Máme-li v místnosti namontovaný předstěnový systém, volba závěsné toalety se přímo nabízí, protože v systému se jednak nacházejí místa pro její upevnění ke stěně, jednak jsou v něm k dispozici i přítoková a odtoková spojení. Montáž závěsné toaletní mísy je snadná. Je je daleko hygieničtější než stojací záchod, můžeme ji omývat po celé ploše, tedy i zespodu.
Bez předstěnového systému bychom závěsnou toaletu použít nemohli a museli bychom se spokojit jen se stojací.
Co potřebujeme
Předstěnové systémy se většinou prodávají jako ucelené sady, ale v některých případech to bývají jednotlivé díly, které pak musíme složitě kompletovat. Například není-li součástí integrovaná závěsná vodní nádržka, budeme si ji muset separátně obstarat. Nádržka by neměla dodávat více jak šest litrů na jedno spláchnutí a existence tlačítka, kterým se zastaví proud vody, je v podstatě dnes již samozřejmostí. Také je možné, že si budeme muset obstarat PE-odtokové koleno, sadu pro připojení WC, teflonovou lepící pásku, závitové tyčky. Kromě toho je třeba si pořídit ohebné vodovodní trubky určené pro pitnou vodu, včetně odpovídajícího rohového kohoutu pro připojení přívodu vody do splachovací nádržky. Nejlépe uděláme, když si po nákupu WC na základě příslušného návodu k montáži chybějící díly okamžitě obstaráme. Současně s instalací toalety si obvykle pořizujeme i záchodové prkénko, pokud není součástí kompletu klozetu.
Montážní výška
V případě, že jsme si pořídili předstěnový systém, čeká nás jen práce se zavěšením klozetu a našroubováním matek na závitové tyčky ke stěně. Ještě před montáží je ale bezpodmínečně nutně určíme výšku zavěšení. Horní hrana WC se běžně nachází ve výšce okolo 40 centimetrů a spodní strana toalety se nachází asi 5 centimetrů nad podlahou. Jelikož u předstěnového systému mají jednotlivé elementy a profily výškově nastavitelné nohy, jsou zde možné výškové posuny okolo pěti centimetrů. Naší tělesné výšce odpovídá i výška toalety. Na druhé straně bychom ale, při plánování výšky, měli myslet i na děti, bydlí-li s námi. To vše stanovíme již při montáži – před položením obkladu a dlaždiček.
Montáž závěsné toaletní mísy – postup
- WC zavěsíme na dva závitové tyčky, zezadu jištěné matkami, které brání tomu, aby se závitové tyčky nezašroubovaly příliš dovnitř. Obě přední matky slouží k tomu, aby se závitové tyčky mohly klíčem dobře a pohodlně zašroubovat.
- Změříme vzdálenost od přední strany obkladu na sádrokartonu až k trubkové přípojce ve vlastní stěně. To, abychom mohli správně uříznout odtokovou a přítokovou rouru.
- Rozměr přeneseme na trubkové díly, které montujeme k WC. Podél označení na trubkách ovineme lepící pásku – tak získáte exaktní vyměření hrany řezu, která musí být rovná.
- Při montáži zasuneme trubky, které se nacházejí na klozetu, do přípojek ve stěně a matkami na závitových tyčkách upevníme WC ke stěně.
- Před montážní záchodového prkénka je v některých případech nasuneme do příslušných míst na jeho spodní straně gumové podložky. Zahnutou část háku, který slouží pro upevnění prkénka, zastrčíme zespodu z boku do příslušných otvorů v sedátku a víku.
- Sedátko spojené s víkem nyní jen otočíme, zastrčíme konce upevňovacích háků do upevňovacích otvorů v toaletě a zespodu našroubujeme matky.
- Pro možné otevírání uzavíracího kohoutu přívodu vody, sejmeme krycí upevňovací desku splachovacího zařízení. Po otevření kohoutu nasadíme upevňovací desku zpátky. Mezitím se zcela naplní splachovací nádržka.
- Pro pevné přišroubování splachovacího tlačítka jsou vpravo a vlevo umělohmotné úchyty. Úchyty zaaretujeme, jakmile dosáhneme vzdálenosti od povrchu stěny až k předstěnovému systému. Potom našroubujeme zadní část splachovacího mechanismu.
- Splachování se uvádí v činnost umělohmotným kolíkem, umístěným uprostřed. Tlačením dovnitř, začíná splachování. Před definitivním nasazením umělohmotného krytu, překontrolujeme ještě jednou funkci splachování.