Stavbu nebo rekonstrukci domu si lze bez stavební míchačky jen těžko představit. Maltu, kterou spojujeme cihly nebo tvárnice, vyrobíme z vápna, písku a cementu. K výrobě základového betonu pak používáme cement jako pojivo a kameniva, neboli písek, štěrk či drť. Vzniklé masy je nutné důkladně promíchat a ručně by to byla taková dřina, že se stavební míchačka na maltu i beton opravdu vyplatí.
Stavební míchačky jsou důležité všude tam kde rozmícháváme větší objemy stavebních hmot. Na malá množství nebo stavební lepidla a tmely stačí míchadla nebo míchací nástavce. Stavíme-li svépomocí rodinný domek, nebo ho rekonstruujeme či přistavujeme, tak přestože se snažíme do stavebních prací zapojit široké příbuzenstvo, stavba postupuje daleko pomaleji, než když ji zadáme stavební firmě „na klíč“.
Velikost míchačky
V takovém případě nemá asi velký smysl pořizovat si velkou míchačku, protože než by se malta či omítková směs zpracovaly, mohly by ztvrdnout. Navíc jsou velké míchačky neskladné a většinou se nevejdou do auta. Nejvhodnější je proto malá míchačka objemu do 130 litrů, označovaná jako Hobby, nebo o něco větší Profi do 150 litrů. Hobby míchačka má tu výhodu, že se u většiny automobilů vejde do kufru a je cenově přijatelnější.. Mívají také volitelný dvou či třífázový motor, co je výhoda pro rozmanité podmínky stavby. Vhodné jsou míchačky jednofázové (230 V), s dvojitou izolací pro bezpečnost. Přesto potřebují elektrickou zásuvku s předřazeným proudovým chráničem.
Míchačka z půjčovny nářadí
Často se nám vyplatí, než si míchačku kupovat, půjčit si ji v půjčovně nářadí. Pokud dokončíme hrubou stavbu do měsíce, zaplatíme za měsíční vypůjčení malé míchačky přibližně 3500 Kč plus složíme vratnou zálohu ve výši podobné ceny nové míchačky. Ceny ani podmínky nejsou jednotné a v některých půjčovnách můžeme dokonce dojít k závěru, že je vypůjčení míchačky nevýhodné. K nutným investicím bývá totiž nutné připočítat cenu dovozu, což u větších míchaček, které se nevejdou do auta, může prodražit. Při koupi míchačky si ale klademe otázku, zda pro ni máme i další využití, a zejména kde ji uskladníme, aby nepřekážela a nezrezavěla.
Bezpečná práce s míchačkou
- Množství promíchávaných hmot nebude vyšší než uvádí návod.
- Míchačku postavíme na rovný a pevný podklad, aby se při provozu nepřevrhla.
- Míchačka napájíme ze zásuvky s předřazeným proudovým chráničem a napájecí šňůra v odolném provedení musí být uložena tak, aby nedošlo k jejímu poškození. Elektrickou instalaci míchačky nijak neupravujeme a ochranný kryt svorkovnice nesnímáme.
- Do bubnu míchačky v žádném případě nesmíme strkat lopaty ani jiné nástroje. Je-li ozubený věnec přístupný, za provozu se k němu nepřibližujeme.
- Po ukončení prací musíme buben vypláchnout, aby v něm malta nebo beton neztvrdly.