Nájemní byt, který mladá rodina získala obálkovou metodou od místního úřadu do pronájmu, byl v tak špatném stavu, že vyžadoval kromě vysokých finančních nákladů zejména spoustu práce – jeho užitková hodnota odpovídala takřka naprosté „vybydlenosti“. Postup rekonstrukce zdevastovaného pokoje si ukážeme na místnosti, která bude sloužit jako dětský pokoj.
Byty v posledním patře nájemního domu byly původně dva – oba 1+1. Město je určilo ke sloučení do bytu 3 + 1 pro mladou rodinu. Kromě vysokého stupně devastace obou malých bytů zde byly problémy v podobě nelegálně postavené koupelny a sprchového koutu. Budovali je zjevně svépomocně naprostí diletanti, které ani nepadalo použít jakoukoli izolaci. Sprchový kout, kterým se budeme zabývat, neboť stojí v budoucím dětském pokoji, vyrobili z dřevotřísky a tu polepili obkládačkami. Výsledek byl zřejmý: prohnilé podlahy i příslušné stěny. Protože na střeše domu byla prasklá taška a do bytu delší dobu zatékalo, než došlo k opravě, voda už udělala své – rákosový strop prohnil a omítky stěn v okolí zbobtnaly a drolily se.
Stěny a rozvody
Nejdříve jsme odstranili nelegální stavbu sprchového koutku, vytrhali zbytečné trubky rozvodu vody a odpady, strhli strop, otloukli drolivé stěny. Vybourali jsme a osadili nové zárubně. Poté jsme vysekali drážky pro rozvod elektrické energie a trubky radiátorů. Natáhli jsme vedení a drážky zase zaházeli. Omítli jsme otlučené stěny jádrovou omítkou. Nic nelze urychlit: při každé vrstvě materiálu penetrujeme a taky čekáme, až jednotlivé vrstvy vyschnou. Stěny jsme vyrovnali, strhli jsme nerovnosti a pro jejich zpevnění jsme na ně natáhli armovací perlinku 165 g/m2, kterou jsme přilepili obyčejným flexibilním lepidlem na dlažbu. Po důkladném vyschnutí jsme nakonec stěny naštukovali.
Jednotlivé kroky rekonstrukce
Prohlídka bytu
- Jaký máme plán? Zbouráme sprchový kout, vytrháme trubky a stěny s drolivou a podmáčenou omítkou otlučeme na cihlu. Suť zatím hromadíme na jednom místě.
- Nemilé překvapení skrývala podlahová krytina – když jsme ji nadzdvihli, našli jsme pod ní místy velmi prohnilý dřevotřískový podklad: protékala sem zjevně voda ze sprchy.
- Při poklepu na strop opadávaly polystyrénové kazety a drolil se podklad. Strop byl promáčený ze zatékání prasklou střešní krytinou přes neizolovanou půdu.
Bourání
- Vytrhali jsme trubky, otloukli omítku – i pod ní je vidět, jak byly stěny mokré. Vysychaly poměrně dlouho. Následně jsme stěny pečlivě omítli jádrovou omítkou.
- Musíme rekonstruovat celý strop: nejdříve jsme odstranili kazety a část omítky, pak pod dráty a pod rákosovou kostru zasunuli páčidlo a celé vrstvy postupně strhli.
- Strop je čistý. Ještě ho necháme několik dní řádně proschnout. Než bychom ho složitě omítali, rozhodli jsme se nahradit ho sádrokartonem.
Výměna zárubní
- Zárubně vstupních dveří do budoucího dětského pokoje byly velmi zkřivené a otlučené. Oprava by byla těžko možná, musí pryč. Nahradíme je novými.
- Osadíme nové zárubně. První den je vyrovnáme vodováhou pomocí různých zarážek a poté je upevníme montážní pěnou. Tu necháme zaschnout do druhého dne.
- Poté zárubně rozepřeme, zaházíme maltou a zarovnáme kousky cihel. Pěnu ořežeme tak, aby zárubně držela, po vyschnutí ohodíme okolní zeď omítkou, naperlinkujeme a štukujeme.
Instalace radiátorů
- V pokoji musí být osvětlení a topení. Vysekáme proto do zdi (nejlépe drážkovací frézou) rozvod elektřiny pro stropní osvětlení i zásuvky a rozvod trubek radiátoru.
- Drážky s již nataženými rozvody zaházíme maltou stejně jako drážky po starých rozvodech. Dveřní otvor, který sloužil jako vstup do vedlejší místnosti, zazdíme.
- Díru ve stěně, neodborně opravovanou velkým množstvím sádry, jsme vyčistili a zazdili. U stropu vidíme rozvod elektřiny z ložnice do krabice před dětský pokoj.
- Rozvody topení musíme udělat dříve, než začneme pracovat s perlinkou. Vysekáme drážku, osadíme trubky radiátoru, pak je zaházíme a radiátor zase sundáme, aby se trubky nehnuly.
Omítání
- Na stěny natáhneme perlinku – pomocí dlouhého hřebenu naneseme zdola nahoru lepidlo na dlažbu. Nahoře uhladíme hladkou stranou hřebenu začátek smotané nastříhané perlinky.
- Perlinku spustíme a stylem stromečku ji směrem dolů uhlazujeme. Síť ani žádné rýhy a nerovnosti nesmějí být vidět. Vlasové rýhy či hrudky lepidla druhý den hladce zbrousíme.