Jak se vybírá domácí vodárna?

Alfapumpy – domácí-vodárna, foto archiv

Domácí vodárna transportuje vody z jednoho místa na druhé a to tam, kde není veřejný vodovod. Například na zahradě, na chatě nebo v rodinných domech. My se vám pokusíme pomoci s výběrem vhodného čerpadla.

Použití

Než si pořídíme vodárnu, zvážíme, k čemu ji potřebujeme. Velice často domácí vodárny využíváme k čerpání vody z vrtů či studní, vodních toků nebo nádrže na zachytávání vody k zalévání zahrady.  

Výběr

Sigma-domácí vodárna-darling, foto archiv

Krátký výpočet spolu s výběrem čerpadla jistě zvládneme sami, ale výběr zkonzultujeme ještě s odborným prodejcem. Poradí vám, které čerpadlo je pro vás nejvýhodnější a zamezíte tak možným chybám, které by se mohly v budoucnu objevit při užívání.   

Výpočet pro výběr vhodné vodárny se skládá z následujících veličin:

  • Průtok
  • Dopravní výška = sací a výtlačná výška
  • Tlak

Množství čerpané vody (Q)

Dále stanovíme potřebné množství vody, tzn. jaký bude průtok. Většinou se tyto hodnoty pohybují pro běžnou domácnost okolo 40 – 70 l/min v závislosti na využití vody a počtu odběrných míst. 

Odkud a kam se čerpá (H)

Wilo-domácí vodárna, foto archiv

Potom záleží na tom, kde je zdroj, z něhož vodu čerpáme a kam – tzn. dopravní výška. Dopravní výška se skládá z údajů sací a výtlačné výšky.  

Sací výška

Udává, z jaké hloubky a vzdálenosti má čerpadlo schopnost nasávat vodu. Výpočet: celková délka vodorovné části sacího potrubí + celková délka svislé části sacího potrubí.  

Výtlačná výška

Říká, do jaké výšky čerpadlo vodu vytlačí. Tento parametr vypočítáme tak, že sečteme celkové délky vodorovné a svislé části výtlačného potrubí.  

Tlak

Nakonec tohoto výpočtu připočítáme požadovaný tlak na konci výtlačného potrubí (tlak, kterým vytéká voda). Průměrný tlak bývá 2 -3 bary, z čehož 1 bar by měl odpovídat zhruba 10 metrům výtlačné výšky. 

Nákup s 50% slevou?

Chcete ušetřit až 50% z ceny oproti kamenným obchodům? Doporučujeme nakoupit v internetovém obchodě AkoupelnyAtopeni.cz – specialisty na čerpadla, vytápění a dům a zahradu.