Nátěr okapových žlabů

Mít v pořádku okapy a dešťové svody je důležité, jak jistě potvrdí ten, kdo je zanedbal, nechal proreznout a nebo ucpat a pak koukal, co mu cákající voda provedla s fasádou. Což není jen o kráse, ale o škodách na celé stavbě, nebo třeba jen na drahém zateplení.

K natírání okapových žlabů zpravidla volíme barvu, která buď zcela splyne a nebo ladí tón v tónu s barvou domovní fasády. Pokud chceme natírat plastové okapy a roury, raději použijeme nenápadný tón. Nebo jdeme opačnou cestou, tedy ve vztahu k povrchu domu volíme kontrast. A na zdobnost stylových litinových okapů by byla vyloženě škoda barvou neupozornit.

Čistota pro okapy

Okapy mohou být z různého materiálu, jak o tom píšeme ZDE. Před nátěrem jejich povrchu je vždy důkladně očistíme, vybereme napadané nečistoty a žlab omyjeme horkou vodou se saponátem. Proudem čisté vody ho pak opláchneme. Starý nátěr, pokud se neodlupuje, ponecháme – pouze ho můžeme zdrsnit a pak natřeme hned vrchní barvou. Odlupuje-li se však, odstraníme ho. Použít můžeme širokou škálu barev pro vnější nátěry, buď syntetické nebo vodou ředitelné a dobrý štětec, výhodný je tak zvaný „zárohák“, s nímž zvládneme i nátěr prostoru za okapem. Jinak si budeme muset vypomoct tím, že za dešťový žlab při natírání vložíme kus lepenky, abychom moc barvou neumazali fasádu.

Pozor na rez

Žlab před natřením také zbavíme rzi, a to ocelovou stěrkou, drátěným kartáčem, bruskou, případně elektrickou vrtačkou s drátěným kotoučem či s pryžovým kotoučem s brusným papírem. Riziková jsou zejména místa svárů a různých spojů, jimž nejvíc hrozí napadení korozí. Na zbytky rzi můžeme použít chemický odrezovač – v takovém případě neimprovizujeme a nic nevymýšlíme, ale raději se řídíme příslušným návodem. Zkušenost radí být nedůvěřiví i v případě zamýšleného užití antikorozní barvy. Reklama slibuje, že si s rezavým povrchem samy poradí. Do jisté míry to pravda je, ale přesto to berte jako nadsázku a alespoň té nejhorší rzi žlab zbavte. Na následné omaštění okapu použijte horkou vodu s Jarem, opláchněte, vysušte a rychle pokryjte základním nátěrem, protože jinak dojde na kovu k tak řečené mžikové korozi. Starý nátěr můžeme i opálit, což jde zpravidla dobře, ale pozor na to, aby se v podstatě tenké plechy teplem nezprohýbaly. Zničené části okapu vyměníme.

Pozinkované plechy a hliník

Nátěry nových pozinkovaných okapových žlabů a svodů bývá problematický, neboť většina barev k čerstvému nezoxidovanému zinku lne špatně. Někdy nás může potrápit i starší pozink, to záleží na složení zinkového povlaku. V případě vyššího obsahu chrómu v zinku totiž nátěr přilne hůř. Araxi zpravidla laik nepozná, o jaký plech se jedná, protože mezi hutními materiály jsou plechy o různé tloušťce i různém složení zinkové vrstvy. Čerstvý nezoxidovaný pozinkovaný plech můžeme upravit reaktivní barvou, na kterou se nanáší ještě základní barva a vrchní email. Trh je k nám v tomto směru celkem štědrý a koupit lze barvy s výbornou přilnavostí, dlouhodobou životností a ochrannou účinností nátěru na žárově zinkované oceli, novém i zoxidovaném pozinkovaném plechu, lehkých kovech i oceli. Pro vrchní nátěry volíme spíš pružnější nátěry, protože plech jak známo je dobrým vodičem tepla a pružný nátěr se lépe přizpůsobí rozměrovým změnám pozinkované oceli při kolísání teplot. Co je psáno výše, platí i pro hliník a jeho slitiny – přilnavost barev k němu je nevalná a doporučujeme proto na něj použít speciální základní barvu.

Okapy z plastu

Jiná je situace, pokud jsme dům, chatu či chalupu opatřili plechovými okapy už z výroby s povrchem plastem potaženým nebo lehkými žlaby a svody celými vyrobenými z plastu. Zpravidla je nenatíráme, proč taky, bylo by to dost neproduktivní. Ovšem i plastové okapy a roury je třeba nejlépe dvakrát ročně vyčistit a umýt vodou. Náš tip: můžete do ní přidat trochu bělícího prostředku na prádlo. Pokud se je ovšem třeba z estetických důvodů rozhodneme natřít, musíme nejprve jejich povrch zdrsnit jemným šmirglem tak, aby k nim barva lépe přilnula. Což za nás nakonec po nějakém roce udělá i působení povětrnostních vlivů a povrch okapu a svodů zdrsní samo. Že čas, kdy se barva na plast spíš chytne uzrál, poznáme podle toho, že povrch plastového okapu ztratí svůj hedvábný lesk.