Oprava asfaltového povrchu

Asfaltový povrch u domu nebo chalupy
Oprava asfaltového povrchu, foto med

Asfaltový povrch u domu nebo chalupy, ať již na příjezdové cestě, vjezdu do garáže, na stání pro auto, nebo na chodníku u domu může poškodit zub času, případně výkopové práce při opravě kanalizace, rozvodu vody či plynu. Díry a praskliny mohou být nebezpečné pro chodce i pro řidiče, nehledě k tomu, že nedělají domu žádnou okrasu. Naštěstí oprava asfaltového povrchu není nic, s čím bychom, si neporadili.

Rozbitá asfaltová cesta, foto med

Prohlubně v asfaltovém povrchu vyznačíme za použití vodováhy, poškozenou plochu vysekneme sekáčem do hloubky kolem pěti centimetrů a odstraníme ji. Vzniklou díru natřeme včetně okrajů asfaltovou živičnou emulzí, díky níž záplata bez dokonale přilne.

Asfaltová směs zpracovatelná za studena

Asfaltová směs, foto archiv

Na opravu děr v asfaltu použijeme asfaltovou směs zpracovatelnou za studena. Je pevná a snese i vysoké zatížení, pokud dodržíme správný technologický postup. Tuto hmotu i živičnou emulzi dostaneme ve stavebninách nebo v hobby marketech, většinou jsou v pytlích po 25 kg. Přibližná spotřeba směsi je 50 kg/m2 při tloušťce asi 2,5 cm. S asfaltovou směsí zpracovatelnou za studena můžeme pracovat nejen v teplých dnech, v suchu i v dešti, ale i v zimě v mrazech až do –10 ºC – existuje totiž letní a zimní směs. Pokud je v létě velké vedro, posypeme povrch asfaltu po udusání pískem, aby nelepil. Směs nikdy nesypeme do nepřipravené nevyčištěné prohlubně a už vůbec ne do louže. Při práci s touto dodržujeme tloušťku asfaltové vrstvy 2–2,5 cm a počítáme s tím, že okraje musí být rovné. Studené asfaltové směsi nejsou určeny k opravě mělkých propadlin a nerovností bez hran, přecházejících do ztracena.

Nářadí pro práci s asfaltovou směsí

Lopata, foto med

Z nářadí potřebujeme hrábě, lopatu a něco, čím asfaltovou hmotu v prohlubni upěchujeme. Ideální je vibrační pět, tzv. žába, ale vystačíme si i s válcem na trávník nebo jednoduchým dusadlem, které vyrobíme ze špalku dřeva.

Postup práce při opravě asfaltového povrchu

Prohlubeň vyplněnou směsí po rozhrabání upěchujeme lopatou, foto med
  1. Prohlubně v asfaltu nejprve důkladně vyčistíme. Jsou-li na povrchu louže, vymeteme je a necháme vyschnout. Díru zcela zbavíme štěrku, volných částic i prachu, neboť povrch musí být dokonale čistý.
  2. Na prohlubeň včetně okrajů naneseme asfaltovou živičnou emulzi a až se černě zabarví, začneme nanášet asfaltovou směs.
  3. Studená asfaltová směs je vláčná a po otevření pytle ihned připravená k použití. Abychom dosáhli požadované výšky, počítáme s tím, že materiál hutníme, což znamená, že na počátku musí vrstva asfaltu mírně přečnívat nad konečnou rovinu.
  4. Nasypeme ji v asi centimetrové vrstvě do prohlubně, rozhrneme hráběmi a důkladně udusáme lopatou. Poté přidáme další vrstvu a postup opakujeme až do požadované výšky 2–2,5 cm. Nakonec důkladně zhutníme pěchem, válcem nebo jiným dusadlem. Plochu také můžeme křížem krážem projet autem, ale riskujeme, že se asfalt nalepí do vzorku pneumatik a bude nějakou dobu trvat, jež se ojetím vydrolí.