Řezání řetězovou pilou

Řetězová pila v akci
Řezání řetězovou pilou, foto archiv

Řetězová pila je ke kácení stromů a k řezání drobnějšího dříví, což oceníme při práci se stavebním dřívím. Tohoto nesporně skvělého pomocníka používáme s rozmyslem, zacházíme s ním s respektem k jeho síle a rychlosti a věnujeme mu pečlivou údržbu. A co myslíme, když mluvíme o údržbě motorové pily? Kdo maže, ten jede, proto především pravidelné čistění a také ostření řetězu a doplňování oleje v systému přimazávání řetězu. Špatně mazaný řetěz se totiž přehřívá a ztrácí schopnost udržet ostří zubů.

Pilu vybíráme podle objemu pořezu

Řetězová pila, foto archiv

Pily se mezi sebou liší zejména délkou řetězové lišty – pro běžné činnosti v domě a na zahradě se používají lišty s délkou do 40 cm. Práce s lištou delší je totiž namáhává a hodí se spíš pro profesionály. Pilu vybíráme i podle toho, jak často s pilou pracujeme a kolik toho s ní míníme pořezat. Hobby pily jsou technicky nejjednodušeji řešené – což ovšem neznamená, že by byly nějak odbyté, jenom některé funkce „velkých“ pil by u nich byly zbytečné. Výrobci se u nich snaží o co nejsnazší startování i obsluhu. Mívají garantovanou životnost až tisíc motohodin. Farmářské pily jsou kvalitní nástroje s řadou technických řešení jako u profesionálních dřevorubeckých pil. Jejich zaručená životnost bývá až dva tisíce motohodin. Pokud potřebujeme řezat v uzavřených prostorách či v místech kde je limitujícím faktorem hluk, doporučujeme elektrickou pilu. Ovšem zaplatíme za to nižším výkonem a menší mobilitou danou délkou přívodního kabelu.

Důležité jsou řetězy

Řetězová pila, foto archiv

Základem řezného výkonu motorové pily je počet a velikost hoblovacích zubů. Dále jejich ostrost, způsob broušení a rychlost v řezu. Ty jsou dány dělením a šířkou řetězu a jejich počtem, který bývá u méně výkonných hobby pil snižován vkládáním spojovacích článků. U standardního řetězu je počet hoblovacích zubů poloviční než počet vodicích článků. Řetěz semi-skip má do každé druhé mezery vložen spojovací článek a počet hoblovacích zubů klesá o dvacet procent. U řetězu skip, kdy je do každé mezery vložen spojovací článek, počet hoblovacích zubů klesá o čtyřicet procent (takže šedesáti čtyř článkový řetěz má jen devatenáct hoblovacích zubů a asi šedesáti procentní řezný výkon. Některé typy řetězů mohou být s hranatými nebo kulatými hoblovacími zuby. Hranatý lépe řeže, dobře drží směr řezu, ale snáz se ztupí a hůř se brousí. Proto na hobby použití nebo řezání palivového dřeva jsou výhodnější zuby kulaté.

Něco k masakru motorovou pilou

Řetězová pila v akci, foto archiv

Motorová pila patří (vedle té kotoučové) k nejnebezpečnějším strojům. Zranění roztočeným řetězem motorové pily může způsobit opravdu ošklivá a hluboce devastující zranění. Další nebezpečí nese odletující dělený materiál. Proto rozhodně nepůjdeme s pilou pracovat posilněni byť malým pivem, neboť naše pozornost musí být dokonalá. Dále si bezpodmínečně oči chráníme obličejovým štítem a tělo pevným oblečením bez volných částí a tkanic, jež by se mohly do stroje zamotat. Rukavice by měly mít antivibrační vložku, nejlepší boty jsou s ocelovou špičkou, protože když dojde u pily k zpětnému vrhu, mohli bychom přijít o víc, než jen o boty.

Chytrý systém TrioBrake

Bezpečnostní páčka nad zadní rukojetí, foto archiv

Tento prvek ochrany obsluhy motorových pil umožňuje aktivovat brzdu řetězu bezpečnostní páčkou nad zadní rukojetí pily nejen levou, ale i též pravou rukou. Brzdit můžeme třemi způsoby. Setrvačností – brzda řetězu se aktivuje při zpětném vrhu. Levou rukou – tím, že pila vymrštěná vzhůru nebo směrem dozadu při zpětném vrhu aktivuje brzdu pomocí nárazu levého zápěstí do bezpečnostní páky. Třetí způsob je pravou rukou (jejím zápěstím) přidanou bezpečnostní páčkou nad zadní rukojetí při nesprávném držení pily levou rukou.

Multifunkční pilové řetězy

Nízkoprofilový řetěz, foto archiv

Při řezání znečištěného dřeva i při občasném zaříznutí do země se normální řetěz snadno ztupí. Nízkoprofilový řetěz s řeznými zuby z tvrdokovu poznáme podle zlatavé barvy zubů řetězu, které zůstanou až čtyřikrát déle ostré. Samozřejmě i životnost řetězu je delší. Tvrdokov ovšem vyžaduje ovšem pro naostření diamantové kotouče, protože pro běžné pilníky je tento materiál příliš tvrdý. Řetězy RM Comfort 3 mají před každý řezný zub vsazený bezpečnostní vodící článek. Jeho úkolem je podstatné omezení vzniku zpětného rázu při kontaktu špičky lišty s řezaným materiálem. Ideálním řetězem pro práci se znečištěným nebo zmrzlým dřevem je Rapid Duro. Jeho ostří tvoří silný plátek tvrdokovu, který mu zaručuje výrazně delší životnost jako řetězy, určené pro profesionály. Opravdu odolným řetězem, se kterým nárazově řežeme i dřevo s hřebíky, kompozitní materiál nebo pancéřované sklo – Rapid Duro R (RDR).

O nové generaci motorových pil

Ideální přístroj pro toho, kdo preferuje ekonomické výkonné stroje s nízkými emisemi. A to pro práce se dřevem kolem domu, hospodářství a v zahradě, dokazují, že na velikosti nezáleží. Nové motorové pily (například STIHL MS 211) jsou standardně vybavené prvky, které obvykle nacházíme pouze u profesionálních motorových pil. S řeznou délkou 35 cm a při váze cca 4 kg jsou perfektním pomocníkem pro řezání palivového dříví, tesařské práce i kácení menších stromů. S výkonem 1,7 kW má nový motor až o 20 % nižší spotřebu paliva a o 70 % nižší emise škodlivých plynů.