Dec 152014
 

Rekonstrukce panelového jádra nebo stavba nové koupelny není levná. Možná se vám někdo zaklíná, že to s malými náklady zvládne. Půjde ale spíš o kosmetické úpravy, často překvapivě efektní, ale na podstatě zpravidla umakartového jádra s často nikoliv ideálním umístěním hygienických zařízení to neudělá nic. Samotné bourání, výstavba a nové vybavení je drahé, ale pokud rekonstrukci zvládneme vlastníma rukama, odškrtneme z účtu další položku nikoliv nepatrnou. Pokud tedy máte základní stavební zkušenost, sebevědomí a nezbytnou odvahu, přijměte nabídku následujících rad a vychytávej.

Koupelna není kumbál na smetáky, musí v ní být spousta vedení a instalací, proto by rekonstrukci měli provádět nebo ji alespoň „skouknout“ odborníci. Jde o bezpečnost a také o ulehčení tahanic při likvidaci případné pojistné události. O levných variantách úprav umakartového jádra více ZDE a také ZDE.

Pozor na nebezpečí

Pokud má být podmínkou přestavby bourání některé stávající zdi, musíme si opatřit plán bytu, stavební povolení a pokud by se mělo jít o část nosné stěny, potřebujeme i posouzení statika. Bylo by zjednodušeně řečeno hloupé, aby nám do nové vany propadli sousedi z horního patra. A neodborně provedené elektrické rozvody v prostředí koupelny dovedou nejen zkratovat celou domácnost či něco zapálit, ale uštědřovat nám nechtěné elektrické šoky nebo nás usmažit jako na elektrickém křesle.

Sledujeme novinky

Pokud se pouštíme do finančně tak krvavé akce, víme, co chceme, a tedy máme celkem jasnou představu o výsledném stavu. Nicméně je dobré seznámit se s tím, co na trhu je. Možná najdeme řešení, které se tomu našemu vysněnému podobá, ale lze ho pořídit levněji. Nespoléháme se tak úplně na to, co jsme viděli u souseda. Nabídka se rozšiřuje velmi rychle, v sanitární technice, materiálech i obkladech nebo podlahách. A prakticky průběžně se objevují nová technická řešení, převážně taková, která šetří v čase, tedy při následném provozu koupelny. Při nekřesťanském vývoji cen energií a vody je to dost důležité.

Orientace na trhu

Možná zjistíme, že lze koupit materiály a doplňky, o kterých jsme dosud neměli ani tušení. Pátráme v internetu i v koupelnových studiích a patřičných odděleních hobby marketů. Vždyť i van si můžeme vybírat nejen podle materiálu, ale i barvy. Kde nestačí naše obrazotvornost (a věřte, že pro dobrý výsledek nestačí), můžeme využít služby koupelnového studia, kde nám pomohou koupelnu navrhnout a na počítači ukážou. Sami si můžeme nakreslit půdorys koupelny na čtverečkovaný papír a do něj zaneseme v odpovídajícím měřítku nejen vanu, sprchový kout, pračku, WC nebo bidet, ale i ostatní zařizovací předměty, jako jsou umyvadlová nebo koupelnová skříňka, koš na prádlo nebo topné těleso na sušení ručníků a temperování koupelny. Takto názorně zjistíme, co se nám vůbec do budoucí koupelny vejde a dopředu odstraníme možná kolizní místa.

Správná firma

Když se rozhodneme pro rekonstrukci provedenou na klíč, najdeme firem na internetu nebo v inzerátech spoustu. Vždycky je ale dobré sehnat si reference. Přímé doporučení souseda, s kterým se pak budeme potkávat denně na chodbě a o němž víme, že on to není, kdo nám objíždí korunou karoserii, má cenu zlata. Jestli byl spokojen s kvalitou, termíny a cenou, není důvod, aby nastaly problémy.

Trvejte na smlouvě

Smlouva by měla obsahovat sídlo firmy, IČO, DIČ, a také potvrzení povolení k provádění stavebních prácí v požadovaném rozsahu. Výuční list zedníka nestačí. Dále by smlouva měla obsahovat co nejdetailnější rozsah prací, termín dokončení na klíč, způsob platby a možné penalizace za nedodržení kvality nebo termínu. Smlouva má dále specifikovat vybrané druhy sanity, které budou při rekonstrukci použity. Cena toho, co si zákazník po dohodě sežene sám, je pak ze zakázky vyjmuta. Smlouva by měla určit, kdo obstará stavební povolení a projektovou dokumentaci. Pokud neměníme dispozici, zpravidla stačí stavební ohlášení. Smlouva by měla přesně stanovovat i platební podmínky, zálohu (obvykle 60-80 procent ceny) a doplatek až po převzetí práce.

Něco málo k sousedským vztahům

Jakékoliv stavební práce se nesou v panelovém domě jako v ozvučné skříni. S tím nic nenaděláte. Ale dohlédnout na firmu, která práce provádí, můžete. Výtah nakládkou a vykládkou blokujte co nejméně, v paneláku nebydlíte sami. Udržujte čistotu. Práce s předstihem (kdo může a má kam, uteče) oznamte cedulí na výtahu nebo domovní nástěnce: „Práce v bytě tom a tom proběhnou v ty a ty dny v těch a těch hodinách.“ Rozhodně vás nezabije prosba o trpělivost a poděkování za porozumění.


Sorry, the comment form is closed at this time.