Bazén u domu – bezpotrubní filtrace

francouzský bazén nebo bazén s bezpotrubní filtrací.
Bazén u domu – bezpotrubní filtrace, foto archiv

Bazén u domu nám poskytne ideální možnost trávit aktivně příjemné chvíle odpočinku. Zhodnotíme jím nemovitost a zvýrazníme zahradní architekturu kolem domu. Možná narazíme na pojmy jako francouzský bazén nebo bazén s bezpotrubní filtrací. Kdo však přesně ví, o co se jedná? Většinou si představujeme bazén jako nějakou velkou nádoba s přívody a vývody, jimiž voda proudí do vně umístěného pískového filtru, kde se čistí…

Bazén jsme již vybrali a stavebně upravili místo, kde bude umístěn. Teď se zaměříme hlavně na přívod a odtok vody, a také možnost bezpotrubní filtrace – francouzský bazén. Důležitá je i možnost zakrytí bazénu.

Vývod a přívod vody bazénu

Filtrační jednotka, foto archiv

Bazén musí mít přípojku vody a vlastní odtok. Například při rozměrech 6x3x1,2 m v něm bude 21,6 m3 vody, což už je značné množství. Počítáme s tím, že během sezony vodu vyměňujeme a na zimu úplně vypustíme. K udržování výše hladiny slouží přepadový otvor, umístěný těsně nad vodní hladinu, nebo přepadový žlábek kolem stěn. Přepad je napojený na odtokový systém. Na nejhlubším místě bazénu zhotovíme odtok vybavený vhodným uzávěrem, spojený s odtokovým potrubím.

Bezpotrubní filtrace francouzského bazénu

Bezpotrubní filtrace, foto archiv

Francouzský bazén nemá oproti běžným bazénům jediný vývod ani přívod vody, který by stavbu a následnou údržbu bazénu komplikoval. Systémem ztraceného bednění velice rychle vytvoříme požadovaný tvar bazénu. Po vybetonování umístíme dovnitř takzvaný „liner“, který po odsání vzduchu přesně přilne na stěny. Tak vzniknou dno i stěny bazénu bez jediné škvírky, vpusti či výpusti, které by v budoucnu mohly přinést problém. V případě potřeby můžeme „liner“ vyměnit. Voda se v tomto typu bazénu filtruje, čistí a případně i ohřívá díky jednotce bezpotrubní filtrace, na níž je princip francouzského bazénu založený. Kompaktní jednotka, kterou umístíme na okraj, zabezpečí plně automatický a téměř bezúdržbový chod. Filtry čas od času vypereme v automatické pračce na 30 ˚C. Jednotka je vybavená dvěma kloubovými tryskami, perličkou a LED světlem. Doplníme protiproudem a různými typy ohřevu.

Krytí bazénu

Solární ohřev a solární plachta, foto Bazény Niveko

Pokud chceme bazén zazimovat, jednotku snadno přemístíme pod střechu – třeba do garáže. Bezpotrubní filtrační jednotka může být zabudována přímo ve schodišti bazénu nebo v mobilních schůdcích. Krytí nebo přikrývání bazénu zvyšuje průměrnou teplotu bazénu o 5 °C tím, že částečně zabraňuje ochlazování vody. Chrání též hladinu před listím, hmyzem a dalšími nečistotami, takže čistota vody se snáze udržuje. Bazén přikrýváme i v sezoně vždy, když je mimo provoz. Zakrytí roštem a plachtou zároveň zabrání případnému neštěstí při hrách malých dětí. Pouze hladinu vody můžeme zakrýt pomocí rolovatelné plachty, plovoucích matrací, obalených polystyrénových desek, lehkých transparentních kuliček. Prostor nad bazénem zakrýváme stabilně zabudovanými posuvnými segmenty a tak můžeme příjemnou koupací sezonu značně prodloužit.