Přeložení střechy

Překládání tašek na střeše
Přeložení střechy, foto archiv

Pokud na stávající dům nebo novostavbu chceme střechu, bude součástí projektu, nebo bude mít vlastní dokumentaci. My jen řekneme co a jak chceme a jakým způsobem věc zaplatíme a víc se starat nemusíme. Mnohem složitější situaci musí paradoxně řešit všichni ti, kteří přeložení střechy již existujícího domu realizují. V historické zástavbě pak i do výměny střešní krytiny má co mluvit místně příslušný stavební úřad či památkáři.

My se budeme věnovat právě úskalím rekonstrukce stávající střechy. Soustředíme se především na základní kontrolu stavu střešní konstrukce, dobrou krytinu přeložíme a špatnou doplníme novou. Představíme i materiály na střechu vhodné.

Stávající střechu odborně prohlédneme

Pokládání tašek na střechu, foto med

Začneme kontrolou toho, co krytinu ponese, tedy konstrukce. Je dobré, když ji s námi skoukne odborník. Což nemusí být hned drahý soudní znalec či renomovaný projektant. U rodinného domu dobře poradí i zkušený pokrývač, tesař a někdy i mistr kominický, který má zpravidla střech slezeno nespočet a všímá si víc, než svých komínů, protože ví, že na střeše všechno souvisí se vším. Dáte jim pár stovek a ušetříte tisíce.

I dřevěné konstrukce chtějí své

Ukáže-li se, že máte problémy s dřevěnou konstrukcí střechy domu, nejspíš jste zanedbali její pravidelnou průběžnou kontrolu – ono je pozdě zvát si odborníka, když se krov propadl a do domu zatéká. Když zjistíte a odstraníte včas i drobné vady, nebude vás později stát majlant celková rekonstrukce. Není-li však zbytí a dřevěný krov nebo jeho části musíte nově nahradit, nezanedbejte investici do jeho životnosti. I naši předkové používali řadu přírodních prostředků počínaje volskou krví k ochraně dřeva a dřevěných konstrukcí. Díky tomu krovy stovek historických staveb přežívají. My životnost dřeva prodloužíme chemickým ošetřením.

Kde vybírat

Stavba střechy, foto archiv

Na trhu je řada velmi dobrých přípravků za relativně přijatelné ceny. A spousta informací je i na internetu, kde se dají najít nejen reklamní výkřiky, ale i zkušenosti reálných uživatelů. Existuje také řada srozumitelně napsaných odborných publikací. A pokud se na rekonstrukci teprve chystáte, navštivte některý z odborných stavebních veletrhů. U expozic bývají odborníci s nimiž bezplatně řešení konkrétních problémů prokonzultujete. Kvalifikované posouzení stavu krytiny odborníkem určitě ušetří rodinnému rozpočtu peníze. Vždyť například tašky z pálených materiálů se stále vyrábějí v tradičních vzorech a formátech. Tak není problém koupit i jen několik kusů na výměnu těch, které jsou poškozené. To využijeme pokud se u nepříliš poškozené starší střechy z pálených materiálů rozhodneme pro nejlevnější (tím ovšem neříkáme, že pro nejlepší), způsob řešení. Střechu přeložíme.

Přeložení střechy

Pokládka střechy, foto med

Střešní krytinu postupně sejmeme a uložíme na půdě. Tašky dobré na poklep zazvoní jako dobře upečený bochník – ty znovu použijeme. Neznějící tašky se nám pod kladívkem rozpadnou a když ne, zřejmě v sobě mají skrytou vadu. Praktické je, když při překládání věnujete pozornost i laťování. Když už budete mít střechu dole, zaměřte se i na stav komínů, vikýřů a střešních oken. A opravy krytiny využijte k zateplení půdy či podkroví. Vždyť už jen vložením desek z minerální vlny mezi krokve a položením izolačních desek na podlahu, zvýšíte bez dalšího přitápění teplotu v místnostech pod půdním prostorem o několik stupňů. Každá střešní krytina má svá pro – a někdy i proti. Zohlednit bychom měli polohu domu, tedy nadmořskou výšku, teplotu a vlhkost vzduchu, směr větru, množství exhalací a okolní zástavbu.

O střešních krytinách obecně

Plechová střecha, foto med

Na střechách starších domů bude nejspíš to, co se zde osvědčuje. Také je nepravděpodobné, že vám stavební úřad v podhorské oblasti povolí výměnu pálené střechy za bitumenový šindel (ale nejspíš mu nebude vadit přírodní břidlice). Takže: Pálenou střešní krytinu prověřila staletí a stále patří k nejoblíbenějším. Chválíme ji za dlouhou životnost, přijatelnou cenu, vysokou kvalitu, fakticky nulovou údržbu, ohleduplnost k životnímu prostředí i velký výběr doplňků. Hmotnost odpovídá tradičnímu konstrukčnímu řešení krovu. Betonová střešní krytina je tady více než století a osvědčila se podobně jako pálené tvarovky. A to včetně hmotnosti, životnosti a ceny.

Přírodní břidlice představuje návrat k přírodním materiálům. Do půlky devatenáctého století alternovala dřevěné šindele. Vyšší cenu vyrovnává delší životnost a odolnost vůči přírodním podmínkám i chemickým vlivům. Je-li odborně položena, nepotřebuje žádnou údržbu. Bitumenový šindel má velmi nízkou hmotnost vhodnou pro krovy, které by větší zatížení neunesly. Je to cenově dostupný materiál s celkem dobrou životností, vyráběný ve spoustě tvarů i barev. Jen ho zatím ne vždycky dokážeme ocenit. Tradiční krytinou jsou kovové střešní krytinyměděné plechy se přece užívají po staletí. Nespornou výhodou falcovaných plechů, plechových tvarovek i tašek je nízká hmotnost, pevnost, houževnatost, díky povrchové úpravě odolnost proti korozi, cena a snadná montáž.

Jedna odpověď na “Přeložení střechy”

  1. Druhů střešních krytin je hodně jak koukám, ale mohli jste zmínit nějáké kvalitní výrobce protože to je stejně důležitý krok při výběru. Já co znám tradiční prodejce střešních krytin/ u nás byli vždy Mediterran, Bramac a Tondach. Jinde asi nemá význam kupovat.

Komentáře jsou uzavřeny.