Pro kriminalisty v detektivkách, kde se ještě víc pátralo a dedukovalo a méně střílelo a honilo v autech, byl uražený roh na chodbě nebo v místnosti víc, než dobrodružná kniha. Podle šrámů v omítce četli, co někdo přemísťoval, jak dávno, a pokud byli nadaní jako Holmes, snad i jaké měl číslo bot zahradník. Pro nás méně nadané jsou uražené rohy trýznivou výčitkou nešikovnosti a nutností opatřit si ochranné lišty na rohy a hrany.
Pokud se jedná o problém frekventovaných chodeb, zúžených profilů a rohů v našem bytě nebo v kanceláři firmy hrozí, že opravu periodicky opakujeme. Než pořád opravovat co jsme kočárkem nebo nábytkem poškodili, nastolíme konečné řešení. Vůbec přitom nemusí být vadou na kráse. Je to takové vylepšení, „malé, ale šikovné“, které dokonce můžeme považovat za zdobný prvek.
Lepší než sádrové záplaty
Odřené stěny a opadané rohy, případně i hrany snížených stropů lze samozřejmě vyspravit sádrou, nebo tmelem, který sádru pomalu vytlačuje a není vcelku divu, protože vesměs má vynikající vlastnosti. O klasickém způsobu oprav rohů jsme ale víc psali ZDE. Opakovaně opravované hran bývají často na jinak hladké stěně patrné a to nás pak může při dalším karambolu čert vzít. Na frekventovaném kritickém místě je lepší rovnou (tedy ještě před tím, než se úraz stane), tedy preventivně hranu zpevnit, nebo tam umístit krycí hranu. Buď jako profil schovaný pod omítkou, nebo jako venkovní ozdobnou lištu.
Rohová hrana skrytá pod omítkou
- Rohový plechový profil podle poškozené hrany nebo v délce, v jakém ji chceme chránit, odměříme, přidáme půlcentimetrovou rezervu a pilkou na železo odřízneme.
- Ostrou špachtlí seškrábneme omítku a nerovnosti na poškozené hraně. Tím také povrch zdrsníme, aby tmel, do kterého roh vsadíme, na zdi držel.
- Na očištěnou hranu naneseme rychletvrdnoucí lepící tmel a špachtlí ho rovnoměrně rozvrstvíme. Připravený profil do něj vmáčkneme. Zkontrolujeme, zda profil sedí přímo na hraně. Je z tenkého plechu a jeho kraje mají kruhové výseky. Přitlačením do lepicího tmelu, se otvory zaplní a přichytí po celé délce profil pevně na opravovanou hranu.
- Přebytečný tmel vytlačíme prolisky v liště. Stáhneme ho zednickým hladítkem. Pak krouživými pohyby tmel vyrovnáme a necháme vyschnout do dalšího dne. Teprve potom roh začistíme štukem a po opětovném dokonalém vyschnutí přetřeme barvou.
- Pokud jsme použili na stavbu příčky sádrokarton, jsou zpevněné hrany součástí systému stavebnice. Tyto tenkostěnné kovové profily jsou už sádrokartonem opláštěné.
Ozdobná dekorativní ochrana hrany
- Pokud se rozhodneme pro ozdobnou hranu, použijeme kovový, plastový, nebo dřevěný profil. Takový si můžeme vyrobit sami a namořit ho do stejného odstínu, jaké mají dveře nebo jejich futro. Potřebujeme rovný hranolek 40×40 milimetrů o vhodné délce.
- Na stolní kotoučové pile z něj vyřízneme L profil. Síla zbývajícího materiálu je 6-8 milimetrů pro možné frézování. Přímočarou pilkou vyřízneme na konci lišty elegantní zaoblení. Aby bylo zakulacení vždy stejné, použijeme šablonu – třeba z víčka od plechovky s barvou. Zakulacení začistíme smirkem nebo pásovou bruskou.
- Vyfrézujeme ozdobný profil – lištu si pevně upneme do ponku a podle ložiska na hlavičce nástroje pak vyfrézujeme ozdobnou vlnku. Můžeme také upnout do pracovního stolu celou horní frézku a pohybovat pouze lištou. Hotový profil dočistíme v ruce jemným smirkem či brusnou houbičkou a natřeme.
- Hranu zdi zbavíme špachtlí nebo šmirglem nerovností a lištu připevníme silikonovým tmelem, čili nečeká nás žádné vrtání a žádné hmoždinky! Tmel je k lepení obkladů, tedy i dřeva na omítky a stěny.
- Pistolí naneseme z kartuše na vnitřní stranu lišty malé kopečky lepícího tmelu. Lištu přitiskneme ke zdi a mírně s ní pohneme po hraně nahoru a dolů, aby tmel přilnul na zeď. Vytlačený tmel odstraníme hned, nebo až po zaschnutí řezákem.
- Profily ovšem můžeme koupit už hotové. Jsou vyrobené z plechu s barevnou povrchovou úpravou nebo chromované. Hotové profily se ale přímo do hrany přivrtávají, a to není úplně snadné.