Pískovec a pískovcové obklady

 Comments Off on Pískovec a pískovcové obklady
Jun 072015
 

ohebný pískovec

Pískovec patří k nejoblíbenějším kamenným obkladům, které se používají v exteriéru i interiéru. Je barevně i strukturou příjemný, mnohem měkčí než například žula a dobře se opracovává. Jednou z nových technologií je výroba ohebného přírodního pískovce, který používáme k obkladům stěn nebo třeba i  betonového sloupu. A efekt je opravdu velký – několikamilimetrový pískovcový pás udělá z betonu či sádrokartonu masivní kámen .

Continue reading »


Osvětlení v podhledu

 Comments Off on Osvětlení v podhledu
Mar 142015
 

Osvětlení má být účinné a úsporné. Pustíme se tedy do rekonstrukce. Nově můžeme vést elektřinu opět ve zdech, lištami, nebo ji povedeme stropem, který o něco snížíme speciálními deskami, a nad nimi natáhneme kabely. Je to trochu složité, ale vyplatí se: k vedení bude snadný přístup a dosáhneme i tepelné úspory. A navíc si můžeme s osvětlením místnosti doslova pohrát.

Continue reading »

Ochranné lišty na rohy a hrany

 Comments Off on Ochranné lišty na rohy a hrany
Oct 202014
 

Pro kriminalisty v detektivkách, kde se ještě víc pátralo a dedukovalo a méně střílelo a honilo v autech, byl uražený roh na chodbě nebo v místnosti víc, než dobrodružná kniha. Podle šrámů v omítce četli, co někdo přemísťoval, jak dávno, a pokud byli nadaní jako Holmes, snad i jaké měl číslo bot zahradník. Pro nás méně nadané jsou uražené rohy trýznivou výčitkou nešikovnosti a nutností něco s tím do očí bijícím nepořádkem udělat.

Continue reading »

Přestavba sklepa 1 – příčky a dveřní zárubně

 Comments Off on Přestavba sklepa 1 – příčky a dveřní zárubně
Jul 032014
 

Sklepní prostory jsou často místem na odkládání krámů, které by se jednou ještě mohly hodit, ale nikdo po nich už nikdy nesáhne. Jejich množství bobtná a zaplňuje místo, které by bylo možné využít mnohem zajímavěji. Třeba jako domácí dílničku, nebo malý archiv vín, případně…, ale to už záleží na vás. Stavebně oddělit vyhlédnutý prostor a opatřit ho dveřmi není tak složité, jak si možná myslíte.

Continue reading »

Dřevěné obklady stěn

 Comments Off on Dřevěné obklady stěn
Jun 292014
 

Místnost obložená dřevěnými obklady působí přívětivě, má specifický charakter a udržuje se v ní dobré klima. Možností pro uplatnění vlastních tvůrčích nápadů je tolik, kolik je různých druhů profilovaného dřeva a desek. Stačí vědět, jak na to. Nakonec se ještě rozhodneme. Jakou povrchovou úpravou obklady ošetříme, aby nejen dobře vypadaly, ale také si svůj skvělý vzhled dlouho udržely.

Continue reading »

Barevné omítky a fasádní barvy

 Comments Off on Barevné omítky a fasádní barvy
Jun 022014
 

Čas je neúprosný a žádný kabát mu neodolá věčně. Spolu s působením slunce, mrazu, srážek a také všech možných chemických složek, jimiž jsme mimoděk ovzduší k vlastní škodě obohatili, působí i na kabát domu destruktivně. Navíc jsou tu změny klimatu, které citlivě nevnímáme jenom my, ale i náš dům. Omítky, které jsou navíc naší určitou vizitkou, trpí nejdřív. Fasádní barva pomáhá dům ochránit.

Continue reading »

Jak na poruchy na omítce

 Comments Off on Jak na poruchy na omítce
May 212014
 

O tom, co si počít s trhlinkami často jen pavučinovými a dalšími problémy na fasádě jsme psali ZDE. Na starších budovách se často můžeme setkat s omítkou rozpadlou, odfouknutou či jinak uvolněnou. Ohrožená místa poznáme poklepem podle dutého zvuku. Taková omítka, i když ještě neodpadla, totiž už dlouho nevydrží. Její životnost je u konce a dříve či později budeme stejně muset přistoupit k opravě.

Continue reading »

Stavíme z tvárnic

 Comments Off on Stavíme z tvárnic
Nov 272013
 

Jak to udělat, aby náš vytoužený domek stál rychle, bez zbytečných nákladů a v podobě, kdy ani jeho provoz nebude nákladný? Dřív se říkalo, že v novém domě je třeba nechat bydlet rok nepřítele, rok přítele a pak teprve pak se se vší parádou nastěhovat. Klasické cihlové zdivo, vysychající malta a omítky jakbysmet byly totiž příčinou hodně vlhkého bydlení v takové novostavbě. O tom, že je to nepříjemné a zdravotně nevhodné, nelze pochybovat.

Continue reading »

Bytové příčky

 Comments Off on Bytové příčky
Aug 032013
 

Při rekonstrukci domu či bytu někdy potřebujeme změnit půdorys interiéru. Nejjednodušší by bylo vnitřek prostě vybourat a rozdělit nově. Jenže stavební konstrukce obytného prostoru a jeho dispoziční řešení tvoří zdi nosné a nenosné. Na ty první bez konzultace s odborníkem je radno nesahat – pokud ovšem nechceme riskovat, že nám dům spadne na hlavu. Zato příčkami ze zdí nenosných můžeme prostor rozdělit podle svých představ a potřeb. Tyto příčky lze vybudovat několikerým způsobem.

Continue reading »

Druhy omítek a omítání

 Comments Off on Druhy omítek a omítání
Jun 072013
 

Proč by měly stěny v bytě mít povrch rovný? Jenom proto, že je to tak obvyklé? Stěna, jejíž konstrukce je pod omítkou skryta, jakož i různé rozvody, trubky a dráty, je nejen pěkná, ale hladký povrch je příznivě nakloněn i hygienickým hlediskům. Stěna přitom dýchá. Na druhou stranu omítka stavební konstrukci chrání a zlepšuje také kvalitu zvukové a tepelné izolace.

Continue reading »