Nov 032013
 

Zasouvací dveře na rozdíl od otočných významně šetří prostorem, který tak můžeme využít jiným způsobem. Nedostatek prostoru je problémem většiny panelových bytů, kde ještě donedávna bylo takřka nemožné zabudovat do tenkých panelových příčel stavební pouzdro, do kterého se dveře zasouvají. Dnes již lze stavební pouzdra pro posuvné dveře zabudovat nejen do panelových příček, ale i do sádrokartonu.

Je možná překvapivé, kolik místa spolyká prostranství, které je potřebné pro otevírání a zavírání běžných dveří. Jedná se na jedny otočné dveře přibližně 2m2 prostoru. Čím více dveří, tím více ho musíme oželet. Systém otevírání nejsou jen samotné dveře, ale právě stavební pouzdro, které z tradičního bytu vytvoří výjimečný interiér. Ušetřené místo pak můžeme využít k umístění nábytku či ho jinak architektonicky pojmout.

Stavební pouzdro

Na první pohled jsme schopni ocenit typ povrchové úpravy či design dveří, ale hned na ten druhý originalitu a praktičnost tohoto systému otevírání. Kam vlastně dveřní křídlo do zdi zajíždí, anebo jaký mechanismus pohyb dveří ve stavebním pouzdře umožňuje? Abychom pochopili, jak stavební pouzdro funguje, prohlédneme si kostru, která se skrývá pod vrstvami omítky a zdiva. Zaměříme se na to, co dělá ze stavebních pouzder pro zasouvací dveře originální a praktický objekt, kde se dveřní křídlo při otevírání či zavírání neotáčí, ale zasouvá do speciální plechové kapsy. Ta je po celou dobu až po montáž dveří uzavřena, čímž je zajištěna její maximální ochrana před poškozením či zanesením nečistot, kterých je na stavbě víc než dost. K jejímu otevření dochází až v momentě finálního osazení stavebního pouzdra dveřmi.

Pohyb posuvných dveří

Samotný pohyb dveří ve stavebním pouzdře umožňuje kolejnice umístěnou v horní liště pouzdra. Po ní se pohybují pojezdy, na kterých je dveřní křídlo zavěšeno. I ta je po celou stavbu opatřena ochrannou fólií, která zabraňuje jejímu znehodnocení. Pokud se rozhodneme pořídit si do bytu stavební pouzdro, můžeme ho při zabudovávání spatřit „nahé“ osobně. V samotném základu ho totiž tvoří pouze plechová kapsa, horní lišta s kolejnicí, postranní stojna a dvě vzpěry, které zajišťují, aby se konstrukce při zabudování do příčky nijak nezdeformovala. Vzpěry jsou odstraněny až společně s krytem plechové kapsy, a to těsně před zasazením dveřního křídla do pouzdra.

Typy pouzdra

Důležité je se zaměřit na typ pouzdra – zda bude určené pro jednokřídlé dveře, nebo sestavu dvou pouzder, z nichž je každé určeno pro jedny jednokřídlé dveře vysouvající se proti sobě, anebo dvojité pouzdro, v němž jsou dvoje jednokřídlé dveře, které mohou uzavírat dva vedle sebe sousedící pokoje, či poslední dvojité pouzdro, jenž ukrývá dvě dveřní křídla zavírající se jedním směrem paralelně za sebou. Neméně důležité je určení, do jakého typu příčky budeme chtít zvolené pouzdro zapravit. Konstrukce pouzdra se totiž liší dle toho, zda ho zamýšlíme usadit do zděné nebo do sádrokartonové (SDK) příčky. Pokud má šířka zdi rozměry pouze 10 či 13 cm, pouzdro vždy usazujeme zároveň se zdí. Pokud je šířka zdi 30 a více cm, je na výběr, zda pouzdro usadíte na střed, či asymetricky k jednomu z krajů příčky. Výhodou stavebních pouzder je jejich kompatibilita pro všechny významné výrobce dveří v České republice, tedy: J.A.P., SAPELI, ŠIMBERA, TOPDOORS, TOPDOORS CZ OSTRAVA, SOLODOOR, MASONITE CZ, POL-SKONE, PRÜM, Vltavín obchodní…


Sorry, the comment form is closed at this time.