Čištění a nátěry střech

nátěr střechy
Čištění a nátěry střech, foto archiv

Když nám do domu prší, je to přinejmenším k zlosti. Nejedná se totiž jen o naši bezprostřední pohodu, ale i o životnost objektu. A zanedbatelné rozhodně není ani to, jak naše střecha vypadá, protože i dům s rezavou nebo mechem porostlou střechou je naše vizitka. Ne nejlepší. Proto nás čeká čištění a nátěr střech .

Co mluví pro plech

Pět kilogramů na metr čtvereční je hmotnost plechové krytiny. Proto se osvědčila na horách, kde dále nezatěžuje krov, který už tak musí v zimních měsících nést váhu sněhu. Na hladkém povrchu se v létě nečistoty nedrží a v zimě po něm sníh snadno sjíždí. Na pohled moderní plechové střechy od těch z pálených tašek ani nepoznáte, protože moderní krytiny klasické pálené tašky výrazně připomínají. Povrchová úprava, obsahující přírodní kamenný granulát, má velkou mechanickou odolnost a dokáže tlumit i hlasité bubnování deště. Moderní plech životností klasické pálené tašky dokonce předčí. Ovšem udržovat je musíme. Připusťme, že investice do nátěru plechové střechy jsou vyšší, než při běžných úpravách méně ohrožovaných povrchů, ale pokud je včas neprovedeme, mohou vzniknout škody původnímu zanedbání neúměrné. Barvy jsou ve vývoji dlouhodobě a důkladně testovány a použité moderní technologie musíme zaplatit. Ve výsledku se ale investice vyplatí.

Umýt jako nádobí

Plech-falc
Falcovaná střecha, foto archiv

Příčinou defektů nátěrů ve spojích bývají dilatace plechu a následné prasklinky v nátěru, nebo poškození spojů při klempířských opravách: v takových místech se přirozeně drží vlhkost a začíná koroze. Před nátěrem plechovou střechu dokonale očistíme od nečistot, sazí, nesoudržných zbytků rzi i barev. Kde nemusíme mechanicky odstraňovat třeba mech, stačí střechu důkladně umýt vodou se saponátem. A když to uděláte před deštěm, ušetříte si důkladné splachování. Poškozený nátěr a korozi musíme z postižených míst odstranit drátěným kartáčem a na očištěné místo použít základní barvu, případně podkladový nátěr FEST Primer, který výrazně zvyšuje adhezi následných nátěrů.

Koroze a rez jedno jsou

Jenže co když se už na střeše objevila rez? Pak nám pomůže chemie. Nesoudržnou korozi jemně přebrousíme a použijeme třeba Komaprin 2v1 antirez. Ve dvou až třech nátěrech ho aplikujeme válečkem nebo štětcem. Je to transparentní jednosložkový polyuretan vhodný i pod nátěry skla, plexiskla, umakartu a podobných materiálů. U staršího nátěru s nikde hrubě neporušenou přilnavostí bychom měli zjistit druh použité nátěrové hmoty. Pokud o původním nátěru nic nevíme, nic nebudeme riskovat použitím vodou ředitelné nátěrové hmoty, jako jsou například Sanakryl UV, Forte Bak nebo V 2016 Tebaplast.

Supernátěry

střecha
Natírání střechy, foto archiv

Na ploché střechy odborníci doporučují kvalitní nátěrové hmoty jako Superkov nebo Superfest, které řadí mezi tak zvané „jednošichtovky“, tedy nátěr základní i vrchní v jednom. Superkov je barva za rozumnou cenu, která ve vyšší kvalitě nahradila dnes již nevyráběný FEST-B. Superfest je polomatný nátěr obsahující plasticidní přísady, které zabezpečují jeho pružnost a elasticitu, což úspěšně využijeme například v oblastech s drsnými povětrnostními podmínkami a velkými teplotními výkyvy.

Další tipy pro obnovu

Ze všeho nejdříve přetřeme všechny letované spoje a nejvíce namáhané záhyby. Pokračujeme nátěrem celé plochy v asi metr širokých pásech. Použijeme například barvu S 2014 Konbal, nebo na bázi uretanizovaného alkydu email U 2015 Rapid. Nátěr jednovrstvou barvou S 2810 Formex extra je možné aplikovat i na čerstvý, nezoxidovaný pozinkovaný plech, ale na již zoxidovaný plech použijeme jednovrstvou barvu S 2141 Fest-B. Z klasických nátěrových hmot je použitelná základní barva S 2003 Formex a vrchní emaily S 2014 Konbal, nebo U 2029 Rapid.

Z mechu a kapradí?

nátěr eternitové střechy
Natírání střechy, foto archiv

Čistit a natírat můžeme i střechy s krytinou z pálených tašek. Úmyslně nezmiňujeme eternitové střechy s obsahem škodlivého azbestu – ty nečistěte, nenatírejte a raději specializovanou firmou nechte snést a nahraďte něčím jiným (nechávat se zvolna zabíjet vlastní střechou je přinejmenším hloupé)! V klasickém Večerníčku nazíráme mech mile, ale u nepohádkových střech je mechový porost problém. Ze všeho nejdříve ho buď mechanicky z krytiny oškrábeme špachtlí a smeteme smetáčkem, nebo se ho zbavíme chemickou cestou. Pak teprve starý nátěr obrousíme nebo zlikvidujeme odstraňovačem starých nátěrů. K odstranění mechů a lišejníků lze použít prostředek Capatox, nebo roztok modré skalice. Po zaschnutí se dají zbytky mechu oškrábat nebo omýt, ale pozor – problém u Capatoxu může být jímání a následná likvidace oplachové vody. Vhodnější je zkusit se mechu zbavit tlakovou vodou. Pak lze střechu natřít dvěma vrstvami barvy Disboroof 412, která obsahuje prostředky proti dalšímu růstu lišejníků a mechů.

Dvě rady, které se mohou hodit

Materiál je vždy dobré natírat dřív, než zoxiduje. Ale pozor: na pozinkovaný plech nepoužijeme nátěr obsahující zinek, spojením materiálů obsahujících stejný prvek totiž dojde k vynulování jejich elektrochemického potenciálu a ochranné vlastnosti nátěru se zhorší. A nejlepší čas na nátěr střech je koncem léta a na podzim, kdy sluneční svit už není tak intenzivní, aby povrch střechy rozpálil. Natírá se pak lépe a barva zasychá rovnoměrněji.