Rekonstrukce zdevastovaného pokoje

Zrekonstruovaný dívčí růžový
 pokoj
Rekonstrukce zdevastovaného pokoje, foto med

Nájemní byt, který mladá rodina získala obálkovou metodou od místního úřadu do pronájmu, byl v tak špatném stavu, že vyžadoval kromě vysokých finančních nákladů zejména spoustu práce – jeho užitková hodnota odpovídala takřka naprosté „vybydlenosti“. Postup rekonstrukce zdevastovaného pokoje si ukážeme na místnosti, která bude sloužit jako dětský pokoj.

Zdevastovaný pokoj, foto Michal

Byty v posledním patře nájemního domu byly původně dva – oba 1+1. Město je určilo ke sloučení do bytu 3 + 1 pro mladou rodinu. Kromě vysokého stupně devastace obou malých bytů zde byly problémy v podobě nelegálně postavené koupelny a sprchového koutu. Budovali je zjevně svépomocně naprostí diletanti, které ani nepadalo použít jakoukoli izolaci. Sprchový kout, kterým se budeme zabývat, neboť stojí v budoucím dětském pokoji, vyrobili z dřevotřísky a tu polepili obkládačkami. Výsledek byl zřejmý: prohnilé podlahy i příslušné stěny. Protože na střeše domu byla prasklá taška a do bytu delší dobu zatékalo, než došlo k opravě, voda už udělala své – rákosový strop prohnil a omítky stěn v okolí zbobtnaly a drolily se.

Stěny a rozvody

Vysekali jsme drážky pro rozvody, foto Michal

Nejdříve jsme odstranili nelegální stavbu sprchového koutku, vytrhali zbytečné trubky rozvodu vody a odpady, strhli strop, otloukli drolivé stěny. Vybourali jsme a osadili nové zárubně. Poté jsme vysekali drážky pro rozvod elektrické energie a trubky radiátorů. Natáhli jsme vedení a drážky zase zaházeli. Omítli jsme otlučené stěny jádrovou omítkou. Nic nelze urychlit: při každé vrstvě materiálu penetrujeme a taky čekáme, až jednotlivé vrstvy vyschnou. Stěny jsme vyrovnali, strhli jsme nerovnosti a pro jejich zpevnění jsme na ně natáhli armovací perlinku 165 g/m2, kterou jsme přilepili obyčejným flexibilním lepidlem na dlažbu. Po důkladném vyschnutí jsme nakonec stěny naštukovali.

Jednotlivé kroky rekonstrukce

Děvčátko sleduje rekonstrukci pokojíčku, foto med
 • Jaký máme plán? Zbouráme sprchový kout, vytrháme trubky a stěny s drolivou a podmáčenou omítkou otlučeme na cihlu. Suť zatím hromadíme na jednom místě.
 • Nemilé překvapení skrývala podlahová krytina – když jsme ji nadzdvihli, našli jsme pod ní místy velmi prohnilý dřevotřískový podklad: protékala sem zjevně voda ze sprchy.
 • Při poklepu na strop opadávaly polystyrénové kazety a drolil se podklad. Strop byl promáčený ze zatékání prasklou střešní krytinou přes neizolovanou půdu.
Bourání sprchového koutku, foto Michal
 • Vytrhali jsme trubky, otloukli omítku – i pod ní je vidět, jak byly stěny mokré. Vysychaly poměrně dlouho. Následně jsme stěny pečlivě omítli jádrovou omítkou.
 • Musíme rekonstruovat celý strop: nejdříve jsme odstranili kazety a část omítky, pak pod dráty a pod rákosovou kostru zasunuli páčidlo a celé vrstvy postupně strhli.
 • Strop je čistý. Ještě ho necháme několik dní řádně proschnout. Než bychom ho složitě omítali, rozhodli jsme se nahradit ho sádrokartonem.
Nové zárubně, foto Michal
 • Zárubně vstupních dveří do budoucího dětského pokoje byly velmi zkřivené a otlučené. Oprava by byla těžko možná, musí pryč. Nahradíme je novými.
 • Osadíme nové zárubně. První den je vyrovnáme vodováhou pomocí různých zarážek a poté je upevníme montážní pěnou. Tu necháme zaschnout do druhého dne.
 • Poté zárubně rozepřeme, zaházíme maltou a zarovnáme kousky cihel. Pěnu ořežeme tak, aby zárubně držela, po vyschnutí ohodíme okolní zeď omítkou, naperlinkujeme a štukujeme.
Instalace radiátorů, foto Michal
 • V pokoji musí být osvětlení a topení. Vysekáme proto do zdi (nejlépe drážkovací frézou) rozvod elektřiny pro stropní osvětlení i zásuvky a rozvod trubek radiátoru.
 • Drážky s již nataženými rozvody zaházíme maltou stejně jako drážky po starých rozvodech. Dveřní otvor, který sloužil jako vstup do vedlejší místnosti, zazdíme.
 • Díru ve stěně, neodborně opravovanou velkým množstvím sádry, jsme vyčistili a zazdili. U stropu vidíme rozvod elektřiny z ložnice do krabice před dětský pokoj.
 • Rozvody topení musíme udělat dříve, než začneme pracovat s perlinkou. Vysekáme drážku, osadíme trubky radiátoru, pak je zaházíme a radiátor zase sundáme, aby se trubky nehnuly.
Na stěny natáhneme perlinku, foto Michal
 • Na stěny natáhneme perlinku – pomocí dlouhého hřebenu naneseme zdola nahoru lepidlo na dlažbu. Nahoře uhladíme hladkou stranou hřebenu začátek smotané nastříhané perlinky.
 • Perlinku spustíme a stylem stromečku ji směrem dolů uhlazujeme. Síť ani žádné rýhy a nerovnosti nesmějí být vidět. Vlasové rýhy či hrudky lepidla druhý den hladce zbrousíme.