Bazénová chemie pro čistou vodu

bazénová chemie
Bazénová chemie pro čistou vodu, foto archiv

V bazénu by měla být stále čistá a přijatelně teplá voda. Na koupání je ideální rozmezí 20 až 23 °C. Čistá je voda bez choroboplodných zárodků a řas, nezakalená, bez zápachu a plovoucích nečistot. To je v otevřeném bazénu problém, protože sem padá prach, plave v něm mrtvý hmyz a dostanou se sem části rostlin spolu s opalovacími oleji… Proto používáme bazénovou chemii pro čistou vodu.

Plovoucí nečistoty odstraníme proudem vody přes přepad nebo do sběrného žlábku po okrajích bazénu. Největším problémem jsou samozřejmě vodní řasy: dlouhodobě jim dokážeme vzdorovat pravidelným (nebo lépe nepřetržitým) filtrováním vody a používáním bazénové chemie.

Bazénová chemie

Pro čistou vodu v  bazénech byly vyvinuty chlorové a bezchlorové přípravky, přičemž oba způsoby mají svá pro i proti.
* Chlorová bazénová chemie je finančně výhodnější, méně ji spotřebujeme a i testování je levnější.
* Kyslíková bazénová chemie je naprosto bez zápachu, nedráždí oči a je stabilnější při vyšších teplotách vody.
V žádném případě je nesmíme mezi sebou míchat. Chceme-li bazénovou chemii změnit, tři dny předtím do vody žádnou chemii nepřidáváme.

Než bazén napustíme

Laguna_startovaci_set_pH_minus
Startovací set, foto archiv

Před napuštěním vody bazén důkladně vyčistíme od usazeného vodního kamene a organických nečistot. Použít můžeme odstraňovač usazenin. Po napuštění čistou vodou změříme hodnotu pH (bazénovým minitesterem) a tvrdost vody (zjistíme u dodavatele). Na hodnotě pH bazénové vody je závislá účinnost většiny přípravků bazénové chemie a navíc: je-li pH příliš nízké, dochází ke korozi kovových částí bazénu, blednou barvy plastů a fólií. U pH příliš vysokého dochází vlivem vylučování vápníku ke kalení vody a filtr se může zanést, snižuje se účinnost dezinfekce, což citlivějším jedincům může podráždit oči či kůži. Ideální hodnota pH je 6,8 – 7,6. Pokud je vyšší než 7,6, použijeme přípravek pH MINUS, druhý den znovu vodu změříme a celý postup opakujeme, dokud se pH nedostane do doporučovaného rozmezí. Je-li však pH nižší než 6,8, aplikujeme přípravek pH PLUS – další postup je stejný. U příliš tvrdé vody je vhodné zkusit stabilizátor tvrdosti.

Teplá voda

Protože teplota studniční nebo dodávané vody je 10 – 12 °C, trvá i několik dní, než se v bazénu sama ohřeje na přijatelnou teplotu. Udržet ji na ní dlouhodobě je ovšem problémem, protože teploty zeminy obklopující stěny zapuštěného bazénu je i v letním období pouhých 8 °C. Tento nepříznivý vliv můžeme významně zmenšit: například co nejmenším zapuštěním stavby do terénu, tepelnou izolací stěn, zakrýváním bazénu nebo doplňováním jeho obsahu ohřívanou vodou.

1. Bazén u domu – výběr a příprava

2. Bazén u domu – bezpotrubní filtrace

3. Bazén u domu – základní vybavení

4. Bazén – schůdky, osvětlení a ohřev vody

5. Bazénová chemie