Lehký, tepelně-izolační beton – Ekostyrenbeton

Zateplená podlaha z ekostyrenu
Lehký, tepelně-izolační beton – Ekostyrenbeton, foto archiv

Přihlédneme-li ke stále rostoucím cenám energií, je logické, že se úniku tepla v topné sezoně snažíme zabránit všemi možnými prostředky. Zatepluje se dnes snad všechno. Měníme okna za dobře těsnící, necháváme oplášťovat stěny domů… Přitom největší únik tepla představují stropy a významné jsou i tepelné ztráty související s chladem pronikajícím ze země. Lehký, tepelně-izolační beton – Ekostyrenbeton tyto tepelné ztráty významně omezí.  Izolace funguje i proti horku – v domě tak bude i v letních vedrech snesitelněji.

Zabránit ztrátám tepla se člověk snažil odedávna, nejprve skuliny v chýši ucpával mechem nebo blátem, později naši předkové na půdu svých obydlí uskladňovali seno – domácí zvířata bylo v zimě čím krmit, a navíc tak vznikl výtečný izolant, který snížil ztráty tepla stropem na minimum. Z tohoto nápadu našich předků vycházejí i novodobé izolanty, které byly vyvinuty pro zateplení domů.

Izolanty do betonu

Izomat, foto archiv

Jakmile se přišlo na to, že beton smíchaný s různými izolanty je vhodný pro alespoň částečné zateplení, (například se dříve používal zásyp ze samotné suché škváry z koksoven), začaly vznikat různé zateplené směsi, a to především poměrně lehký škvárobeton. Kromě škváry se používala plniva jako používaly např. piliny, pálená hlína, pěnový polystyrén a další. Ještě později se zejména na ploché střechy pokládaly desky z polystyrénu s již přilepeným asfaltovým pásem. Na ten se pak natavovaly další pásy. Stoprocentní řešení to nepřineslo, přesto se s různými změnami tento způsob stále aplikuje. Zajímavou novinku představuje práce s upraveným polystyrénem.

Ekostyren a ekostyrenbeton

Míchačka, foto archiv

Skvělým nápadem bylo využití polystyrénového odpadu, který by jinak skončil na smetišti a zvyšoval zatížení životní prostředí svým velice dlouhým časem rozpadu. Jedná se o hromady obalového materiálu bílé techniky, elektroniky a odpady ze zateplovací techniky, který se recykluje a vyrábějí se z něj granule, jenž se míchají s betonem. Granule jsou vodoodpudivé, což znesnadňuje míchání, a je nutné je zajistit smáčedly a vysoušedly, čímž se zároveň odstraní elektrostatický náboj. Tato upravená směs polystyrénu, tedy Ekostyren se spolu s vodou, cementem a pískem míchá míchačkou nebo míchadlem, vzniká ekostyrenbeton – hřejivý a lehký beton. Samozřejmě směs nepředstavuje nosný prvek, ale výplň vodorovných konstrukcí, nebo spádovou vrstvu na nepochozích střechách, balkonech či terasách. Tyto lehké betony se ve stavebnictví používají všude tam, kde se je třeba vypořádat s nerovnosti vodorovných konstrukcí, srovnat prostor na požadovanou výšku a stavbu tepelně izolovat.

Práce s ekostyrenbetonem

Ekostyrenbeton nalijeme na určené místo (podlaha, strop, střecha…), a rozestřeme prknem do hladké vodorovné plochy. Jednotlivé granule se homogenně rozprostřou v celé vrstvě betonu. Ekostyrenbeton ukládáme na celou výšku vrstvy, přičemž spád může být až 30 stupňů. Zhutňování směsi vůbec není nutné a její povrch stačí stáhnout latí a uhladit hladítkem. U volných ploch je ale nutné povrch chránit před nadměrným vysycháním a povětrností. Abychom zvýšili únosnost a manipulační tuhost, lze ekostyrebeton od objemové hmotnosti 700 kg/m3 armovat. Jinak se připraví lehko, rychle se aplikuje, cena je také příznivá a ekologické aspekty – recyklace materiálu a naše energetická úspora, jsou zřejmé.

Příklady pokládky vrstev

Na střeše:

Na stropě:

Stahování-polystyrenbetonu, foto archiv
  • podlaha
  • ekostyrenbeton min. 70 mm
  • asfaltový nátěr nebo lepenka
  • záklop

Na dlážděné podlaze:

  • keramické dlaždice
  • tmel
  • ekostyrenbeton (vrstva podle zatížení

Přednosti ekostyrenbetonu:

  • Je 12x lehčí než beton (200–900 kg/m3), takže při rekonstrukcích s jeho použitím ani není třeba zpevňovat základy.
  • Rychle tuhne (další vrstva je možná již za 24 hodin).
  • Má 30x lepší tepelně – izolační vlastnosti než beton.
  • Snižuje hladinu kročejového zvuku (již od tloušťky 5 cm).
  •  Má vysokou elasticitu a pohlcuje rázy.
  • Nechutná hlodavcům a odolává plísním.
  • Dá se pro hygienickou nezávadnost použít i do interiérů.