Než začneme s rekonstrukcí bytu

Příprava bytu k rekonstrukci
Než začneme s rekonstrukcí bytu, foto med

Vlastníme starší byt a víme, že nás čeká velká rekonstrukce. Na něco si najmeme firmu, ale spoustu věcí zvládneme sami. Odkud však začít? Než začneme s rekonstrukcí bytu, zhodnotíme ho nejlépe tak, že si představíme si, že ho chceme prodat, a prohlédneme si ho očima budoucího majitele. A protože za něj budeme v této hře chtít získat co nejvyšší cenu, měli bychom ho uvést do co nejlepšího stavu.

Nesnáze se nám rozhoduje, získáme-li starý nebo „vybydlený“ byt, určený k rekonstrukci:. Tam je jasné, že začneme instalatérskými pracemi, neboť většinou budeme muset opravit nebo zcela vyměnit rozvody vody, elektřiny, plynu i odpadu. Také instalovat nový kotel a rozvést trubky pro radiátory. Tady nám spoustu práce ušetří drážkovací fréza. Dost možná, že vyměníme okna i dveře. A při té příležitosti se zamyslíme nad možností zasklít si balkon nebo lodžii. Soustředíme se na stěny – možná chceme některé příčky vybourat, jinde zase postavit nové. Opravíme omítky na stěnách a stropech, ale také je můžeme nahradit sádrokartonem.

Zjištění stavu bytu

Rekonstrukce bytu, foto med

Kritickým okem zhodnotíme dveře a okna. Nejspíš přinejmenším potřebují nový nátěr. Anebo je zcela vyměníme? Co třeba zasunovací dveře do pouzdra? Ušetří spoustu místa. Jestliže sádrokartonem obložíme strop nebo ho použijeme na jeho snížení, můžeme do podhledu rovnou zabudovat halogenové osvětlení. Samozřejmě všechny místnosti nově vymalujeme. Když se pustíme do podlah, shnilé a poškozené strhneme, dřevěné, pokud jsou v pořádku, zbrousíme a případně nalakujeme. Pokud pokládáme plovoucí podlahy nebo jiné krytiny, podlahy vyrovnáme samonivelační stěrkou. Také koupelna a toaleta nám dají pěkně zabrat. Poté, co dokončíme rozvody, stěny obložíme obkládačkami a na podlahu položíme dlažbu. Možná si budeme chtít do koupelny pořídit podlahové vytápění. Nakonec tuto místnost osadíme sanitární technikou. Nacházejí-li se v našem bytě či domku schody, mohou se stát klenotem našeho interiéru. Výšku stropu můžeme opticky snížit, když využijeme sloupového zábradlí.

Stavba pouzdra pro posuvné dveře, foto Michal

Po velké nebo i malé rekonstrukci bytu už nás čeká jen ta příjemnější část projektu – zařizování. To je již zcela individuální a odpovídá vkusu obyvatel. Přesto je dobré brát v potaz několik pravidel: Obývací pokoj by měl během dne působit svěže a živě, zatímco večer musí být útulný a klidný. Vybrat do něj nábytek je vždy nejobtížnější z celého domu, protože obývací pokoj plní více funkcí – je centrem setkávání rodiny i přátel, sledujeme zde televizi, zabýváme se zde koníčky a leckde slouží z části jako pracovna. Měli bychom dbát na to, aby spolu ladily barvy nábytku, záclon, závěsů, koberců, čalounění, koberců…

Zrenovovaná koupelna, foto med

Některé z prvků pokoje, např. krb, prosklená vitrína s atraktivní sbírkou, zajímavé grafiky na stěně, přispějí k jeho zajímavosti a tak je zvýrazníme. Méně atraktivním prospěje, když zůstanou skryty. Kuchyně a jídelna ať v první řadě odpovídají hygienickým požadavkům – zaměříme se zde proto na praktičnost vybavení a jeho snadnou údržbu. Vzhledem k tomu, že kuchyně často bývá srdcem života rodiny, měla by být zároveň funkční i adaptabilní a také příjemná. Ve většině ložnic je ústředním bodem postel. Úprava postele bude mít rozhodující vliv na její vzhled. Na výsledném příjemném a uvolněném prostředí pokoje hraje důležitou roli i výběr barev a osvětlení. Při zařizování mějme na mysli, že byt není jen řada pokojů, nýbrž že ho tvoří jeden celek. A to je první krok k tomu, abychom si vybudovali atraktivní, stylový, ale hlavně pohodlný domov.