Rychlá renovace umakartové koupelny

samolepicí fólie
Rychlá renovace umakartové koupelny, foto archiv

Zjednodušeně řečeno jsou v panelovém domě na bytových jádrech navěšené jednotlivé byty. To proto, že v jejich bezprostřední blízkosti probíhají důležité sítě, které byt zásobují energiemi a některé z nich zde do bytu ústí. Na to, jak je jádro důležité a také maximálně vytížené, mu projektanti nevěnovali zrovna moc místa. Protože léty používání tyto umakartové koupelny zestárly a opotřebovaly se, je dobré se podívat, není-li třeba s nimi něco udělat. Co třeba rychlá renovace umakartové koupelny.

Od stavební obnovy bytového jádra nás odrazuje finanční náročnost celé operace v řádu desítek tisíc, nechuť vyřizovat náležitá razítka a shánění řemeslníků, protože na některé stavební práce, rozvody a instalace je dnes třeba mít certifikát, a konec konců i fakt, že špatně naplánovanou rekonstrukcí nebo nečekanými zádrhely se můžeme octnout na čas bez záchodu a maximálně tak s jediným vodovodním kohoutkem. O renovaci bytového jádra ZDE.

Jádro polepené samolepkami, foto med

Už se na to nedalo koukat

Pokud ale všechno funguje a nepřejeme si dělat dispoziční změny, nemusíme ani nic bourat. Šrámy koupelny chytře skryjeme a náš pohled osvěžíme něčím novým. Na staré jádro můžeme nalepit obkladové panely – desky s potiskem vytvarovaným jako obklad či kámen. Také umakart můžeme potapetovat nebo natřít, ovšem stárnutí jádra nás později stejně dožene. Na pár let ho můžeme oddálit a i tahle změna bude stát za to. Desce ale může zkrátit životnost, pokud ve vlhku nabobtná, to se z ní pak snadno odloupne lakovaný povrch. Kosmetická oprava koupelnovou tapetou vyjde ještě levněji, tu na stěny nalepíme disperzním lepidlem. Překvapivé proměny dosáhneme i stále ne zcela doceněným obkladovým korkem. I na strop lze dát tapetu, polystyrénové desky nebo ho natřít. Koupelnovou klasiku představují kachličky, speciální strukturové nebo i hladké nátěry či napodobenina italských benátských štuků.

Za dobu užívání se vnitřní deska umakartu v bytovém jádru mohla zvlnit, popraskat a zanést na první pohled nezaznamenatelnou vrstvičkou kožního tuku a mýdla. Na takový povrch se cokoliv špatně lepí a ani natírání by nedopadlo nejlépe. Desku proto odmastíme a oškrábeme. Nejednodušší je hladký nátěr zpravidla disperzními akryláty a dokonce i barvou na fasády. Pozor ale už při nákupu: ne každý ví, v čem spočívá rozdíl mezi omyvatelnou barvu a barvou plně omyvatelnou. První sice snese jemné otření houbičkou, ale do koupelny musíme použít barvu s druhým označením. Obsahuje totiž významně více disperze a je odolná i vůči vodě stříkající ze sprchy – byť by i horké.

Vyznačení malířskou páskou, foto archiv

Stěny i strop důkladně umyjeme saponátem. Pro lepší přilnavost plochy jemně přebrousíme smirkem zrnitosti 120 – 220. Pak je ometeme a vše, co nechceme barvou potřísnit, zalepíme maskovací páskou. Pokud použijeme vodou ředitelnou barvu, dá se sice za čerstva přetažení či fleky setřít mokrým hadrem, lepší je ale vůbec neudělat. V této souvislosti je dobré demontovat vše, co se snadno a rychle odšroubovat dá, následné čištění je totiž otravné. Případné díry zatmelíme, což jde v jádru obtížně, protože tmel se do něj propadává. Můžeme ale navlhčený savý papír nebo kus polystyrenu do díry nacpat, pak dát opakovaně – v několika vrstvách – tmel, a nakonec po vyschnutí plochu přebrousíme.

Nátěr koupelny, foto archiv

Základ natřeme naředěnou, druhý nátěr již hustší barvou, kterou dobře svisle rozetřeme. Následuje nátěr napříč. Další nátěr bude opět svislý. Dbáme na to, aby se nátěry nanášely v tenké vrstvě a dobře roztíraly do hladkého nátěru tak, aby stopy po štětci pokud možno nebyly patrné. Lépe se nám asi bude pracovat válečkem. I nátěr na omak suchý necháme několik dní prosychat. Opatrně se vykoupat nám to samozřejmě bránit nebude. Možná vás překvapí, že dokonalé vytvrdnutí trvá až devadesát dní.

Barvy můžeme kombinovat. V takovém případě sousedící plochy můžeme oddělit samolepicí bordurou. Nebo stěnu natřenou tmavším odstínem tupujeme na světlejší odstín – na to stačí zmačkat plastovou tašku, a jemně namáčeným smotkem klepat na stěny. První obtisk ale uděláme nejdřív na staré noviny, tak se zbavíme přebytečné barvy. Pokud na takový základ chceme naznačit falešný obklad, naměříme si síť a tenkým štětečkem ji potáhneme barvou. Pokud nemáme zrovna tak úplně pevnou ruku, neocenitelnou službu nám poskytne nesmývací fix – téměř dokonalé iluze docílíme použitím šedého fixu a následně tenkého černého. Můžeme také použít fasádní nátěr s perlitem, který na umakartu překvapivě dobře drží. Protože v sobě má jemná zrníčka, po několika tenkých nátěrech válečkem dostane plocha vzhled vyštukované omítky.

A co zkusit plastický nátěr? Nátěrová hmota Denas struktura, byla na povrchy umakartových jader přímo vymyšlena. Velice jednoduše se roztahuje do kříže strukturovacím válečkem, v rohu plochým štětcem barvu tupujeme. Barva je gelovitá, její vysoká plastičnost dobře skryje i značná poškození. A můžeme si s ní troufnout i do složitější úpravy: dva či tři odstíny ocelovým hladítkem nebo japonskou špachtlí protíráme střídavě tak, aby vytvářely obrazce – fleky, které se vzájemně prolínají a napodobují tak benátský štuk. Nemá sice tak docela jeho hloubku, ale proti originálu ho pořídíme za babku. Navíc je do koupelen vhodný, omyvatelný a snadno se opravuje.

Pokud se nechceme pustit do stavebních úprav a pár let ještě chceme jádro nejen udržet, ale dodat mu zdání luxusu, použijeme na rozbroušené stěny penetraci. Jakmile vyschne, naneseme válečkem s krátkým vlasem omyvatelnou barvu naplněné dřevitou štěpkou. Ta je už z výroby upravena tak, aby po uschnutí nedocházelo k popraskání povrchu barvy. Dřevěné částice velké kolem dvou milimetrů schovají i dost velké nerovnosti či jiné problémy. Barvu v tomto případě nanášíme válečkem do různých stran. Raději necháváme málo nanesená místa, na která se po uschnutí vrátíme a doplníme je, než abychom vytvářeli vzhledově nepěkné chuchvalce. Po uschnutí exponovaná místa kolem vany a umyvadla přetřeme matným lakem na podlahy, čímž zvýšíme životnost a omyvatelnost.