Odhlučnění místnosti – prakticky

desky na odhlučnění místnosti
Odhlučnění místnosti – prakticky, foto archiv

Bydlíte v panelovém domě a řešíte pořád dokola ty samé problémy? Venku před domem projede auto, autobus nebo tramvaj a vy slyšíte každý detail práce motoru, každý výmol, do kterého vjede? A co teprve neposedné děti od rodiny přímo nad vaší hlavou. Jejich běhání z jedné strany na druhou jistě znáte také dobře. Když si nakonec soused vedle pustí o půlnoci na svém vytuněném domácím kině svůj oblíbený, můžete si jít – lidově řečeno – hodit mašli. Nebo si raději zařídíme odhlučnění místnosti?

Jednoduše, sami doma

Akustické dessky, foto archiv

Samozřejmě, že ne! Právě pro tyhle případy totiž máme lisované akustické desky. Materiál s vynikajícími izolačními vlastnostmi, s nímž se snadno manipuluje, lze jej lepit běžným polyuretanovým lepidlem Den Braven a kromě zvuku izoluje také výborně teplo. Ale především, pro všechny jejich vlastnosti zvládnete izolaci z akustických desek sami doma i bez pomoci řemeslníků. Pro zvládnutí zvukové izolace si osvojíme jen několik postupů, které vám teď ukážeme.

Dobrý plán ušetří starosti

Odhlučněná místnost, foto archiv

Vše začíná plánem, jako ostatně u každé stavební práce. Dobrý plán vám ušetří mnoho práce a hlavně komplikací, o které nestojí nikdo. Nejprve zjistíme, jaké zvuky vám nejvíc vadí, jakému hluku se vlastně chcete bránit. Jestli od vás ven, nebo zvenku k vám dovnitř apod. Od toho se totiž odvíjí montování desek. Také díky tomu zjistíte, kolik materiálu vlastně bude potřeba. V deskách totiž můžete mít dost peněz, a tak je škoda, aby vám ležely ladem. Nakonec sladíme dodávku a montáž. U projektů tohoto typu je synchronizace základem práce. Kvůli odhlučnění celý prostor vyklidíme, takže je nejlepší, když se to zbytečně neprotahuje kvůli tomu, že jste včas neobjednali materiál.

Techniky

 

Nesmíte ale zapomenout, že oproti pěně ale musíme deskám na zdi více pomoc, aby tam dobře držely!, video archiv

Dál zvolíme techniku kladení desek. Základní metodou je lepení desek přímo na zeď. Dobře to izoluje základní a méně intenzivní zvuky, tepelná izolace je dostatečná a hlavně montáž je velmi jednoduchá. Stačí něčím ostrým trochu perforovat zeď, aby lepidlo lépe drželo, a můžete lepit. Desky pak přitlačíme, zvláště na podhledech, ale nezapomeňte na to i na stěnách. Pod podlahové krytiny můžete desky jen pokládat. Lepení akustických desek je snadné, podobně jako u akustické pěny na následujícím videu (pozor, akustická pěna plní jiné funkce, nezaměňovat s akustickými izolačními deskami!).

Přichycení akustické desky k podlaze a stropu, foto archiv

Pokud máte k dispozici víc prostoru a potřebujete odstínit opravdu silný rámus, pak je nejlepší mezi stěnu a desky vložit malou vzduchovou mezeru. Jak na to? Desky pak nejsou přímo na zdi, ale na pomocné konstrukci, typicky na dřevěném roštu. Ten by se ideálně neměl dotýkat odhlučňované zdi, takže by měl být přichycen k podlaze a stropu nebo k bočním stěnám. Tady vždy záleží na konkrétních propozicích místnosti a je dobré se s odborníkem alespoň poradit, podle toho, jak zruční se cítíte 🙂

Zkušenosti

Výhody lisovaných akustických desek oceníte nakonec nejvíc z vyprávění těch, kteří již mají zvukovou izolaci za sebou. Trefně to shrnul pan Antonín, kterému pomohly v jeho panelákovém bytě především ve dvou věcech:

Vzduchová mezera, kresba archiv
  • „Prvotní poznatek: běžná domovní hlučnost výrazně poklesla, např. dříve slyšitelný zvonící mobil z vedlejší místnosti není slyšet vůbec, domovní zvonek rovněž není slyšet, každé dříve projíždějící auto bylo slyšet ve 3. patře, nyní není slyšet, a to nemám dokončeno obložení u okna, ještě jsem nalepil lepicí těsnění na „futro“ dveří.
  • Další poznatek: podstatně se zlepšil teplotní komfort, kdy severní celoročně chladnější místnost, ještě před zahájením topné sezony předčila pokoj východní, a domnívám se, že přinese i výraznou úsporu ve vytápění.“
  • Nezbývá, než se pustit do díla a popřát všem domácím kutilům i profesionálům hodně štěstí a rychlou práci!