Dvůr u domu

kamenná cestička - dvorek
Dvůr u domu, foto med

Dvůr je prostor od vstupní brány k domu. Většinou je na něm chodníček k domovním dveřím i příjezdová cesta ke garáži. Dvůr u domu může být travnatý, pokrytý štěrkem, vydlážděný anebo můžeme materiály kombinovat. Záleží na našem vkusu, šikovnosti a finančních možnostech, jaký pohled se příchozím naskytne po otevření branky.

Nejjednodušší úprava dvorku je zatravnění, s cestičkou z velkých kamenů nebo betonových bloků. Ty do trávníku zasadíme tak, že odstraníme drny velikosti kamene a na jejich místo šlapák zasadíme, případně ho, je-li příliš vysoký, ještě trochu zahloubíme. Tak pokračujeme – kámen po kameni. Trávník udržujeme hustý a bez plevelů.

Štěrk

Ploché kameny na štěrkové cestě, foto med

Dvůr pokrytý štěrkem vypadá upraveně, není náročný na údržbu a celkový dojem z něj je pozitivní. Velikost jednotlivých kamínků štěrku se nabízí od 2 do 25 mm, výběr je i v barevných odstínech, takže můžeme vytvářet originální obrazce. Barevný štěrk vzniká drcením železitých, vápencových, sopečných a břidličnatých hornin, k mání jsou odstíny černý, světle a tmavě červený, bílý, šedý a tmavě šedý, žlutý. Takže není problém vybraný odstín sjednotit s barvou obrubníků nebo barvou fasády domu. Jak na to? Plochu dvora vyčistíme, odstraníme kameny i plevele a půdu udusáme. Snažíme se docílit mírného sklonu směrem od domu, aby dešťová voda mohla volně odtékat. Na takto připravenou plochu položíme rohože z geotextilie (neprotkávaný polypropylén), která zabraňuje pronikání štěrku do půdy. Na ni nasypeme asi 6 cm vysokou vrstvu štěrku. Terén urovnáme hráběmi. Množství štěrku potřebné k pokrytí celého dvora závisí na jeho rozloze, požadované síle vrstvy štěrku i jeho hustotě. Před objednávkou si necháme od specializovaného prodejce vytvořit rozpočet. Neměli bychom zapomenout na obrubník, který drží štěrk pohromadě.

Oblázky

Dlažba z oblázků, foto med

Mimořádně dekorativní je plocha vyskládaná z oblázků. Máme-li je snadno dostupné ve velkém množství, rozhodně se můžeme pokusit vyskládat třeba alespoň část plochy dvora. Jak na to? Stejně jako v předchozím případě plochu vyčistíme, vyspádujeme a udusáme. Oblázky klademe nejlépe do cementového lože. Vytvoříme si z prken bednění, nalijeme do něj namíchaný cement a sestavujeme oblázkové mozaiky. Pracujeme po malých částech, záleží na to, jak rychle dokážeme mozaiku tvořit, aby cement neztvrdl. Jinou variantou je, že vytvoříme obvod z dlažebních kostek a oblázky vtlačujeme do pískového lože.

Dlažba

Dlažební kostky, foto med

Máme-li dvorek menší, můžeme ho pokrýt dlaždicemi nebo dlažebními kostkami, které by měly odpovídat stylu průčelí domu. Dlažba z přírodních kamenů, porfyru, bílých burgundských kamenů, čediče, žuly nebo pískovce není nikdy jednotvárná – je vyrobena z ušlechtilého materiálu. Může být skvrnitá, proužkovaná, žilkovaná nebo křišťálově lesklá. Barva získává s postupem času patinu. Umělá dlažba nabízí ještě rozmanitější výběr. Jejím základem je většinou beton s příměsemi zbarvujících granulí. Může mít protiskluzový charakter. Dlažební kostky mají většinou rozměr 11 x 9 x 5–10 cm. Na dvoře, po kterém projíždějí lehčí vozidla, je potřeba vydláždit příjezdovou cestu kostkami o výšce nejméně 6 cm, pro vozidla těžší musíme použít minimálně výšku 8 cm. Na dvůr, kam auta nejezdí, nám stačí dlažební kostky o výšce 5 cm.

Modely dlažby

Betonové dlažební kostky, foto med

Kamenné nebo betonové dlažební kostky mají různé formy, barvy a velikost, a umožňují tak vytvářet rozličné motivy: diagonály, křížové motivy, růžice a jiné. Na obrubníky je vhodné použít stejný materiál. Obrubníky ohraničují daný prostor a slouží k vytváření kanálků na odvod vody. Jak na to? Dlažební kostky pokládáme na lože z písku nebo betonový podklad. Pravidelnosti motivů docílíme umístěním kolíčků mezi dlažební kostky. Pro spárování použijeme nejlépe polymerní písek (směs kalibrovaného písku a tmelu), který je odolný proti prorůstání plevelů, proti invazi hmyzu, mrazu a dešti. Toto pojidlo se aplikuje nasucho a tvrdne po zavlažení. Zámkové betonové dlažební kostky zapadají jedna do druhé. Tvar do S nebo H vylučuje boční pohyb a umožňuje průjezd těžkých vozidel. Pokládají se na lože z písku nebo betonový podklad.