Zasklení lodžie

zasklená lodžie v panelovém domě
Zasklená lodžie, foto med

Statistici, kteří spočítají všechno, přišli na to, že balkony a lodžie jsou součástí zhruba třetiny všech našich bytů. Jenže velká část z nich neslouží jak by mohla a používáme je jen jako letní sušárnu prádla nebo sklad krámů, na něž už jinde není místo. Nemyslíte, že je to škoda? Pojďme nepoužívanou lodžii proměnit v možná tu nejpříjemnější a prakticky celoročně obyvatelnou část bytu.

Zasklení lodžie není efektivním řešením jenom pro domy u silnice, kde významně snižují hluk a prašnost v bytě. Zhruba o třetinu sníží únik tepla v zimě a i v létě vylepší klima v bytě.

Tanec paragrafů

lodžie
Zasklívání lodžie, foto med

Po zasklení lodžie zde může vzniknout oáza uprostřed sídliště nebo zimní zahrada. Pokud bydlíme v přízemí, zasklený balkon vytvoří další překážku nenechavcům, snažícím se právě tudy vniknout do zamčeného bytu. Podle stavebního zákona navíc úpravy a udržovací práce nevyžadují územní souhlas ani územní rozhodnutí o změně stavby. Mluvit ovšem do toho může vlastník nemovitosti, bytové družstvo nebo společenství vlastníků. Problém také může být v chráněných zónách, protože zasklení lodžie nebo balkonu mění vzhled stavby. Pokud může negativně ovlivnit požární bezpečnost, stavební povolení vyžaduje. Některé úřady zase nepovažují použití bezrámového zasklívacího systému za změnu vzhledu a nemluví nám do ní, jinde ovšem mají odlišný výklad, takže je lepší se zeptat.

Jaký systém zvolit

lodžie
Zateplení paneláku a zasklívání lodžií, foto med

Při rozhodování zohledníme stávající stavební otvor, jeho konstrukci a rozměry. Bezrámový systém je vhodný pro klasické lodžie nebo terasy, kde není nutné otevírat od základové desky. A nebo o verandy částečně předsunuté, protože systém lze i zastřešit. Snadno se manipuluje s jednotlivými skleněnými díly, které se v rámu posouvají pouze do stran a nijak nezasahují do vnitřních prostorů, což oceníme v nehlubokých lodžiích. Zasklívá se do speciálního hliníkového profilu s bezúdržbovým povrchem. Výplň zpravidla tvoří klasické čiré nebo tvrzené šestimilimetrové sklo. Otevřít lze až padesát procent prosklené plochy.

I na posuvné stěny

Rámový systém se používá pro lodžie, terasy, vstupy rodinných domů, ale i u pevných a posuvných interiérových stěn. Otevírá tři čtvrtiny plochy a posuvná křídla lze oproti druhým systémům postavit v celé výšce profilu. Křídla jsou opatřena pojezdovými kolečky a gumovým a štětinkovým těsněním, které má značný efekt především u větrných stran. Tloušťka výplní může být od čtyř do šestnácti milimetrů a použít lze sklo, plast, polykarbonát, MDF desky nebo třeba zrcadla a to bez pomocných sloupků do délky osmi metrů.

Skleněná skládanka

lodžie
Těsnící lišty, foto archiv

Pro posuvné zasklení nadparapetních částí lodžií lze použít i posuvný otočný systém. Umožňuje otevření celé horní části posunutím a stočením skel k boční stěně a jde použít pro lodžie rovné, rohové a lodžie jednostranně či oboustranně částečně předsunuté. Je asi nejpopulárnější, ale nelze s ním zasklívat klasické zcela předsunuté balkony, kde nejde uchytit horní pojezdovou kolejnici ve stropním panelu. Skleněné tabule se posouvají v horním hliníkovém profilu k boční stěně lodžie, ke které se otočí a zajistí. Takže otevřít můžeme zčásti nebo úplně a to na jednu, druhou nebo na obě strany.

Tři rady

  1. Větší renovace a opravy konzultujeme s odborníky a vlastní zasklívání raději svěříme firmě.
  2. Vzhledem k velikosti zasklené plochy je rozumné zajistit si odborný posudek o tom, jak to v naší lokalitě vypadá se silou nárazového větru.
  3. Pokud zjistíme, že nám do zasklení chce mluvit stavební úřad, na návštěvu na něm si připravíme povolení majitele domu, popis rozsahu a druhu prací a výsledné změny, aby tam, kde je to nutné, se mohli vyjádřit i památkáři.