Spárování obkladů

Obklady z různých druhů umělého kamene a cihel
Spárování obkladů, foto med

Pokud budeme spárovat dlaždice nebo obkládačky poprvé, bude pro začátek nejlepší použít k tomuto účelu kousek přírodní mořské houby. Jakmile však získáme potřebnou dovednost, můžeme se pustit do spárování obkladů pryžovou stěrkou – je to rychlejší. Spáry po zaplnění stěrkou dočistíme houbičkou.

Pokud lepíme tenké obkládačky a obáváme se, že budou plastové distanční křížky vyčnívat ze spáry, můžeme je vyjmout ze spár ještě před nanesením spárovací hmoty.

Jak postupovat při spárování

Spárování obkladů. foto med

Spárovací hmotu dobře rozmícháme, poté ji rozetřeme po stěně spárovacím hladítkem a poté hladítkem s houbou a rovnoměrně sejmeme přebytečný materiál. Nakonec použijeme kuchyňskou houbičku. K vytvoření úhledného žlábku ve spárách můžeme s úspěchem použít uzávěr propisovačky. Práci ale provedeme, dokud je spárovací hmota měkká. Přebytek spárovací hmoty vždy pečlivě otřeme vlhkou houbou. Retušování holými bříšky prstů není vhodné, protože by nám drsná hmota brzy rozedřela kůži. Při spárování obložené pracovní desky kuchyňské linky upravíme povrch spár tak, aby byly pokud možno v rovině s povrchem dlaždic. Kdybychom udělali žlábky, mohla by se v nich hromadit mastnota a drobky. Šedý povlak, který zůstane na obkladu po maltě, setřeme a vyleštíme ho suchým hadrem do lesku glazury.

Silikonový tmel proti vlhku

Silikonové spáry, foto med

K uzavření dilatační spáry v koupelně či kuchyni použijeme silikonový tmel v kartuši. Vložíme ji do pistole a hmotu vytlačíme do spáry. Než začneme silikon uhlazovat postříkáme vytlačenou hmotou ve spárech vodou s přídavkem saponátu. Do tohoto roztoku namočíme i prst a tmel jím upravíme.

Proti plísním

V místnosti s vyšší vlhkostí se dobře daří plísním. Na spárovací hmotě vytvářejí hnědé nebo černé skvrny, které nelze vyčistit. K zamezení tvorby plísní potřeme nově nalepené obkládačky v kuchyni a koupelně před spárováním fungicidním roztokem. Ke spárování kuchyňské linky použijeme vodotěsnou spárovací hmotu na bázi epoxidové pryskyřice. Na této hmotě se plíseň neuchytí a spára se lépe čistí.

Čištění obkladů

Zatvrdlá kombinace lepidla a spárovací hmoty se z povrchu dlaždic nebo obkládaček odstraňuje daleko hůře než samotná spárovací hmota. Tu si připravujeme v malých množstvích, abychom ji stačili zpracovat a zároveň průběžně čistit obkládačky. K odstranění spárovací hmoty, která už začíná na glazovaném povrchu dlaždic nebo obkládaček tuhnout, se nejlépe hodí kuchyňská drátěnka z umělých vláken.