Sep 272015
 

dřevěný plot

Ploty dnes mají víceméně symbolický význam: koneckonců důmyslem či násilím se dá překonat i Velká čínská zeď. Jejich hlavním úkolem je tedy vymezení hranic pozemku a ochrana před nežádoucími pohledy. Jen ojediněle se ploty využívají jako zábrana proti vysušujícímu nebo studenému větru, hluboko založené zídky také slouží ke zpevnění svahu. Na trhu je velká nabídka plotů a některé z nich si můžeme postavit i svépomocí. Jaké mají nabízené ploty přednosti a jak si správně vybrat.

Většinou nám jako oplocení vyhoví kovový plot z pletiva dodávaného v rolích, popřípadě z plotových polí na podezdívce. Pohlednější a opět módní jsou ploty dřevěné, často tzv. německého stylu. Chceme-li si chránit soukromí, můžeme plot doplnit některými z tvarovatelných keřů – tzv. živým plotem. Atraktivní, ale nákladné, jsou kamenné a jiné kompaktní zdi a o něco levnější betonové, které mohou být vytvarované do podoby zdí kamenných. Dříve než se vydáme do prodejny, musíme zjistit spotřebu materiálu – podle skutečných rozměrů pozemku bychom měli kolíky a provázkem stanovit délku plotu a počet sloupků. V běžně půdě je doporučená rozteč mezi sloupky 2,5 metru. Zároveň vyznačíme umístění branky a vrat.

Co trh nabízí

kovové dílceNabídka trhu, zejména v hobby marketech, je velká:
– několik druhů drátěného pletiva včetně sloupků, rohových výztuh, nosných drátů a napínáků; drátová plotová pole několika druhů a velikostí; dřevěné ploty z plotovek mnoha tvarů a délek; dřevěná pole vyplétaná; plastové plotovky
a ve stavebních firmách lze zakoupit množství betonových plotovek v nejrůznějších tvarech i barvách, lomový kámen nebo lícové cihly (glazované nebo klinkery). Výstavbu plotu lze také zadat „na klíč“ některé z místních firem – práce budou zaručeně hotovy dříve než při stavbě svépomocí a rovněž kvalita bude vyšší – cena ovšem také.

Některé typy plotů vhodné pro svépomocnou stavbu

* Klasický dřevěný plot
plaňkový plotNejjednodušší je stavba dřevěného plotu klasického typu ze smrkových půlkulatin. Nosné sloupky by měly mít rozteč nejvíce 3,5 m a k jejich výšce připočítáme alespoň 50 cm, které zatlučeme do země. Sloupky také můžeme osadit do pásků ze silného plechu nebo kupovaných pozinkovaných botek zakončených hrotem, které do půdy zapustíme údery palicí. Nevýhodou je však vyšší cena a menší stabilita celého plotu.

* Plaňkový plot

Plaňky musí být rovněž půlené a zbavené kůry, přičemž jejich průměr by neměl být menší než 3 cm. Na paždíky je přibijeme hřebíky o délce 8 cm dlouhými, asi osmi na metr.

* Dřevěný plot z prefabrikovaných plotovek

dřevěné dílcePlotové díly si vybereme podle vkusu a podle toho, co se hodí mezi okolní ploty. Jako nosné prvky použijeme ocelové sloupky, které zabetonujeme. Plotové sloupky bývají opatřené základním nátěrem a přivařenou plechovou nebo plastovou čepičkou bránící pronikání vody dovnitř. Každý dvanáctý sloupek (maximálně po 30 metrech) by měl být opatřen jednou šikmou vzpěrou stejně jako první a poslední sloupek.

* Plastový plot

Vedle dřevěných plotovek, jejichž trvanlivost i přes všechny impregnace a nátěry je přeci jen omezená, se vyrábí napodobeniny latěk z recyklovaných plastů. Vyrábějí se v několika délkách, mnoha barvách a s nejrůznějšími tvary horního zakončení.

* Kovové ploty ze sloupků a pletiva

pletivoTyto ploty mají přijatelnou cenu a jsou vhodné pro svépomocnou stavbu. Jejich montáž nevyžaduje žádné náročné vybavení. Ploty se skládají ze svislých kovových sloupků zabetonovaných do země, mezi nimiž je vypnuto pletivo z ocelových drátů opatřených povrchovou úpravou zinkováním nebo poplastováním. Pletivo o šířce 1 až 2 metry se dodává v rolích o délce 15 a 25 metrů; nejběžnější jsou šířky 160 nebo 180 cm. K napnutí pletiva potřebujeme napínák a k napnutým drátům ho připevňujeme vázacími dráty.

* Kovové ploty z vypletených polí

Plotové dílce se osazují snadněji, ale jejich pořizovací cena je vyšší. Pro pole je také nutné vytvořit průběžnou betonovou podezdívku (nadzemní část může být vyzděná) a vztyčit sloupky buď z ocelových trubek, nebo zděné či kamenné, podle zamýšleného rázu oplocení. Podezdívka musí být založena nejméně 70 cm v zemi, nadzemní část bývá nejčastěji vysoká 30 až 50 cm. Obdobně se montují i plotová pole z kovářsky zpracovaných profilů, prefabrikovaná pole z hliníkových tyčí i pole z plastových výlisků.

* Zídky
zděný plot

Zeď namísto plotu je vhodnější tam, kde potřebujeme např. protihlukovou zábranu, je-li u pozemku frekventovaná silnice, nebo jako zpevňující zídka ve svažitém terénu. V takovém případě bychom zídku neměli budovat amatérsky, ale svěřit její realizaci firmě, neboť hrozí, že při deštích ujede celý svah.

* Plot z cihel či kamene

Nad základovou zídku můžeme kromě kovových nebo dřevěných dílců použít i tvarovky, pálené, vápenopískové nebo glazované cihly či lomový kámen nejrůznějšího vzhledu (žula, vápenec, opuka, břidlice, pískovec).

* Plot z betonu

Betonové plotové tvárnice mohou být o dvouděrové duté tenkostěnné tvarovky v přírodní barvě betonu nebo v barveném provedení. Štípané plochy mohou být zvýrazněné použitím speciálního barevného kameniva. Stavbu mnoho tun vážící masivní zdi by v žádném případě neměl provádět laik, protože při jejím případném zřícení jde o životy! Nestabilitu kromě podmáčení způsobuje totiž také tepelná roztažnost betonu, kterou je nutno kompenzovat dilatačními spárami vytvořenými v pravidelných roztečích.


Sorry, the comment form is closed at this time.