Montáž sprchové kabiny

sprcha ve sprchovém koutě
Montáž sprchového koutku, foto archiv

Při modernizaci či rekonstrukci koupelny můžeme využít sprchový box. Je standardně vybavený hlavovou a ruční sprchou, nechybí termostatická baterie, ostatní pak závisí na zvoleném modelu. U některých typů je součástí odkládací polička na hygienické potřeby. Vychytávkou, kterou ocení především senioři, může být instalované sklápěcí sedátko. Montáž sprchové kabiny zvládneme vlastníma rukama.

O výhodách sprch toho napsáno tolik, že je hloupé to rozvlekle opakovat. Stručně to lze proto shrnout nejméně do čtyř bodů. 1. – hygienické hledisko, čili přece se nebudeme válet ve vlastní špíně. 2. – úspora vody je prokazatelná, její spotřebované množství proti vaně je čtvrtinové. 3. – nad sprchu není, pokud se chceme otužovat. 4. – s přibývajícími lety oceníme, že nemusíme nikam lézt, sedat si a zase vstávat, prostě bojovat s nepružnými klouby v zrádně kluzkém prostředí.

Jak sprchovou kabinu instalovat

Sprchová kabina, foto archiv

Protože sprcha je vždy oddělená od zbývajícího prostoru koupelny, je nejjednodušším způsobem postavení hotového sprchového boxu. Ustálený název sprchový kout je do určité míry matoucí, protože tato „krabice na výšku“ může podle typu vlastně stát uprostřed místnosti nebo stěny a nikoliv nutně v jejím rohu. Tradiční umístění ovšem ve vesměs stísněných poměrech našich bytů jednoznačně šetří místo. Podle montážního návodu si zručnější člověk s instalací boxu poradí. Podmínkou úspěchu je definitivní osazení sprchové vany odpovídajícího rozměru, nebo vyzděný a obložený základ, hotový odpadu a připojení na zdroj teplé a studené vady.

Příklad: montujeme čtyřdílný sprchový box s rohovým vstupem

Stavba sprchového koutu, foto Michi
  1. Na podlahu položte pro jistotu karton. Na něj rozložte jednotlivé díly zasklení. Najděte nahoře a dole montážní značky. Čitelné musí být při pohledu zvenku! Dveře jsou proti dalším dílům kratší.
  2. Rozměřte místa k uchycení pevných dílů. Postupujte přitom podle montážního návodu. Vždy měřte od horní hrany sprchové vany. Místa, kde budou příchytky stěna/sklo vyznačte.
  3. Vyvrtejte patřičné otvory. Na obložení dejte pozor, aby obkládačky nepopraskaly . Do otvorů vložte hmoždinky.
  4. Přišroubujte úchyty stěna/sklo a vložte do nich pevnou stěnu, kterou předem osaďte těsnící lištou. Buďte přesní a použijte vodováhu. Zajistěte šrouby.
  5. Mezera mezi horní hranou vaničky a spodní hranou pevné stěny je 2 až 3 mm. Správné osazení pevných stěn je možné ve všech směrech srovnat jen v rozmezí asi pěti milimetrů. Přesná práce se vyplatí.
  6. Teď podle návodu osaďte pevné stěny dveřními lištami a pohyblivé dveřní díly lištou, madlem a závěsy. Spodní díl s čepem patří na pevnou stěnu, horní díl na dveře. A na spodní část dveří nezapomeňte namontovat okapničku.
  7. Po nasazení dveří je výškově i směrově srovnejte povolením a opětným utažením šroubů závěsů. Mezera mezi pevnou stěnou a dveřmi by měla být asi čtyřmilimetrová.
  8. Správně seřízený sprchový box tohoto typu má horní hrany pevných stran i dveří v jedné rovině. Na závěr – a pak pro jistotu občas při užívání – překontrolujte dotažení všech šroubů.

Někde stačí závěs

Ani na chalupách a chatách se už nekoupeme v sudu a nesprchujeme se ze zahradní konve. Většinou ale vystačíme s vyzděným a kachlíky obloženým koutem. Kout v rohu místnosti oddělíme jednoduše sádrokartonovou příčkou a na čelní stranu použijeme některý typ sprchových dveří, které koupíme samostatně. Ale úplně nejjednodušší a také nejlevnější je shrnovací závěs z nějakého nepromokavého materiálu na tyči. Jeho spodní lem něčím zatížíme (maně člověka napadnou zašitá rybářská olůvka), ale není to nezbytné. Závěs je přibližně o deset čísel delší než horní okraj sprchové vaničky – pokud tam ovšem vaničku máme a voda neodtéká do odpadu přímo v podlaze. Po práci je sprcha, byť studená, záležitost k nezaplacení…