Jak natřít plechovou střechu

Nejvíc plechovou střechu zřídí zimní srážky, protože se na nich podepíše klouzající led i pnutí materiálu při střídajícím se mrazu a oblevách. Samozřejmě nejde jen o vady na kráse – je celá řada praktických důvodů, proč takovou střechu opravit. A všechny mají co do činění s tím, jak dlouho nám střecha bude sloužit.

Plechových střech je spousta druhů, od těch krytých běžnými plechy z taženého pásu až po speciální vytvarované nebo se zvláštní povrchovou úpravu. Kde je nejčastější příčina většiny problémů s povrchovou úpravou plechových střech? Vznikla tak, že na počátku nebyla použita správná barva.

Kdo si počká, ten se dočká

Na plechových střechách je nejčastější pozink, a to nejen na těch starších. Má řadu kladů, nejen cenových. Nicméně na nový pozinkovaný plech nemůžeme nanést běžný základní nátěr na kovy – s povrchem střechy by se nespojil, nedržel by a velmi rychle by se z pozinku oloupal. Proto střechu necháme tak, jak je napospas vlivům povětrnosti, aby sama zoxidovala. Nový plech, který byl původně lesklý, s různě lesklými stříbřitými skvrnami a na dotek se zdál i mastný, v průběhu jednoho až dvou let získá matný, poměrně jednotný vyzrálý šedý povrch. Na něj pak použijeme speciální barvu na pozinkované střechy s minimální úpravou podkladu.

Natírat lze i hned

Pokud nechceme čekat a hned toužíme po barevné střeše musíme velmi pečlivě barvu vybrat a také podklad řádně připravit. Volíme mezi vodou ředitelnými nátěrovými hmotami či nátěry na bázi rozpouštědel. A čeká nás rozhodnutí, zda chceme mít nátěr matný či lesklý – v některých případech lze totiž dodatečně těžko jeho vzhled měnit. Ale jakmile přípravek vybereme, držíme se jednoho výrobce a neexperimentujeme a přípravky nemícháme. Budeme potřebovat nátěr podkladní a nátěr vrchní, konečný. Postupy natírání i doby schnutí se někdy dost liší a proto je žádoucí podrobný pracovní postup dobře prostudovat.

Kouzlo s čpavkovou vodou

Lze koupit i speciální první čistící chemickou emulzi sloužící k odmaštění a spálení, tedy umělé zoxidování nového povrchu – na většinu ale stačí čpavková voda. Nevoní, ale funguje. Jednoduše ji připravíme smícháním lahvičky pětadvacetiprocentního čpavku běžně dostupného v drogeriích nebo prodejnách barev s deseti litry vody. Získaný dvou až tří procentní roztok nanášíme na pozink. Pak už jen stačí povrch opláchnout vodou a po uschnutí přímo na plech nanášet náležitou barvu (například Formex extra, Hamerit na střechy nebo Eternal).

I mezi speciálními podklady je z čeho vybírat

Použít můžeme speciální podklady, například velmi řídkou kapalinu Galvinol, která střechu připraví pro povrchový nátěr Alkytonem. Výhodu představují nátěry použitelné přímo, třeba Formex extra. Nátěry dáte dva a je hotovo. Navíc gelová konzistence jej umožňuje využít nejen na větší rovné plochy, ale také na okapy a svody: neodkapává, nezůstávají po něm stopy na okrajích ani neznečistí fasádu či jiná místa a dlouho vydrží. Na pozinkovaný plech se už dají použít i nové vodou ředitelné barvy: osvědčený je Eternal včetně speciálních základních barev, Tebas nabízí barvu Balakryl střecha, a též střešní nátěry Teluria se vyznačují dlouhou životností.

Důležitá je příprava

Každý hledá zázračnou barvu, ale ani ta nejlepší nevydrží na starých nátěrech, odlupujících se zbytcích nebo zrezavělém podkladu. V maximální míře starý nátěr odstraňte a střechu důkladně očistěte. Dlouhodobý pobyt ve výškách není nic příjemného, ale pro dobrou přípravu s ním musíme počítat. Na staré nátěry můžeme použít teplo (teplovzdušnou pistoli, plynový hořák na opalování laků) nebo chemický odstraňovač starých nátěrů (lidově barvožrout). Při práci s teplem dejte pozor na přehřátí povrchu a vznícení podkladu pod plechem. U chemických prostředků se jimi raději nepobryndejte a zohledněte i ekologické parametry. Mechanická cesta je nejnamáhavější. Většinou uvedené metody kombinujeme.

Poměr kvalita a cena

Barva toho musí moc vydržet: vyjděte jen z toho, kde objekt stojí – zda ve městě, na venkově, nebo v horách. Taková metrová vrstva sněhu na střeše horské chalupy se po zatopení začne rozpouštět, aby se posléze změnila v led. Ten se při tání utrhne, váha sněhu tlačí na zledovatělý podklad a led jede po střeše velkou rychlostí jako smirek pod silným tlakem. Ve městech a průmyslových oblastech zase povrch pomalu naleptávají nečistoty a chemické zplodiny, a své dodá i prudké slunce a kyselý déšť. Při natírání samozřejmě záleží i na tom, zda práci provedete sami nebo ji svěříte odborníkovi. Kapitolou samou pro sebe je pak cena, která zřejmě nikoho u kvalitních barev nepotěší. Ale neměli bychom na ni žehrat, protože jde o speciální nátěry. Vyšší náklady jsou logické. A vyplatí se.