Přestavba sklepa 2 – vestavěná skříň

Přestavba sklepa – vestavěná skříň, foto Michal

Ve sklepě se po stěnách zpravidla táhne spousta rour, trubek, drátů, dalších instalací a také je zde zpravidla vodoměr a plynoměr. Pro funkce domu jsou nezbytné, ale pokud je to přestavba sklepa, nějaké zútulnění pro další využití těchto prostor zrovna neusnadní. Instalace jsou přímo na stěně nebo stropě a ukrýt je za desky lze obtížně. Navíc jejich dostupnost kvůli revizím a opravám definují předpisy. Někde je ale lze schovat do skříně na míru, která navíc pojme na policích další věci, užitečné více i méně.

Protože sklep často slouží jako odkladiště věcí, k vyhození, ale nějak se z nejrůznějších důvodů k definitivnímu rozloučení neodhodláváme, zavřeme je do skříně, abychom je neměli na očích. Jak sklep rozčlenit cementotřískovými deskami v UW A CD profilech píšeme ZDE,  a šikovná skříň z téhož materiálu se prostě hodí.

Lamelové dveře můžeme skříni přizpůsobit

Připravíme si náčrt konstrukce. V úvahu vezmeme hloubku a šířku skříně, velikost polic, a rozměry dřevěných lamelových dveří, které k uzavření skříně použijeme. Vypadají dobře a koupíme je hotové, jen si je trochu přizpůsobíme. Pokud tedy dřevěné lamelové dveře zkracovat, uděláme to vždy na stejném konci, aby horní a dolní díly byly stejně široké. Upozorňujeme, že lamelové dveře se kvůli zachování sklonu lamel nedají otočit.

Proti nežádoucím zvukům

Žádný díl, který při stavbě konstrukce použijeme, desky ani profily, nesmí mít přímý kontakt s potrubím nebo jiným instalačním rozvodem. Voda v trubkách způsobuje chvění, které by se na konstrukci přenášelo a to dokáže takovou skříň pořádně rozezvučet. Což platí i o zakončeních ke stěnám, stropům a podlahám, které jako zvukové mosty chvění přenášejí. Proto mezi konstrukcí a instalacemi necháme úzkou spáru, kterou později utěsníme akrylátovým tmelem nebo jen schováme pod krycí lištu.

Přestavba sklepa 2 – vestavěná skříň

Cementová deska, foto archiv
  1. Rozměry skříně vyznačíme na podlahu. Půdorys si nakreslíme a výhodné použijeme lepicí pásku, tu vám nikdo nesmaže. Rozměříme i UW profil a nastříháme ho nůžkami na plech. Při práci s plechem oceníme pracovní rukavice.
  2. Spodní stranu profilu (týká se i všech CW profilů) podlepíme těsnící páskou. Do podlahy předvrtané otvory nesmí být od sebe vzdáleny víc, než metr. Průběžně kontrolujeme pravé úhly. UW profil připevním, vyznačíme přesnou výšku CW profilů určených pro stěny a rozměr přeneseme na profil. Odstřihneme, podlepíme.
  3. Vodováhou zkontrolujeme kolmost připevňovaného dílu a přes profil vyvrtáme otvory k připevnění profilu. Zpočátku vrtáme bez příklepu, jinak nám může vrták ujíždět. Pak sečteme obě délky, nastřihneme po stranách profil a v nastřiženém místě ohneme do pravého úhlu. Nýtovacími kleštěmi a hliníkovými nýty 4 x 6 mm upevníme díly.
  4. Zjistíme výšku dalšího dílu CW profilu a nastřihneme ho. Postavíme roh budoucí skříně. Stropní UW profil změříme, ustřihneme a podlepíme těsnící páskou. Oba profily připevníme. Podle půdorysu na podlaze nastříháme a připevníme další díly. Vzdálenost mezi svislými díly je dána šířkou desek.
  5. K řezání obkladových desek je nejlepší přímočará nebo okružní pila s diamantovým kotoučem nebo kotoučem z tvrdokovu. Vruty 39mm upevníme do profilů skrz desky.
  1. Přidáme další desky. Před montáží jejich dotykovou plochu navlhčíme a naneseme na ni tolik lepidla, aby po sražení desek ho po celé délce spáry trochu vyteklo, což následně odstraníme špachtlí. Desku postavíme na hranu již připevněné desky a vruty připevníme. Protože desky se nesmějí dotýkat instalací, díly, jimiž procházejí trubky, vyřízneme a na řezu opracujeme přímočarou pilkou.
  2. Pro police ve vestavěné skříni jsme použili kolejnicový systém. Pevně přišroubujeme jen horní nástěnnou kolejnici, protože svislé na ni pouze zavěsíme. Kde by police překážely trubkám, vyřízneme je přímočarou pilou. Do svislých kolejnic zavěsíme úhelníky a police k nim pevně přišroubujeme.
  3. Dřevěné vodící lišty pro dveře přišroubujeme po obvodu profilů. Aby bylo možné obě křídla dveří zastrčit a nasunout, opracujeme je dlátem, připevníme svěrkou a přišroubujeme. Ovšem hotové lamelové dveře jsou sice k dostání v různých velikostech, ale rozměrům naší skříně nemusí odpovídat a proto je budeme muset přiříznout.
  4. První dvě lamely zkráceného dveřního dílu přeřízneme a vyjmeme. K opětovnému zaplnění bočního vybrání si nařežeme z lamel odpovídající kusy. Vlepíme je vlevo a vpravo do lišt. Zasunuté kusy zafixujeme svěrkami. Odříznutý kus rozebereme, aby šlo široký koncový díl vyjmout.
  5. Odstraníme dřevěné kolíčky a díl vlepíme do zkráceného dveřního dílu. Koncový díl s bočními rámy dveří ještě sešroubujeme a hlavy vrutů zapustíme. Vodící dřevěné lišty, v kterých jsou dveře zapuštěné, připravíme horní frézkou.
  6. Horní vybrání musí být hlubší než dolní, abychom mohli dveře bez problému nasadit a vysadit. V dolní vodící liště lamelové dveře stojí a posunují se. Tu zhotovíme z hranolků, nařezaných na požadovanou délku a spojených hřebíčky a lepidlem.