Přestavba sklepa 1 – příčky a dveřní zárubně

Přípravné práce přestavby sklepa
Přestavba sklepa 1 – příčky a dveřní zárubně, foto Michal

Sklepní prostory jsou často místem na odkládání krámů, které by se jednou ještě mohly hodit, ale nikdo po nich už nikdy nesáhne. Jejich množství bobtná a zaplňuje místo, které by bylo možné využít mnohem zajímavěji. Třeba jako domácí dílničku, nebo malý archiv vín, případně…, ale to už záleží na vás. Přestavba sklepa a oddělení vyhlédnutého prostoru a opatření ho dveřmi není tak složité, jak vypadá.

Ve sklepě se zpravidla nacházejí jen malé světlíky, takže větrání je zde nevalné a také sem může z okolní zeminy pronikat vlhkost. Naštěstí existuje materiál, jemuž to zase tak moc nevadí. Jsou to sádrokartony do vlhkého prostředí nebo cementové stavební desky.

Představuje se cementový Aquapanel

Obecně o sádrokartonu a stavění z něj jsme psali ZDE. Výhodou cementových stavebních desek vyrobených z tvrzené pěny spojené cementem je, že jsou stoprocentně vodě odolné, odolávající plísni a nepodléhají tlení. Jsou určené k suchému zdění, jen na rozdíl od sádrokartonu se staví na sebe a lepí PU lepidlem. Také jejich povrchová úprava je jiná. Odpadne nám piplavé tmelení spár, ale přímo na povrch desek nejde nanášet dekorativní omítku – nejdřív přijde adhezní omítka a zpevnění armovací síťkou. Proti sádrokartonu jsou o něco dražší, ale jsou velmi stabilní a montují se zpravidla v jedné vrstvě, zatímco u sádrokartonu bychom ve sklepě měli použít dvě nebo i tři vrstvy. Cementové desky typu Aquapanel se dobře uplatní v sklepních koupelnách nebo domácí sauně.

Co potřebujeme

Akustické desky, foto archiv

Ve sklepě (pokud si zde nestavíme zkušebnu pro výuku hry na bicí) zpravidla nehraje ochrana proti hluku velkou roli. Pokud ovšem chceme nový prostor odhlučnit, vložíme do stěny izolaci z materiálu s vysokou hustotou (dřevěné nebo celulózové desky či izolační desky z minerální vlny). O akustických deskách píšeme ZDE  a TADY.  Izolaci vkládáme po obložení profilu z jedné strany. Potřebovat budeme i stojanovou konstrukci, samozřejmě cementové stavební desky a také odpovídající PU lepidlo. CW profil slouží jako stojan. UW profil se používá jako podlahová či stropní vodící lišta. Profily pro tlumení hluku podlepíme těsnící páskou. Vždy používáme pouze vruty, určené k deskám a profilovému materiálu: v našem případě korozi odolné 30mm vruty s plochou hlavou a pro upevnění rámových profilů zatloukací hmoždinky.

Materiál pro povrchovou úpravu

Na povrchové dokončení nových stěn použijeme vápenocementovou omítku, flexibilní umělohmotnou přísadu, která je vmíchána do omítky, armovací síťku, základní nátěr a dekorativní omítku. Pokud ale nebudeme chtít desky omítat, ale jen obložit, použijeme hydroizolační nátěr a pod obkládačky kvalitní flexibilní lepidlo.

Stavba příčky

Sádrokarton do vlhka, foto archiv
  1. Podlepíme i první CW profil, který připevníme ke stěně. Rámové UW profily nařežeme. Nalepíme pod ně těsnící pásku a připevníme je k podlaze a ke stropu.
  2. U dalších stojanových CW profilů dbáme na dokonale svislé upevnění v přesných vzdálenostech od sebe 62,5 cm (měřeno od a k středu profilu).Kvůli budoucím dveřím použijeme v určeném místě profil a dva zasouvací úhelníky mezi CW stojanovým profilem a UW rámovým profilem, které vytvoří stabilní překlad.
  3. Ten nasuneme do dvou CW profilů shora ještě předtím, než je usadíme a připevníme nýty nebo šrouby do UW profilů.Zasouvací úhelníky připevníme k podlaze hmoždinkami.
  4. CW profily budoucího dveřního průchodu posílíme i tím, že do nich zasuneme dřevěné latě. Překlad vyrovnáme a přichytíme lepicí páskou.
  5. Konstrukce je připravená k obložení a izolaci. První desku připevníme dole vpravo nebo vlevo zkraje. Spoj namažeme PU lepidlem. Cementové desky stavíme na sebe. Pro snížení prašnosti je můžeme navlhčit.
  6. Vyvarujeme se křížových spár. Použijeme asi 15 vrutů na m2. Než ovšem konstrukci obložíme i z druhé strany, protáhneme příčkou kabely a vložíme izolaci.

Zabudování dveří

  1. Nastříháme si armovací síť na celou stěnu a na plochu naneseme zubatou stěrkou jádrovou omítku (na pětadvacet kilogramů směsi dáme šest litrů vody a litr přísady).
  2. Do asi 5 milimetrů silné vrstvy zatlačíme zednickou lžící armovací síťku. Omítku, která síťkou pronikne, přetáhneme hladítkem.
  3. Po zatuhnutí stěnu natřeme základní barvou a podle záměru upravíme dekorativní omítkou, obkladem, tapetou anebo necháme být.
  4. Je čas na zárubně. Složíme si je tzv. nasucho na podlahu včetně kování a závěsů. Podle typu dveří v zárubni vyvrtáme nebo vyřízneme otvor pro západku zámku.
  5. Jednotlivé díly zárubní k sobě slepíme. Než dřevěné díly spolu stáhneme, necháme lepidlo do materiálu trochu nasáknout.
  6. Tři díly tvořící zárubeň spojíme dohromady. Přes roh přiložíme plastové úhlové spojky a přišroubujeme je pevně k zárubni.
  7. Zárubeň vsadíme do konstrukce. Vyrovnáme ji vodováhou a v mezeře zajistíme kolíky. Aby všechno drželo, zárubeň ve dveřním otvoru upevníme svorkami nebo rozpínací tyčí.
  8. Prostor vyplníme montážní pěnou. Když zatuhne, ořežeme ji a nasadíme čelní rám a posléze můžeme zavěsit dveře. Kliku, kování a zámek jsme už namontovali a jistě jsme nezapomněli ani namazat vazelínou panty. Náš nový kutloch ve sklepě nemusí při každém otevření prozrazovat jejich vrzání…