Dřevěné obklady stěn

Místnost obložená dřevěnými obklady působí přívětivě
Dřevěné obklady stěn, foto med

Místnost, která má dřevěné obklady stěn působí přívětivě, má specifický charakter a udržuje se v ní dobré klima. Možností pro uplatnění vlastních tvůrčích nápadů je tolik, kolik je různých druhů profilovaného dřeva a desek. Stačí vědět, jak na to. Nakonec se ještě rozhodneme, jakou povrchovou úpravou obklady ošetříme, aby nejen dobře vypadaly, ale také si svůj skvělý vzhled dlouho udržely.

Palubkami obložené stěny, foto med

Nejčastěji obkládáme stěny nebo strop dřevem proto, že dřevěný obklad můžeme upevnit na jakýkoli nosný podklad a dřevěnou plochu nebudeme muset léta renovovat. Stěny obložíme profilovaným dřevem, tak zvanými palubkami. Masivní dřevo dokáže přijímat vlhkost ze vzduchu a znovu ji do prostoru vydávat.  Základním předpokladem pro upevnění dřevěných obkladů je suchý prostor. Aby dřevo nezahnívalo, zhotovíme nejdříve ze střešních latí spodní konstrukci. Na ni pak upevníme palubky. Vždy je nutné, abychom ponechali u podlahy a u stropu spáru.

Potřebujeme

Pro neviditelné upevnění palubek se používají spony na palubky. Prodávají se v různých velikostech podle tloušťky stěny, drážky palubek a desek. Pro první řadu prken jsou určeny tzv. okrajové spony. Stejně tak si ale můžeme obstarat spony pro panely, do nichž se dodatečně vkládá pero. Kromě palubek a spon s příslušnými hřebíky nebo vruty budeme potřebovat metr a vodováhu, středně těžké kladivo, akušroubovák nebo šroubovák, svěrky, úhelník a pilku, nejlépe přímočarou.

Způsoby připevnění palubek

Nejjednodušší možností, jak upevnit desky nebo palubky, jsou hřebíky se zápustnou hlavou zatlučené do jejich středu, případně i do drážky. Přitom však hrozí, že dřevo praskne. Nejběžnějším způsobem upevnění je použití spon. Nasunou se na zadní stěnu drážky (stěna drážky, která přiléhá k latění) a hřebíky se spojí se spodní konstrukcí. Dřevěné obklady můžeme ovšem upevnit i montážním lepidlem. Tento způsob však volíme jen tehdy, máme-li k dispozici dřevo, které již nebude pracovat, tj. sesychat nebo bobtnat.

Dřevěné obklady stěn – postup

  1. Zhotovíme si spodní konstrukci ze střešních latí. Připevníme ji vruty do hmoždinek. Otvory předvrtáme. Aby se dřevo nekřivilo, neměla by být vzdálenost střešních latí větší než 50 cm.
  2. Pokud děláme obklad z desek vhodných do vlhkých prostor, použijeme latě tlakově impregnované. Ve starých domech bývá navíc žádoucí izolovat stěny. V takových případech můžeme do volných prostor mezi latěmi vložit například izolační pěnovou hmotu.
  3. První palubku zkrátíme podle výšky prostoru. Délku si vyznačíme na zadní straně prkna, které pak uřízneme nejlépe přímočarou pilou, nastavenou na vysoký počet zdvihů. První palubku do libovolného rohu místnosti upevníme okrajovými sponami. Pero první palubky musíme odříznout tak, aby hrana přiléhala ke stěně.
  4. První kus upevníme sponami na palubky, přičemž strana drážky směřuje do prostoru. Pracujeme pečlivě, protože bude-li šikmý první kus, vychýlí se ze svislého směru celý obklad.
  5. Poté upevňujeme kus za kusem. U vnitřních rohů zkrátíme poslední kus ještě o tloušťku palubky. U prvního kusu následující stěny odřízneme pero a hranu ohoblujeme. Oba přířezy na zadní straně spojíme hřebíky a nasadíme na roh. Pak můžeme snadno přikládat další palubky a připevňovat je sponami.
  6. Při obkládání vnějších rohů můžeme začít s kusem přiříznutým na přesný rozměr tak, aby poslední kus (bez drážky) přesahoval vnější roh o tloušťku palubky. Na navazující stěně pak začneme s novým kusem, jehož pero rovněž odřízneme. Prkna u vnějších rohů spojíme hřebíky se zápustnou hlavou. Nebo styky v rozích zakryjeme lištami.
  7. Ukončení u stropu provedeme podobně. Jednotlivé kusy můžeme upravit frézou na spáry na stejnou délku. Pro ukončení můžeme použít i profilovou lištu. Tou zakryjeme případné chyby vzniklé přiřezáváním. Lištu připevníme hřebíky se zápustnou hlavou a otvory zatmelíme.
  8. K ukončení spodní části u podlahy poslouží jedno prkno spodní konstrukce, které pod obložením vyčnívá maximálně o 10 cm. Okraj zakryje profilová lišta, připevněná hřebíky.
  9. Zásuvky v krabicích určené do dutých prostor se ukládají mezi dvě střešní latě. Na zadní stěně palubky si vyznačíme kruh a vyřízneme vrtačkou s vhodným nástavcem.