Název plovoucí podlaha (Floating floor) označuje podlahovou krytinu, která může být ze dřeva, korku nebo laminátu a není pevně spojena s podkladem. Znamená to, že jednotlivé dílce plovoucí podlahy jsou na podkladu položené volně. Tyto typy podlah jsou antialergické, protože nedrží prach ani roztoče, a snadno se udržují. Jsou pevné, ale pružné a šetří tak naši páteř, klouby a šlachy nohou.
Nežli si plovoucí podlahu pořídíme a začneme ji pokládat, nebo bychom vědět, jaké jsou přednosti a nevýhody podlahy z laminátu a podlahy ze dřeva.
Složení laminátové podlahy
U laminátových podlah je pod asi 1 mm silnou vrstvou melaminové pryskyřice uložená papírová dekorační fólie. Vrstva je odolná vůči oděru, vysoce namáhatelná a její povrch je odolný vůči UV záření. Povrch podlahy může být i kartáčovaný (v podstatě zvrásněný), aby ještě věrněji imitoval dřevo. Dekory jsou ve formě parket, prken, nebo i dlaždic. Pokud má však laminátová podlaha povrch zcela hladký, nejenže po něm ujíždí nábytek, o který se jen trochu opřeme, ale hrozí i riziko, že uklouzneme a ublížíme si. Střední vrstva, ve které je vyfrézováné pero a drážka, případně zámek, je ze speciální dřevovláknité HDF desky, emisní třídy E1. Tím je daná velká tlaková pevnost hotové podlahy. Spodní stranu dílce tvoří pryskyřicová protitahová balanční vrstva – opět melamin, která chrání před vlhkostí a zajišťuje tvarovou stálost dílce.
Levná, ale…
Laminátové podlahy jsou nejlevnější podlahovou krytinou skládanou z dílců. Cenově vyjdou přibližně o polovinu levněji než podlahy dřevěné, ale cena odpovídá kvalitě. Laminátová podlaha totiž postrádá různorodost dřeva, je studená, nedá se renovovat, a pokud nemá integrovanou protihlučnou podložku redukující kročejový efekt, musíme se připravit na časté stížnosti sousedů.
Uplatnění laminátové podlahy
Na druhou stranu má i kladné stránky: laminát je oproti dřevu díky své tloušťce a skladbě materiálu vhodnější do míst, kde je instalované vodní podlahové vytápění: jím se podlaha zbaví uvedeného chladu, lépe snáší vodu a není tak náročná na údržbu. Pokud se pro laminátovou podlahu rozhodneme, neuděláme chybu, budeme-li vybírat v komerční třídě zátěže. Je kvalitnější a má vysoký stupeň obrusu (jinak řečeno ji hůř poškrábneme). Čím kvalitnější je melaminová pryskyřice, tím vyšší je číslo udávající kvalitu povrchu a možnosti uplatnění laminátové podlahy. Standardně se vyrábějí v prknech o délce 1290 mm, šířce 194 mm a tloušťce 7 – 8 mm.
Třívrstvá dřevěná podlaha
Také je známá pod jménem celodřevěná plovoucí podlaha. Je to typ podlahové krytiny, u níž se snoubí krása a praktické výhody přírodního materiálu s elegancí a jednoduchostí pokládky. A vydrží 40 – 50 let. Většinou se dodává se zámkovými spoji – CLIC, což je vysoce kvalitní zámek, usnadňující rychlou pokládku i možnost rozebrání a opětovného sestavení podlahy bez použití lepidla.
Složení třívrstvé dřevěné podlahy
Spodní protitažná vrstva (tloušťka asi 2 mm) a střední vrstva (asi 9 mm), ve které je vysoustružený spoj, jsou vyrobené z měkkého dřeva smrku, nebo hevey a zaručují materiálu stabilitu. Teprve vrchní – nášlapná vrstva je užitková. Bývá 3,6 – 4 mm silná a dřevina na ní použitá určuje celkový vzhled podlahy. Díky tloušťce ji můžeme až třikrát renovovat, tedy zbrousit a znova nalakovat, případně naolejovat. Tento typ plovoucích podlah se zdá být ideální: má zajímavou povrchovou úpravu, a po snadné pokládce je okamžitě k použití. Vezmeme-li však v úvahu pořizovací náklady, vycházejí nastejno jako masiv. Proti masivu mají tu výhodu, že se pokládají jako plovoucí systém, navíc mají středovou vrstvu lepenou kolmo k zakladu. Tím pádem se zmírní deformace podlahy způsobená třeba teplotou nebo vodou.
Rozdíly mezi dřevěnými plovoucími podlahami
Dřevěné plovoucí podlahy obvykle celkem 14 – 16 mm silné se liší skladbou materiálu, tloušťkou dýhy, a ve většině případů i kvalitou zpracování. Abychom si za velké peníze nekoupili šunt, existuje jediná rada: informujeme se na značku, kterou si vyhlédneme a vyžáddáme si o ní reference. Samozřejmě se poradíme i s jinými odborníky. Všechno dřevo se prodává nejméně ve třech třídách provedení. Většinou mají označení „select“ (dřevo tříděné podle barvy a struktury). Tato třída je nejdražší a někdy působí až příliš uměle. Další třída je u většiny výrobců pojmenovaná „natur“. Dýha není skládaná tak selektivně, spíše přirozeně, ale neobjevují se v ní větší suky, barevné rozdíly, či praskliny. Třetí třída, „antik“ v sobě může mít větší suky a barevné rozdíly. Protože cena vícevrstvých dřevěných podlah v poslední době poněkud klesla, stále jde o velkou investici a opatrnost se vyplácí.