Tmely a jejich použití

 Comments Off on Tmely a jejich použití
Jun 112017
 

Tmely se používají pro vyplňování spár a prasklin ve zdivu, omítce a dalších stavebních materiálech, dále k tmelení dřeva, kamene, pro velkoplošné srovnávání ploch karoserií aut, k hermetickému spojování skla a kovů u akvárií, výloh… Při nákupu musíme vědět, jaký materiál budeme tmelit, protože univerzální tmel v podstatě neexistuje.

Continue reading »


Využití dřevotřísky, lamina a postformingu

 Comments Off on Využití dřevotřísky, lamina a postformingu
Mar 012017
 

dřevotřísky

Dřevotřískové desky se používají zejména při výrobě nábytku a ve stavebnictví. Tyto průmyslově vyráběné materiály jsou velmi oblíbené díky svým přednostem, a velké přizpůsobivosti. Jejich přednosti jsou i ve vývoji a pokroku ve výrobě pojidel a pryskyřic, které neustále zlepšují vlastnosti materiálů ze dřeva. Jedná se hlavně o deskové materiály, které jsou slisované pod vysokým tlakem a zkalibrované na stejnou výšku. Obvykle jsou rozměrově stálé a sesychání, smršťování či kroucení dřevních vláken na ně nemá vliv.

Continue reading »

Chemické kotvy

 Comments Off on Chemické kotvy
Mar 102014
 

„A co když to spadne?“ To je otázka, která většině z nás vrtá v hlavě, pokud máme v bytě připevnit ke stěně nosnou konstrukci nebo zavěsit těžší kus nábytku. Třeba police knih váží překvapivě mnoho a mohla by někoho i zabít. K zlosti ovšem stačí, když se obsah utržené skříňky se starožitným porcelánem promění na střepy a ze zdi na nás zírá díra. Chemické kotvy nám mohou dát jistotu, že všechno bude držet tak, jak má.

Continue reading »

Odhlučnění stěny prakticky a krok za krokem

 Comments Off on Odhlučnění stěny prakticky a krok za krokem
Jan 162014
 

Slyšíte to, co nechcete? Neslyšíte to, co chcete? Pak tedy máte potíže s hlukem. To, co slyšet nechcete je u vás pořád dost hlasité, abyste špatně rozuměli tomu, co máte uvnitř. Co s tím? Pravděpodobně potřebujete akustickou izolaci! Oddělit váš prostor od prostoru sousedů nebo vnějšího prostředí plného automobilů, vlaků a sirén. Jestli je to tak a vaše problémy vypadají podobně, našli jste právě článek, kde vám poradíme, jak se svých starostí elegantně a efektivně zbavit.

Continue reading »

Akustické desky proti hluku

 Comments Off on Akustické desky proti hluku
Jan 072014
 

Je obecně známé, že trvalý hluk může způsobit závažné zdravotní problémy, přinejmenším nás bude rušit a dráždit. Proto se v současné výstavbě zařazuje protihluková ochrana už do stavebního projektu. V budově se může hluk z vedlejších místností natolik protihlukovými stavebními deskami utlumit, že ho obyvatelé ani nebudou vnímat. Tohoto relativního ticha dosáhneme například  instalací protihlukového modrého sádrokartonu nebo desek z odpadového skla.

Continue reading »

Správně mastná malta

 Comments Off on Správně mastná malta
Jan 052014
 

Zednickým praktikům je jasné kolik čeho, aby malta byla správně „mastná“ a když není akorát, vědí hned, co jí chybí a lopatou dvěma bleskově zjednají nápravu. Ačkoliv některé tištěné návody zřejmě předpokládají, že amatér neobdařený okem praktika má na stavbě váhu a jiné pomůcky, aby obsah patřičných věder, pytlů i volně vysypaných fůr dokázal náležitě rozměřit, není tomu tak.

Continue reading »

Upevňování do různých druhů zdí

 Comments Off on Upevňování do různých druhů zdí
Dec 222013
 

Jestliže se zařizujeme, budeme určitě potřebovat nějaké předměty připevnit ke zdi. Hmoždinky s vruty jsou jako prvek připevňující prakticky cokoliv ke stěně či stropu neocenitelné. Je ale třeba rozlišit, do jakého druhu zdi se která hmoždinka hodí. Jiné jsou do betonu, jiné zdiva, děrovaných cihel, pórobetonu a za určitých podmínek i do lehkých stavebních desek, jakým je například sádrokarton. Tento spojovací materiál dokonale drží, pokud ovšem souhlasí vyvrtaný otvor, hmoždinka i vrut.

Continue reading »

Betonování v praxi

 Comments Off on Betonování v praxi
Dec 092013
 

Stavíme. S každou cihlou s každou položenou tvárnicí roste zátěž působící na základ. U běžného rodinného domku představuje asi osm set tun. Není divu, že celá stavba trochu poklesne. Ale tak to je – pokud bude pokles rovnoměrný a na zdech nevzniknou žádné trhliny, nic se neděje. Jde o to, zda jsme základ – tedy betonování v praxi – udělali pořádně.

Continue reading »

Malty, stavební lepidla a zednické nářadí

 Comments Off on Malty, stavební lepidla a zednické nářadí
Dec 022013
 

Ve stavebnictví používáme maltu jako spojovací materiál a omítkovou hmotu. Je to vlastně kaše. Látky v ní po čase ztuhnou. Skládá se z vody, písku, vápna a případně cementu, místo písku může ve speciálních případech být umělé plnivo – tedy kamenné nebo keramické drtě a moučka či třeba struska. A samozřejmě další přísady, v omítkách barvy. Pro suché zdění pozžíváme suchá lepidla. Pochopitelně potřebujeme i zednické nářadí.

Continue reading »

Stavíme z tvárnic

 Comments Off on Stavíme z tvárnic
Nov 272013
 

Jak to udělat, aby náš vytoužený domek stál rychle, bez zbytečných nákladů a v podobě, kdy ani jeho provoz nebude nákladný? Dřív se říkalo, že v novém domě je třeba nechat bydlet rok nepřítele, rok přítele a pak teprve pak se se vší parádou nastěhovat. Klasické cihlové zdivo, vysychající malta a omítky jakbysmet byly totiž příčinou hodně vlhkého bydlení v takové novostavbě. O tom, že je to nepříjemné a zdravotně nevhodné, nelze pochybovat.

Continue reading »