Ačkoliv slovo penetrace znamená průnik a v širším smyslu průzkum, význam stavařský je jasný – jedná se o způsob zpevnění stěny. Dobře napenetrovaný podklad zlepšuje přilnavost malířského nátěru a také snižuje jeho spotřebu. Zároveň penetrací vyrovnáváme savost opravovaných a neopravovaných ploch.
Výhodu penetračních prostředků ocení při malování uživatelé panelákových bytů, ale nejen oni. K oblíbeným jednoduchým a v podstatě univerzálním penetračním prostředkům patří Sokrat. Penetrační nátěr nanášíme malířskou štětkou. S pokračující specializací nás výrobci zásobují spoustou moderních penetračních prostředků na zcela konkrétní povrchy a nic nedáte za to, když se věci znalého prodavače zeptáte, co je na ten který materiál, s nímž se hodláte vypořádat, nového.
Pro univerzální použití
Tyto penetrace dobře poslouží k napouštění dosud nenatřených dobře vyzrálých savých podkladů, a to jak ve vnitřních prostorech, tak na fasádách. Podklad zpevní a sjednotí rozdílnou savost různorodých materiálů, které jsme použili při opravách omítek. A co je důležité – omezuje tvorbu vlasových trhlinek na konečné povrchové úpravě stavebních děl. Samozřejmě zvyšuje přilnavost dalších vrstev nátěrů, lepidel či tmelů. Problém s velkou spotřebou dalších nátěrů na hodně savých podkladech jako jsou beton, vláknocementové a třískocementové desky, pórobeton, sádrová, vápenná, vápencocementová i disperzní omítka významně omezuje. A použít lze i na dřevo a dřevovláknité desky, sádrokarton či neglazovanou keramiku. Ale pozor – označení univerzální ve skutečnosti neplatí výlučně, tato penetrace neumí připravit podklad pod silikonové nebo silikátové nátěry!
Pro hloubkovou penetraci
Tyto penetrační nátěry podobně jako předchozí typ zpevňují podklad, sjednocují rozdílné savosti, izolují prostupování skvrn z podkladních nátěrů a omezují výkvět solí z minerálních podkladů. Vytvořeny jsou ale tak, aby mikroskopické části pojiva pronikaly opravdu do hloubky porézních materiálů. Samozřejmě také omezují protivné vlasové trhlinky po finální povrchové úpravě stěn. Další vrstvy nátěrů na ně dobře přilnou a pracuje se s ní stejně jako s penetrací univerzální.
Silikátová penetrace
Používá se pro napouštění savých podkladů jako je beton, vláknocementové a třískocementové desky, pórobeton, vápenná, vápencocementová, silikátová omítka a sanační omítka. Kam ale nepatří je podklad, na který chceme použít silikonový či disperzní nátěr – vůbec bychom si jí nepomohli a spíše naopak.
Kde použijeme fungicidní penetraci
Můžeme doporučit tuto penetraci v prostředí, kde už máme špatnou zkušenost nebo prostě hrozí na podkladu tvorba plísní. Taktéž tam, kde je třeba podklad pořádně zpevnit a sjednotit. Když pořádně proschne, budou na ni dobře „chytat“ další vrstvy nátěrů, lepidel či tmelů. Používá se na beton, vláknocementové a třískocementové desky, pórobeton, sádrovou, vápennou, vápencocementovou i disperzní omítku. A samozřejmě s ní můžeme ošetřit dřevo a dřevovláknité desky, sádrokarton či neglazovanou keramiku. Stejně jako všechny univerzální penetrace není rozhodně určen k penetraci podkladů před silikonovými a silikátovými nátěry.