Aug 182014
 

Někdy to darebákům sami děláme snadné tím, že jim do cesty nepostavíme překážky, které by je buď odradily, nebo nám aspoň poskytly čas zavolat policii. A nemusí jít jen o majetek, vzhledem k vzrůstající brutalitě zlodějů ale i o život. Nezabezpečená okna totiž průměrně šikovný chmaták otevře snadno a rychle obyčejným šroubovákem.

A přitom by často alespoň jako základ stačilo na okna namontovat zabezpečovací doplňky, které jsou speciálně pro ně určeny, a jejichž instalace je velmi snadná. U některých vloupání je způsobená reálná škoda v porovnání s psychickým traumatem vykradených malá, protože pocity úzkosti spojené až s nevolností a mizerný spánek postižených tak jednoduše na peníze přepočítat nejde.

Zloději nemilují překážky

Narušitel našeho soukromí dokáže otevřít nezabezpečené okno za méně než minutu. Na to, že by ho zaznamenala projíždějící hlídka, náhodný chodec nebo soused spoléhat nelze. Namontované zámky a zabezpečovací doplňky sice nejsou stoprocentní ochranou, ale jejich zvládnutí už pro lumpa znamenají obtíž a jejich překonání způsobí hluk. A zbytečně vzbuzená pozornost představuje pro zloděje nežádoucí riziko.

Pro okna a terasové či balkonové dveře

Už při stavbě nebo rekonstrukci domu bychom měli dbát na to, aby okna splňovala vysoký bezpečnostní standard. Pokud neuvažujete o kompletní výměně starých oken, alespoň na ně namontujte bezpečnostní doplňky. Například okenní křídlo se nedá vysadit, když je připevněno k rámu nebo ke stěně na více místech. Tomu slouží bezpečnostní rozvorový zámek který se upevňuje u okna či dveří na stranu s klikou. V zamčeném stavu dosahuje jak nahoře, tak dole do západky. Hodí se pro okna, která se otevírají dovnitř, nebo pro dveře na terasu či balkon.

Náš tip

Protože blokovací tyče musíme stejně jako kryty koupit zvlášť a k dostání jsou v různých délkách, zeptejte se v krámě, zda byste si mohli půjčit šablonu pro vyvrtání otvorů. Vyhnete se tak nepřesnostem a kolosálně vám to ušetří práci. Jako doplněk k rozvorovému zámku se vyplatí pořídit si ještě boční zabezpečení pantů, jehož zajištění se provádí ručně po uzavření okna vsunutím čepu do válce. Neomezí to normální otevření okna třeba při větrání. Boční zabezpečení pantů odblokujeme opětovným stlačením a pak okno nebo dveře na balkon můžeme bez problémů vyklopit. Jednoduché, že? Ale nezapomeňte na to, že vyklopená okna jsou pro zloděje to samé, jako otevřená…

Jak na to

Pracnost obou úprav není velká – ovšem chce to pracovat přesně. Vystačíte s vrtačkou, nejlépe s hloubkovou zarážkou, abyste neprovrtali rám skrz, dále křížovým šroubovákem, metrem a pilou. Pořádně si přečtěte návod. Práci zvládnete do dvou hodin. (My jsme použili k bočnímu zajištění pantů typ FAS 101 a jako rozvorový zámek FOS 550, další systémy ovšem fungují na podobném principu).

Boční jištění pantů

1. Střed pojistného čepu musí být shodný s osou otáčení okenních pantů. Vyjměte čep z rámové lišty a vyznačte si pozice pro vyvrtání otvorů.

2. Jakmile vyvrtáte upevňovací otvory, je třeba rámovou lištu upevnit k rámu okna. Tlačný kolík, pojistný čep a péro vložte do vodící tubičky a tyto pak zastrčte do lišty.

3. Následně nasaďte na rámovou lištu svorku, která musí zapadnout na obou stranách. Na rámovou lištu nastrčte zespodu přes tlačný kolík rámový kryt a pevně přimáčkněte.

4. Na rámovou lištu nasaďte díl, který bude připevněn ke křídlu okna a vyrovnejte jej na střed. Poté si vyznačte pozice pro vyvrtání otvorů. Po jejich vyvrtání díl pevně přišroubujte.

A ještě rozvorový zámek

1. V otevřeném poloze kliky vyšroubujte šrouby. Okno znovu uzavřete a sejměte kliku. Ústrojím zámku prostrčte odpovídající čtyřhran a potom nasaďte do otvoru ve dveřích. Ústrojí zámku musí být vyrovnáno rovnoběžné s hranou okna.

2. Následně předvrtejte otvory a ústrojí připevněte šrouby. Změřte si vzdálenost ústrojí od hrany okenního křídla a naměřenou vzdálenost vyznačte nahoře a dole na místech, kde budou připevněny vodící díly a západky pro blokovací tyče.

3. Zadní část vodícího dílu upevněte k oknu a zespodu do otvoru nasuňte západku, do níž se bude zasunovat blokovací tyč. Západku Vyrovnejte ji a vyznačte si polohy pro vyvrtání otvorů. Teprve pak ji upevněte.

4. Do spodní části vodícího dílu zasuňte až na doraz blokovací tyč a přiložte ji k ústrojí zámku. Nyní můžete u ústrojí zámku označit blokovací tyč a podle označení ji odříznout.

5. Poté do čelní strany uříznuté blokovací tyče našroubujte šroub M4 x 16 mm. Blokovací tyč je v ústrojí fixována západkami. Do zámkového ústrojí nasuňte otočný kolík a vyzkoušejte funkčnost zámku.

6. Nasuňte přední část vodícího dílu a pevně ji přišroubujte. V poloviční výšce mezi ústrojím zámku a vodícím dílem je třeba připevnit dodatečné vedení.

7. Naměřte si délku krycí lišty pro blokovací tyč a nařežte. Kryt namáčkněte na blokovací tyč a na vodící díl namáčkněte zakončovací čepičku. Jakmile jsou namontovány obě tyče, je možné napevno přišroubovat otočnou kliku. Úplně nakonec nasuňte krytky na západky. Hotovo a ať dobře slouží…


Sorry, the comment form is closed at this time.