Pokud jsme objevili na fasádě trhliny nebo odfouknutou omítku, měli bychom tyto závady co nejrychleji opravit, jinak se dočkáme, že do zdiva pronikne vlhkost a s ní přichází i plíseň. Oprava poškozené omítky není nic složitého. Na drobnější opravy se hodí hotové maltové výrobky, protože se dají koupit i v menším množství. Kromě toho je na menší opravy k dostání celá řada univerzálních stěrkových hmot.
Připravíme si písek a pojivo nebo hotovou maltu. Z nářadí pak mísicí vrtulku, kbelík na maltu, štětku, zednickou lžíci, hladítko a houbové hladítko.
Hotové omítkové směsi
Omítky se silnou přilnavostí k podkladu se mohou nanášet jen v několikamilimetrových tloušťkách, jsou tedy vhodné i pro náročnější podklady. Nanášejí se podle návodu výrobce v jedné vrstvě. Podobně jako jemné omítky se vyhlazují houbovým hladítkem. Nevyžadují základní nástřik, podklad je však často nutno připravit jednoduchými úpravami. Jemnozrnné malty se v případě, že se na opravované místo nanesou v silnější vrstvě, smršťují, čímž se v nich vytvářejí trhliny. Je nutno je dodatečně vyspravit jemnou omítkou nebo stěrkovou hmotou. Chybná místa můžeme vyplnit speciálními stěrkovými hmotami určenými na opravu omítek, které lze nanášet ve větších vrstvách. I ty se při vysušování mohou trochu smršťovat a musíme je také opravovat. Maltu na opravy si můžeme namíchat sami tak jako běžnou maltu. Na opravu omítek jsou vhodné menší zednické nebo štukatérské stěrky.
Základní pravidla:
- Před opravou poškozené omítky nejprve zjistíme příčinu jejího poškození a odstraníme ji.
- Uvolněnou a drolící se omítku otlučeme. Uvolněná omítka zní při poklepu dutě.
- Podklad zbavíme špíny a vrstev barvy, prach očistíme košťátkem a plochu před nanesením barvy navlhčíme.
- V případě trhlin, způsobených napětím, odstraňte starou omítku, u menších trhlin minimálně 5 cm, u větších trhlin 10 cm po obou stranách. U menších trhlin položte do tenké vrstvy speciální pásy z gázy, větší trhliny přemostíme oboustranně pomocí roztažné kovové desky. Žebra této desky by měla ležet křížem přes trhliny.
Pracovní postup
- Pokud jsme podklad natřeli rozředěnou omítkovou směsí nebo cementovým blátem můžeme u menších omítaných ploch základní nástřik vynechat. V případě větších ploch je vhodné základní nástřik nanést. U hladkých povrchů naneseme nejprve spodní vrstvu omítky, necháme ji zatvrdnout a pak naneseme vrstvu jemné omítky. Na malých plochách použijeme jemnozrnnou jednovrstvou omítku.
- U strukturovaných omítek naneseme na základní postřik nejprve spodní omítku, kterou je nutné opracovat pomocí lišty tak, aby s následující vrstvou omítky tvořila rovnou, jednolitou plochu.
- Při opravách je důležité zjistit strukturu původní povrchové omítky. U stříkaných a hrubých omítek určuje jejich strukturu velikost nejhrubšího zrna. Zkusme přidat do písku větší kamínky. Nebo si obstarejme podobně strukturovanou omítku ve formě předem vyrobené směsi, což bude zpravidla časově nejúspornější.
- Pokud chceme při opravě omítky překrýt i větší otvory nebo prohlubně, zazdíme do těchto míst nasákavé kousky cihel, které vlhké maltě dodají větší stabilitu.
- Opadané rohy opravíme tak, že na poškozené místo naneseme jako podklad zředěnou maltu, speciálně k tomu určenou. Nakonec vyhladíme omítku houbovým hladítkem.
- Je-li ještě po pečlivém vyhlazení omítky patrný přechod mezi starou a novou omítkou, můžeme ho většinou velmi dobře vyhladit vlhkým štětcem.