Stavební pouzdra pro zasouvací dveře pro panel i sádrokarton

Dnes již lze stavební pouzdra pro posuvné dveře zabudovat nejen do panelových příček, ale i do sádrokartonu.
Stavební pouzdra pro zasouvací dveře , foto JAP

Zasouvací dveře na rozdíl od otočných významně šetří prostorem, který tak můžeme využít jiným způsobem. Nedostatek prostoru je problémem většiny panelových bytů, kde ještě donedávna bylo takřka nemožné zabudovat do tenkých panelových příčel stavební pouzdro, do kterého se dveře zasouvají. Dnes již lze stavební pouzdra pro posuvné dveře zabudovat nejen do panelových příček, ale i do sádrokartonu.

Složení stavebního pouzdra, kresba JAP

Je možná překvapivé, kolik místa spolyká prostranství, které je potřebné pro otevírání a zavírání běžných dveří. Jedná se na jedny otočné dveře přibližně 2m2 prostoru. Čím více dveří, tím více ho musíme oželet. Systém otevírání nejsou jen samotné dveře, ale právě stavební pouzdro, které z tradičního bytu vytvoří výjimečný interiér. Ušetřené místo pak můžeme využít k umístění nábytku či ho jinak architektonicky pojmout.

Stavební pouzdra pro zasouvací dveře

Stavební pouzdra, JAP

Na první pohled oceníme typ povrchové úpravy či design dveří, ale hned na ten druhý originalitu a praktičnost systému otevírání. Kam vlastně dveřní křídlo do zdi zajíždí, anebo jaký mechanismus pohyb dveří ve stavebním pouzdře umožňuje? Abychom pochopili, jak stavební pouzdro funguje, prohlédneme si kostru, která se skrývá pod vrstvami omítky a zdiva. Zaměříme se na to, co dělá ze stavebních pouzder pro zasouvací dveře originální a praktický objekt. A také kde se dveřní křídlo při otevírání či zavírání neotáčí, ale zasouvá do speciální plechové kapsy. Ta je po celou dobu až po montáž dveří uzavřená, což ji maximálně chrání před poškozením či zanesením nečistot. K jejímu otevření dochází až v momentě finálního osazení stavebního pouzdra dveřmi.

Pohyb posuvných dveří

Samotný pohyb dveří ve stavebním pouzdře umožňuje kolejnice umístěnou v horní liště pouzdra. Po ní se pohybují pojezdy, na kterých je dveřní křídlo zavěšené. I ta je po celou stavbu opatřená ochrannou fólií, která zabraňuje jejímu znehodnocení. Pokud se rozhodneme pořídit si do bytu stavební pouzdro, můžeme ho při zabudovávání spatřit „nahé“ osobně. V samotném základu ho tvoří pouze plechová kapsa, horní lišta s kolejnicí, postranní stojna a dvě vzpěry. Ty zajišťují, aby se konstrukce při zabudování do příčky nijak nezdeformovala. Vzpěry jsou odstraněné až společně s krytem plechové kapsy, a to těsně před zasazením dveřního křídla do pouzdra.

Typy pouzdra

Stavební pouzdro, foto JAP

Zaměříme se na typ pouzdra – zda bude pro jednokřídlé dveře. Nebo sestavu dvou pouzder, z nichž je každé pro jedny jednokřídlé dveře vysouvající se proti sobě. Anebo dvojité pouzdro, v němž jsou dvoje jednokřídlé dveře, které uzavírají dva sousedící pokoje. Či dvojité pouzdro na dvě dveřní křídla zavírající se jedním směrem paralelně za sebou. Určíme, do jakého typu příčky zvolené pouzdro zapravíme. Konstrukce pouzdra se liší dle toho, zda ho usadíme do zděné nebo do sádrokartonové příčky. Pokud má šířka zdi rozměry pouze 10 či 13 cm, pouzdro usazujeme zároveň se zdí. Pokud je šířka zdi 30 a více cm, je na výběr, zda pouzdro usadíme na střed. Anebo asymetricky k jednomu z krajů příčky. Výhodou stavebních pouzder je jejich kompatibilita pro všechny významné výrobce dveří v České republice. Tedy: J.A.P., SAPELI, ŠIMBERA, TOPDOORS, TOPDOORS CZ OSTRAVA, SOLODOOR, MASONITE CZ, POL-SKONE, PRÜM, Vltavín obchodní…