Dřevostavby – přednosti a nevýhody

 Comments Off on Dřevostavby – přednosti a nevýhody
Nov 052017
 

V našich krajinách lidé odedávna upřednostňují stavbu domu z cihel, kamene a prefabrikovaných materiálů jako je například pórobeton. Dům ze dřeva považuje značná část našich obyvatel za jakési provizorium, za něco méněcenného, co se nedá dobře vytopit, může snadno shořet, sežere to brouk a tak podobně. Avšak díky vývoji technologií se dřevo i u nás zařadilo mezi běžné stavební materiály s vynikajícími vlastnostmi a všechny obavy se staly bezpředmětné.

Continue reading »


Jak na poruchy na omítce

 Comments Off on Jak na poruchy na omítce
May 212014
 

O tom, co si počít s trhlinkami často jen pavučinovými a dalšími problémy na fasádě jsme psali ZDE. Na starších budovách se často můžeme setkat s omítkou rozpadlou, odfouknutou či jinak uvolněnou. Ohrožená místa poznáme poklepem podle dutého zvuku. Taková omítka, i když ještě neodpadla, totiž už dlouho nevydrží. Její životnost je u konce a dříve či později budeme stejně muset přistoupit k opravě.

Continue reading »

Sprchový box – jednoduché řešení

 Comments Off on Sprchový box – jednoduché řešení
Mar 312014
 

Při modernizaci či rekonstrukci koupelny můžeme využít sprchový box. Takový box je standardně vybaven hlavovou a ruční sprchou, nechybí termostatická baterie, ostatní pak závisí na zvoleném modelu. U některých typů je součástí odkládací polička na hygienické potřeby. Vychytávkou, kterou ocení především senioři, může být instalované sklápěcí sedátko.

Continue reading »

Stavba sprchového koutu

 Comments Off on Stavba sprchového koutu
Mar 222014
 

stavba-koupelny

Dát přednost koupelnové vaně či sprchové kabině? Oba způsoby osobní hygieny mají své výhody, ale předností sprchování je nízká spotřeba vody. Zvláště při napjatém domácím rozpočtu není jedno, zda při osprchování ušetříme víc, než dvě třetiny ceny za koupel ve vaně. Sprchový kout či kabina šetří i místo a sprchování je i hygieničtější. Ovšem zase se při něm tak báječně neuvolníte jako ve vaně. Ve velké koupelně ostatně můžete mít vanu i sprchový kout…

Continue reading »

Co v zimě na stavbě nedělat

 Comments Off on Co v zimě na stavbě nedělat
Jan 102014
 

Není pravda, že v zimním období se stavební práce musí zcela zastavit, ale roční dobu, respektive teploty, je dobré respektovat a některá omezení dodržet je třeba. Aby se stavba povedla a abychom zbytečně nenavyšovali její náklady. Profesionálové to vědí. Ale v době nouze o zakázky by to nesvědomití stavbaři mohli risknout. A amatérští stavebníci, kteří chtějí mít všechno co nejrychleji pod střechou, bohužel z neznalosti stavařiny či pohrdání přírodními zákony nedají pokoj a klidně betonují, omítají i štukují přesto, že jim stavební materiály mrznou na nástrojích.

Continue reading »

Tepelné mosty

 Comments Off on Tepelné mosty
Dec 182013
 

Co to straší každého, kdo staví dům, mění okna nebo se ho chystá zateplit? Tepelné mosty. Po nich nám totiž z domů teplo utíká. Ovšem teplo získáváme z energií, jež jsou stále dražší. Takže kdo chce ušetřit – nebo alespoň plýtvání peněz omezit, měl by si na tepelné mosty dát pozor. A ke všemu kromě tepelných ztrát způsobují tepelné mosty i vznik plísně v bytě, a ta, jak je známo,  ohrožuje naše zdraví.

Continue reading »

Jak armovat beton

 Comments Off on Jak armovat beton
Nov 052013
 

Dobrý beton drží v tlaku, ale při namáhání v tahu se může rychle roztrhnout. Proto ty stavební dílce, které jsou nějakým způsobem ve stavbě namáhány, tedy sloupy, nosníky a překlady, musí být vyztuženy ocelovými armaturami. Jak tlustými a kde, stanoví na základě výpočtů statik (laik to prostě nezvládne). Tyto údaje musíme v projektu přiložit k žádosti o stavební povolení.

Continue reading »

Správný strop

 Comments Off on Správný strop
Mar 252013
 

Tak nejdřív definice, jíž lze zamotaně říct, co všichni víme: podlahy jsou vodorovné nosné dělicí konstrukce dělící prostor budovy svisle na jednotlivá podlaží. Strop zabezpečuje vodorovné vyztužení objektu, přičemž volbu nosné konstrukce stropu je zásadní pro to, jak budeme budovu využívat. Konstrukce se skládá z nosné části stropu, podlahy a podhledu, přitom tloušťka této konstrukce by měla být co nejmenší, aby se nezvětšovaly konstrukční výšky jednotlivých podlaží a tím i celková výška budovy.

Continue reading »

Stavíme stěny

 Comments Off on Stavíme stěny
Mar 182013
 

Mrzne, fouká, leje či je od slunce hic jak na Sahaře. Ale v domě nás před vším tímto jemně řečeno nekomfortem chrání – nebo by alespoň měly – obvodové zdi domu. Oddělují nás od vnějšího světa a spolu se střechou zabraňují nepříznivým vlivům na vnitřní pohodu našeho domova. Měly by proto být stabilní s minimem průniků chladu, tepla, vodních par a zvuků.

Continue reading »

Sítě v základech a jejich izolace

 Comments Off on Sítě v základech a jejich izolace
Mar 112013
 

 

Dům stojí na základové desce. Ještě než ji uzavřeme vylitím vrstvy betonu, musíme mít připravené rozvody. Říká se tomu sítě a ležatá kanalizace, tedy voda, odpady a elektřina. Nepatří sem jen plynové trubky. Kdybychom totiž i ty vedli základovou deskou, mohlo by při jejich poškození dojít k úniku plynu a k explozi.

Continue reading »