Sep 222014
 

Krbová kamna umožňují efektivní vytápění místností na rozdíl od otevřených krbů, které jsou vhodné spíš pro přitápění a pro pohodu u praskajícího ohně. Moderní krbová kamna nejsou ani primitivní ohniště, ani pouhé bytové doplňky. Podle toho, jak jsou uzpůsobeny, mohou odevzdávat teplo i topným tělesům a přispívat k ohřevu vody.

O nákupu (více o něm ZDE a připojení ke komínu bychom se měli předem poradit s kominíkem. Teprve pak se pustíme do instalace, která není nijak obtížná. K topení v krbu bychom měli vždy používat dobře vyschlé dřevo. V kamnech, jako jsou tato, je možné topit i černým uhlím.

Krbová kamna

Na rozdíl od kachlových kamen není potřeba při instalaci krbových kamen zdít. Praktický zdroj tepla nainstalujeme poměrně snadno. Poněkud obtížnější je jen napojení kouřovodu na vhodný komín. Kdyby netěsnil, bude se kouř vracet do místnosti. Z nářadí si připravíme vrtací kladivo s dlátovým vrtákem, míchací nástavec, zednickou lžíci, nástrčkový klíč s T rukojetí, skládací metr.

Vhodná podložka

Na podlahu z hořlavého materiálu, jako jsou parkety, laminát, koberec nebo PVC, je třeba pod krbová kamna položit nehořlavou podložku. Na ochranu před odletujícími jiskrami se obvykle používají půlkruhové podložky z kovu nebo skla, k dostání jsou ale i desky z přírodního kamene, které vyjdou dráž, nebo hranaté desky. Místo samostatné desky je možné na podlahu v místech, kam přijdou kamna, položit dlažbu.

Pracovní postup

1. Nejprve si podle výšky kamen a délky kouřovodu vyznačíme místo pro připojení ke komínu. Pomůže nám přitom šablona o průměru trubky.
2. Aby při vysekávání neodskakovala barva ani omítka mimo okraj otvoru, oblepíme ho. Stěnu pod ním i podlahu zakryjeme fólií.
3. Nejprve stěnu kolem dokola předvrtáme, pak ji vrtným kladivem a dlátem vysekáme, abychom se dostali ke komínu. V tomto případě je možné usadit rouru do ohnivzdorné malty.
4. Vysekaný otvor předem mírně navlhčíme. Pak kolem dokola naneseme trochu malty. Nejlépe to jde rukou, nezapomeneme ale na ochranné rukavice!
5. Nyní zasuneme kouřovou zděř, která je součástí sady kouřovodu, a duté prostory okolo vyplníme maltou.
6. Než usadíme kamna na místo, položíme na podlahu ochrannou (např. skleněnou) desku. Kamna postavíme do středu ochranné desky, od stěny ponecháme odstup asi 20 cm.
7. Než napojíme kouřovod na krbová kamna, oblepíme místo spoje těsnicí páskou ze skelných vláken.
8. Nasadíme koleno kouřovodu nejprve na kamna, a pak do kouřové zděře.
9. Mastkové obložení je připraveno tak, aby se dalo s pomocí přiloženého upevňovacího materiálu snadno nasadit nebo jen položit na krbová kamna, které jsme právě nainstalovali.

Kouřovod ve venkovní stěně

Nachází-li se přípojka pro kouřovod ve venkovní stěně, nestačí dutiny kolem kouřové zděře vyplnit maltou, ale je třeba použít k jejich utěsnění minerální vlnu. Pozor při průchodu kouřovodu zateplenou stěnou: Kouřovod nesmí procházet vrstvou tvrzené pěnové hmoty, izolační vrstvu je třeba v místě průchodu kouřovodu vyříznout a okolo roury použít nehořlavý stavební nebo tepelně izolační materiál. Vyplatí se poradit se s odborníky. Pro stěny ze dřeva nebo dřevěných prefabrikátů existují nehořlavé stěnové průchodky, do kterých se kouřovod zavede.

Čisticí otvor

Kouřovod musí mít otvor, který slouží k čištění. U standardních sad je tento otvor zřetelně patrný, u dražších je zabudován nenápadně.


 Tagged with:

Sorry, the comment form is closed at this time.