, foto med

Zátěž zde je nepatrná, můžeme se řídit zcela estetickou stránkou, měkké koberce dokonce vrstvit nebo použít u postelí předložky. Nejkvalitnější a pochopitelně i nejdražší je klasická vlna. Takové koberce vytvářejí nejvyšší komfort, jsou příjemné, velice odolné (i proti propálení), a překvapivě je vyčistíme snáze, než koberce z umělých vláken.

Něco rad pro nákup 

  • Především v rodinách alergiků si zjistěte, zda lze koberec, který se vám líbí, čistit na mokro.
  • Ty nejlevnější koberce se nekupují „na celý život“. Platí pravidlo: nižší cena – nižší kvalita – nižší trvanlivost (a složitější údržba). Výjimka by se rovnala zázraku.
  • Pokud máte psa nebo kočku, volte koberec, z kterého se chlupy snadno odstraňují. Spíš v melíru, než v jednobarevné ploše.
  • Protiskluzovou podložku nebo kobercovou lepicí pásku použijte i u menších kousků, běhounů a předložek k posteli. Na ujíždějícím nebo shrnutém koberečku se může polámat i prezident. Na schodech koberec vždy připevněte lištami.

Jedna odpověď na “Jak vybrat koberec”

  1. Koberec nemáme, drželi se nám v tom akorát roztoči. Holá dřevěná podlaha vypadá taky dobře.

Komentáře jsou uzavřeny.