Opravy proraženého sádrokartonu

Sádrokartonové desky nabízejí takřka neomezené možnosti využití. Jsou vhodné pro stavbu příček nebo obkládání stěn a stropů, vytváříme podhledy se zabudovanými světly. Mezi jejich vynikající vlastnosti patří hladký povrch, izolace hluku i ohnivzdornost, nicméně jejich odolnost vůči nárazu je poměrně nízká. Pokud zabudovanou sádrokartonovou desku nechtěně prorazíme a díra není příliš velká, jde opravit.

Záleží však na velikosti díry, která vznikne po nárazu do sádrokartonu – je-li příliš velká, zasádrovat se nedá, protože deska v poškozeném místě ztrácí pevnost. Takovou desku proto budeme muset podložit anebo ji celou vyměníme.

Oprava menšího proražení sádrokartonové desky

Velmi malé díry můžeme zakrýt páskou na trhliny nebo kobercovou páskou a acetátovým tmelem, ale díry větší než 50 mm již vyžadují důkladnější opravu. Otvor můžeme záplatovat sádrokartonovým odřezkem, který uřízneme tak, aby byl trochu užší než šířka otvoru a dvakrát delší než jeho výška. Do odřezku uděláme díru, protáhneme jí provázek, který na jednom konci přivážeme k hřebíku. Na druhou stranu odřezku naneseme trochu tmelu, vložíme ho do otvoru a v ruce stále držíme provázek. Odřezek přitáhneme ke zdi a provázek držíme natažený, aby se tmel přilepil. Když ztuhne, díru zasádrujeme a provázek odstřihneme. Nakonec na zeď naneseme tenkou vrstvu sádry, kterou pomocí štětce navlhčíme a pak uhladíme zednickým hladítkem.

Opravy většího proražení sádrokartonové desky

Jestliže je poškození zdi větší, desku vyřízneme ostrým nožem až k nosníkům nebo trámům na spodní zdi. Desku vyřízneme do středu nosníků nebo trámků a dvěma svislými řezy poškozenou část uvolníme. Vyřízneme dvě lišty tak, aby zapadly mezi nosníky (trámky) a přibijeme je. Lišty tak budou podpírat hlavní desku i záplatu. Vyřízneme záplatu, aby se vešla na uvolněné místo a přitlučeme ji. Spoje přelepíme páskou a záplatu zasádrujeme.