Krytiny šikmých střech

 Comments Off on Krytiny šikmých střech
Mar 102017
 

krytiny šikmých střech

Střecha stavební dílo ukončuje a dlouhodobě chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy. Na ní závisí životnost i trvanlivost stavby. Každá šikmá střecha sestává ze dvou základních částí: z konstrukce krovu a střešního pláště s krytinou.

Continue reading »


Ochrana krovů před škůdci

 Comments Off on Ochrana krovů před škůdci
Oct 062016
 

strecha-a-krovy

Nic netrvá věčně. Zvláště tam, kde máme co do činění se zdánlivě bezpečnými prvky, které by měly útokům střídajícího se počasí vzdorovat dlouhodobě. Revizí komínu můžeme předejít tomu, že nevyhoříme, prohlídkou krytiny, že nám do domu nepoteče a prohlídka krovu nám zajistí, že nám celá střecha i s komínem nespadne na hlavu.

Continue reading »

Kontrola krovu a co s ním

 Comments Off on Kontrola krovu a co s ním
Sep 062016
 

kontrola krovu

Na dobré střeše záleží, zda zůstane obyvatel rodinného domu v suchu. A dobrou střechu nese krov. Krov je zpravidla dřevěný a dřevěné věci bychom měli občas prohlédnout, zda je nám nechtějí ukrást dřevokazní brouci, houby nebo plísně. Hmyzu neošetřené dřevo a specifické mikroklima pod střechou nemile svědčí. Obyvatelé domů s dřevnými krovy a ostěními podobně jako chataři a chalupáři by se měli alespoň jednou ročně i na nevyužívanou půdu vyškrábat a okouknout, jak se věci mají.

Continue reading »

Čištění a nátěry střech

 Comments Off on Čištění a nátěry střech
Aug 262016
 

nátěr střechy

 

Když nám do domu prší (ale nemusí pršet, stačí, když kape), je to přinejmenším k zlosti. Nejedná se totiž jen o naši bezprostřední pohodu, ale i o životnost objektu. A zanedbatelné rozhodně není ani to, jak naše střecha vypadá, protože i dům s rezavou nebo mechem porostlou střechou je naše vizitka. Ne nejlepší.

Continue reading »

Oprava střechy

 Comments Off on Oprava střechy
Mar 072016
 

oprava střechy

I zima, po které se vlekaři věší, pořádně prověří především starší střechy. Změny teplot a zvýšená hmotnost při tání způsobí, že se střechy často „hnou“. Krytina z pálených tašek nebo z vlnitého nebo šablonového eternitu popraská. Zkrátí se i životnost plochých střech z asfaltových pásů, které dostaly zabrat, když jsme z nich shazovali sníh. Zima poznamená i kondici plechových střech. Do menších oprav se ale můžeme pustit sami. Samozřejmě ve větší výšce navázaní na lano a nejméně ve dvou.

Continue reading »

Aug 242014
 

Leje jako z konve a vy stojíte před zamčenými domovními dveřmi. Hrabete se v kapsách a teče vám za krk. Bodající sníh není o nic lepší a ve studeném větru zebou prsty, takže do klíčové dírky se nakonec nedokážete trefit. Částečně problém řeší vchodové stříšky, především ty spojené s bočnicí chránící proti větru. Výběr typu vchodové stříšky samozřejmě ovlivní vzhled našeho domu. Není proto dobré tuto pořídit si ji bez dobrého uvážení nebo až příliš úsporně.

Continue reading »

Výměna tašky na břidlicové střeše

 Comments Off on Výměna tašky na břidlicové střeše
May 042014
 

Chceme-li vědět, v jakém stavu naše střecha je, prohlédneme ji pozorně z půdy: povšimneme si případných skvrn způsobených na trámech a jiných dřevěných součástech pronikající vodou. Případně počkáme na prudký déšť a pak se podíváme, kudy vlastně dovnitř teče. Ve starších domech s břidlicovou izolační vrstvou může vést lehký pohyb zdiva k popraskání břidlice, což zapříčiní pronikání půdní vlhkosti do zdiva nad prasklinou.

Continue reading »

Oprava krovu domu

 Comments Off on Oprava krovu domu
Apr 272014
 

Střechu drží krov, a když s ním začnou potíže, vždycky je to nepříjemné, protože oprava úplně snadná není. Ono se snadno řekne: Hlavně dodržte základní pravidlo a zachovejte původní tvar i sklon střešních rovin, respektujte stávající prvky a krovovou soustavu. Ale jak? Většinou budeme muset k nějakým opravám přistoupit, pokud byl krov nadměrně zatěžován, poddimenzované krovové konstrukce nebo jejich jednotlivé prvky, a své vykonal i věk a nebo nedejbůh oheň.

Continue reading »

Oct 012013
 

Pokud na stávající dům nebo novostavbu chceme střechu, bude součástí projektu, nebo bude mít vlastní dokumentaci. My jen řekneme co a jak chceme a jakým způsobem věc zaplatíme a víc se starat nemusíme. Mnohem složitější situaci musí paradoxně řešit všichni ti, kteří přeložení střechy již existujícího domu realizují. V historické zástavbě pak i do výměny střešní krytiny má co mluvit místně příslušný stavební úřad či památkáři.

Continue reading »

Sanujeme střechu

 Comments Off on Sanujeme střechu
Sep 192013
 

Léta běží, stárneme všichni, stárne i střecha, kterou jsme zdědili. A jak stárne, mění se nejdřív zvolna a pak pronikavě její schopnost dům chránit. Nakonec odejde dřív, než měla, a my musíme koupit a položit novou. Což stojí nervy a peníze – ale nemuselo by. Vystačí, když fakt, že na nás ještě neprší nebudeme považovat za samozřejmost a životnost střechy prodloužíme. Doručujeme s tím příliš dlouho neotálet. S rostoucím věkem krytiny je totiž nutné věnovat výrazně vyšší pozornost přípravě povrchu, na který budeme ochrannou nátěrovou hmotu nanášet.

Continue reading »