Oprava a nátěr vany

koupelna s opravenou vanou, nad ní okno, kde na parapetu jsou kaktusy
Oprava a nátěr vany, foto med

Stane se, že se odprýskne nebo jinak poškodí lak na vaně. Nejde jen o vadu na kráse, ale pod kazem vzniká koroze, která vanu dál devastuje. Tyto kazy lze odstranit, aniž bychom museli celou vanu měnit, a to většinou i za cenu zničení obkladu. Oprava a nátěr vany, tedy retuš smaltu nebo i natření celé vany přijde mnohem levněji. Snadno opravíme i drobné škrábance na akrylátové vaně.

Renovovaná koupelna, foto Zuzka

Po oprýsknutí smaltu z ocelové vany může poškozené místo rezivět. Nečekáme na nejhorší, ale jednáme co nejdříve – rezavé skvrny vyčistíme odstraňovačem rzi, určeným na karoserie automobilů. Poté očištěný kovový povrch natřeme antikorozním nátěrem a vyštípnutá místa vyplníme karosářským tmelem. Jakmile tmel zatvrdne, zbrousíme ho vlhkým, velmi jemným brusným papírem. Nakonec povrch přetřeme epoxidovým vrchním emailem na vany. Oprava a nátěr vany nejsou náročné, zvládneme je vlastníma rukama za odpoledne.

Čím opravit poškozený smalt

Oprýskaný smalt na vaně, foto archiv

Na opravu smaltované vany (i dalších smaltovaných výrobků) úspěšně použijme například SmaltCeys. Prodává se v malé tubě spolu se štětečkem. Postupujeme tak, že z poškozeného místa odstraníme rez a další nečistoty a necháme důkladně vyschnout. Jemným brusným papírem obrousíme i část zdravého smaltu kolem kazu. Odstraníme prach a naneseme jednu či více vrstev tmelu SmaltCeys a necháme zaschnout. Výsledný dojem by měl být velmi dobrý. Tento výrobek je vhodný i k opravě poškozené glazury. Na větší poškození však raději použijeme lak na bázi polyuretanu, a to i ve spreji.

Nátěr vany emailovým nátěrem

Zkorodovaná vana, foto archiv

Celou vanu z lisovaného železného plechu nebo z litiny natřeme následně: Nejprve z povrchu vhodnou bruskou odstraníme rezavé skvrny. Škrábance zaretušujeme tmelem, zaschlý zbrousíme jemným brusným papírem a odstraníme prach. Celou vanu pak natřeme emailovou barvou na vany.

Oprava poškrábané akrylátové vany

Akrylátová vana, foto med

Drobnější škrábance na plastové vaně zahladíme velmi jemnou ocelovou vlnou na leštění kovů. Celá hmota plastu je totiž stejně zabarvená, takže tento postup nezanechá stopy. Hlubší vrypy plastu vyplníme speciální dvousložkovou akrylátovou pastou, kterou dostaneme v obchodech s instalačním materiálem nebo v některém z hobby marketů.

Obnova vysokého lesku

Natřená vana, foto archiv

Povrch staré vany, která ztratila původní lesk, zrestaurujeme speciálním přípravkem na oživení karoserií. Potom vanu vyleštíme pastou na karoserie, která umožní dosažení vysokého lesku. Jako nástroj k leštění nánosu pasty použijeme delta brusku nebo elektrickou vrtačku s vlněným nástavcem.

Vodotěsné uzavření spár

Spárování, foto med

K vodotěsnému uzavření spáry mezi vanou a stěnou můžeme samozřejmě použít jakýkoli typ netvrdnoucího tmelu, ale nejvhodnější je tmel silikonový. Koupíme ho jak v čistě bílém provedení, tak i v různých odstínech ladícími s obkládačkami. Pro zabránění růstu plísní na povrchu spáry, volíme tmel, který obsahuje fungicid. Postupujeme tak, že do vany napustíme vodu. Tím dosáhne šíře spáry mezi okrajem vany a obkládačkami nejvyšší hodnoty a spárovací hmota se nepotrhá a nebude vypadávat. Okraj vany i obkládaček pak oblepíme malířskou pásku, aby spára byla stejnoměrná a pohledná. Spáru vyplníme silikonovým tmelem v kartuši, jehož povrch upravíme prstem namočeným ve vodě se saponátem. Pásky odstraníme až po zatuhnutí těsnicí hmoty.