Opravy betonových cest, teras a schodů

Zub času nebo jiný zásah mívá na svědomí trhliny v betonu či asfaltu, uvolněnou dlaždici
Vydlážděný vjezd do domu, foto med

Cesty, terasy a schodiště na pozemku u domu musí být bezpečné a nepoškozené. Zub času nebo jiný zásah mívá na svědomí trhliny v betonu či asfaltu, uvolněnou dlaždici, viklající se schod… a v takovém případě jsou nasnadě opravy betonových cest, teras a schodů. Závady, které ohrožují bezpečnost lidí, odstraníme neprodleně, kdežto například s trhlinami je lepší počkat do doby, kdy už se dále nezvětšují.

Než začnou opravy betonových cest aj., je důležité dvůr, cesty a terasy důkladně vyčistit. K tomu nám nejlépe poslouží klasické koště a zahraní hadice, nebo VAPka (vysokotlaký postřikovač). Průběžně odstraňujeme mokré listí na cestách, které často zapříčiní uklouznutí s následkem úrazu. Pokud ve spárách či trhlinách komunikací roste plevel, odstraníme ho mechanicky, vroucí vodou nebo herbicidy. Sprašující beton ošetříme penetrací, např. Soicrat 2802 A.

Mech na betonové cestě, foto med

Jestliže povrch cest a dalších ploch pokrývají řasy nebo mechy, postupujeme následně:

  • Po době uvedené v návodu (zpravidla 10 minut) povrch omyjeme vodou z hadice či VAPky.
  • Naneseme roztok speciálního prostředku na odstranění mechu (např. HG odstraňovač zelených povlaků a mechů, Finalit Nr. 10 odstraňovač řas a mechu apod.),
  • Povrch očistíme hrubým kartáčem.

Oprava trhlin a děr v betonu

Oprava betonových schodů a obrubníků, foto Michi

Opravujeme trhliny a díry, které mají hloubku alespoň 1,5 cm. Pokud jsou mělčí, prohloubíme je sekáčem nebo starým šroubovákem. Osekáme okraje a plochu vyčistíme a odstraníme i zvětralé a nesoudržné části. Opravné cementové směsi by měly být sušší a pro zlepšení přilnavosti do nich přidáváme disperzní lepidlo.

Postup

  1. Naneseme disperzní lepidlo PVA při lepší přilnavost.
  2. Trhlinu či díru pak vyplníme cementovou maltou, kterou si namícháme z 2 dílů říčního písku frakce 0-4 mm, 1 dílu cementu a 2 dcl akrylátové disperze Sokrat 2802 A a vodu podle potřeby optimálně husté malty.
  3. Povrch uhladíme hladítkem.
Poškozené betonové schodiště, foto med

Díky akrylátové disperzi (Sokrat 2802 A) je malta dobře zpracovatelná, dá se natahovat hladítkem, případně nahazovat zednickou lžící. U silnějších vrstev je nutno plochu pohodit postupně několikrát do zavadlé předchozí vrstvy. Povrch omítky utáhneme ocelovým hladítkem. Navíc ona disperze v maltě zvyšuje voděodolnost a snižuje nasákavost.

Oprava poškozených betonových obrubníků a schodů

K poškození betonových obrubníků dojde při jejich přejíždění těžší zahradní technikou (kolečkem, sekačkou, kultivátorem apod.), schodů zpravidla pádem těžkého předmětu, nebo v důsledku špatně zvolené stavební techniky (nevhodná betonová směs, její nedostatečné upěchování, předčasné odstranění bednění apod.). Při opravě nejprve odstraníme porušený beton a všechny drolivé části. Poté důkladně odsajeme nebo vykartáčujeme uvolněné části. Přiřízneme prkno na výšku povrchu schodu či obrubníku a upevníme ho při okraji kameny nebo cihlami. Poškozenou část natřeme roztokem disperzního lepidla a trhliny s ještě lepkavým povrchem vyplníme sušší cementovou směsí (viz výše). Směs do děr pevně pěchujeme, nesmí zůstat žádné vzduchové bubliny. Povrch uhladíme hladítkem a necháme zrát nejlépe celý měsíc, teprve potom prkno odstraníme.

Výměna betonové dlaždice

Poškozené betonové dlaždice, foto med

Při nepřiměřeném zatížení mohou betonové dlaždice, zejména je-li jejich podklad málo pevný. Při opravě postupujeme tak, že poškozenou dlaždici rozbijeme sekáčem na snadněji odstranitelné kousky. Máme-li náhradní dlaždici stejného odstínu, je oprava snadná, pokud ne, vyjmeme ji z méně nápadného konce povrchu a na její místo dáme novou s odlišným odstínem. Upravíme podklad a dlaždici vsadíme na místo jako při pokládce.