Stropy a podhledy

Sádrokartonový strop s osvětlením
Stropy a podhledy, foto med

Problémy se stropy většinou nemíváme, pokud ovšem zrovna nepotřebujeme zacelit nějaké trhlinky v omítce před tapetováním či malováním.  Jiná situace nastane, pokud chceme strop snížit. Např. proto, že vysoká místnost nás stojí zbytečné peníze za vytápění, či potřebujeme ukrýt elektroinstalace. Nebo pod stropem vytvořit úložný prostor. Stropy a podhledy zvládneme ve dvou za víkend.

Mezi tradiční konstrukce stropu patří ve starších domech omítnuté latě. Kolmo na směr spodku podlahových trámů horní místnosti a s úzkými mezerami byla přibita řada latí a vytvořila tak podklad pro omítku, do níž se často přidávaly například koňské žíně.

Výhoda sádrokartonových stropů

Konstrukce pro sádrokartonový strop, foto med

Dnes se většinou sádrokartonové desky přibíjejí přímo k trámkům nebo na kovovou konstrukci a mezery mezi nimi vyplní sádrovou omítkovou směsí. Tyto sádrokartonové stropy zlobí jen výjimečně, ale starší laťové reagují na to, jak se dům časem usazuje, jsou náchylné k praskání a prohýbají se. Vyžadují občasné, zpravidla však jednoduché, opravy.

Opravit nebo radši zcela znova?

Z prasklin nebo děr odstraníme uvolněnou omítku, vymeteme je a vyplníme celulózovým tmelem. Na poškození většího rozsahu naneseme omítku novou. Ovšem pokud je starý strop poškozen příliš, bude nejlépe strhnout ho celý a nahradit ho sádrokartonem. Ne že by to byla práce obtížná, ale v dobrém na ni pro spoustu prachu určitě vzpomínat nebudeme. Pokud je místnost vysoká, uděláme lépe, pokud starý strop jen zabezpečíme a pod ním zhotovíme nový.

Co nejde odstranit prostě zakryjeme

Světla v podhledu, Foto med

Je to dobré řešení i v případě dlouhé štěrbiny probíhající stropem v celé délce a při střídání ročních dob a změnách počasí pracující – otevírající a zase zavírající. V takové se žádná výplň trvale neudrží a tak ji deskami prostě zakryjeme. To samé platí pro některé zvláště úporné skvrny pronikající novou malbou.

Snižování stropu

Ve vysoké místnosti můžeme strop snížit velmi podstatně, v nevysoké i jen o několik centimetrů. V obou případech však ze starého a bortícího se stropu musíme odstranit všechnu uvolněnou omítku. Kdyby totiž odpadla na nový podhled, mohla by ho značně poškodit.

Stropní obklady

Vizuální vylepšení představuje obklad stropními deskami, které – jako bonus – místnost navíc tepelně a zvukově izolují. Pozor: desky pokládáme nejlépe od středu místnosti, případně od rovné vchodové stěny směrem do místnosti. Obkladové desky z pěněného polystyrénu mívají tvar čtverce o straně třicet nebo šedesát centimetrů a mají zkosené hrany. Na strop je lepíme. Výhodné je, že je můžeme na míru přiříznout nožem podle pravítka. Použít ale můžeme i dřevěné kazety nebo palubky.

Připevňování

Palubkami obložený strop, foto med

Sádrokartonové desky jsou podstatně těžší než polystyrénové kazety, proto se nelepí, ale připevňují na kovovou konstrukci nebo na latě přišroubované kolmo na stropní trámy.

  1. Určit jejich polohu ale nemusí být snadné. Nepodaří-li se nám to rozlišením zvuku při poklepu, navrtáme do stropu řadu malých otvorů – až na trámy narazíme. Vyznačíme polohu trámů a body, jimiž mají procházet středy latí.
  2. Nařežeme latě (průřez 3 x 1,5 cm), vyvrtáme do nich otvory a zahloubení a pak je přišroubujeme na místo. U desek s pérem a drážkou nemusíme používat žádné křížové vložky.
  3. Desky přibijeme za jejich okraje hřebíky nebo použijeme speciální příchytky, které jsou zakryty okraji sousedních desek. U desek s drážkou a pérem mají hřebíky procházet pérem (pokud nepoužijeme zmíněné příchytky), takže drážka sousední desky zakryje jejich hlavy.
  4. Chceme-li obkladové desky barvit, je vhodné udělat to předtím, než je uchytíme na strop. Plochy natřeme válečkem, zkosené hrany úzkým štětečkem, sádrové desky s tkaninou nejlépe tupováním štětcem – a to vždy ve dvou vrstvách. Použijeme buď emulzní, nebo ohnivzdorný nátěr, ale nikdy ne lesklý lak, který je vysoce hořlavý.

Stropní systémy

Polystyrénové čtverce, foto med

S dřevěnou spodní konstrukcí může ale být potíž: když například příliš čerstvé dřevo vyschne, sádrokartonové desky popraskají. Proto je tak populární montáž na zavěšenou spodní konstrukci z kovových profilů. Na stropě se z upevňovacích bodů spustí závěsný drát s okem, na jehož konec se upevní speciální rychlozávěs. Posunem rychlozávěsu na lanku se vyrovná výška a zaměří se vodorovná poloha. Na připravenou konstrukci se na závěr přišroubují sádrokartonové podhledové desky. Když do prostoru roštu vložíme izolaci z minerálních vláken, zlepšíme i zvukové a tepelné izolace nového podhledu. Do podhledu můžeme zabudovat bodové osvětlení.