Oprava poškozené omítky

Oprava poškozené omítky, foto med

Pokud jsme objevili na fasádě trhliny nebo odfouknutou omítku, měli bychom tyto závady co nejrychleji opravit, jinak se dočkáme, že do zdiva pronikne vlhkost a s ní přichází i plíseň. Oprava poškozené omítky není nic složitého. Na drobnější opravy se hodí hotové maltové výrobky, protože se dají koupit i v menším množství. Kromě toho je na menší opravy k dostání celá řada univerzálních stěrkových hmot.

Připravíme si písek a pojivo nebo hotovou maltu. Z nářadí pak mísicí vrtulku, kbelík na maltu, štětku, zednickou lžíci, hladítko a houbové hladítko.

Hotové omítkové směsi

Z trhlin odstraníme starou omítku, foto archiv

Omítky se silnou přilnavostí k podkladu se mohou nanášet jen v několikamilimetrových tloušťkách, jsou tedy vhodné i pro náročnější podklady. Nanášejí se podle návodu výrobce v jedné vrstvě. Podobně jako jemné omítky se vyhlazují houbovým hladítkem. Nevyžadují základní nástřik, podklad je však často nutno připravit jednoduchými úpravami. Jemnozrnné malty se v případě, že se na opravované místo nanesou v silnější vrstvě, smršťují, čímž se v nich vytvářejí trhliny. Je nutno je dodatečně vyspravit jemnou omítkou nebo stěrkovou hmotou. Chybná místa můžeme vyplnit speciálními stěrkovými hmotami určenými na opravu omítek, které lze nanášet ve větších vrstvách. I ty se při vysušování mohou trochu smršťovat a musíme je také opravovat. Maltu na opravy si můžeme namíchat sami tak jako běžnou maltu. Na opravu omítek jsou vhodné menší zednické nebo štukatérské stěrky.

Základní pravidla:

Tmelení trhliny, foto archiv
  • Před opravou poškozené omítky nejprve zjistíme příčinu jejího poškození a odstraníme ji.
  • Uvolněnou a drolící se omítku otlučeme. Uvolněná omítka zní při poklepu dutě.
  • Podklad zbavíme špíny a vrstev barvy, prach očistíme košťátkem a plochu před nanesením barvy navlhčíme.
  • V případě trhlin, způsobených napětím, odstraňte starou omítku, u menších trhlin minimálně 5 cm, u větších trhlin 10 cm po obou stranách. U menších trhlin položte do tenké vrstvy speciální pásy z gázy, větší trhliny přemostíme oboustranně pomocí roztažné kovové desky. Žebra této desky by měla ležet křížem přes trhliny.

Pracovní postup

Armovací roh na opravu poškozeného rohu, foto archiv
  1. Pokud jsme podklad natřeli rozředěnou omítkovou směsí nebo cementovým blátem můžeme u menších omítaných ploch základní nástřik vynechat. V případě větších ploch je vhodné základní nástřik nanést. U hladkých povrchů naneseme nejprve spodní vrstvu omítky, necháme ji zatvrdnout a pak naneseme vrstvu jemné omítky. Na malých plochách použijeme jemnozrnnou jednovrstvou omítku.
  2. U strukturovaných omítek naneseme na základní postřik nejprve spodní omítku, kterou je nutné opracovat pomocí lišty tak, aby s následující vrstvou omítky tvořila rovnou, jednolitou plochu.
  3. Při opravách je důležité zjistit strukturu původní povrchové omítky. U stříkaných a hrubých omítek určuje jejich strukturu velikost nejhrubšího zrna. Zkusme přidat do písku větší kamínky. Nebo si obstarejme podobně strukturovanou omítku ve formě předem vyrobené směsi, což bude zpravidla časově nejúspornější.
  4. Pokud chceme při opravě omítky překrýt i větší otvory nebo prohlubně, zazdíme do těchto míst nasákavé kousky cihel, které vlhké maltě dodají větší stabilitu.
  5. Opadané rohy opravíme tak, že na poškozené místo naneseme jako podklad zředěnou maltu, speciálně k tomu určenou. Nakonec vyhladíme omítku houbovým hladítkem.
  6. Je-li ještě po pečlivém vyhlazení omítky patrný přechod mezi starou a novou omítkou, můžeme ho většinou velmi dobře vyhladit vlhkým štětcem.