Mar 222014
 

stavba-koupelny

Dát přednost koupelnové vaně či sprchové kabině? Oba způsoby osobní hygieny mají své výhody, ale předností sprchování je nízká spotřeba vody. Zvláště při napjatém domácím rozpočtu není jedno, zda při osprchování ušetříme víc, než dvě třetiny ceny za koupel ve vaně. Sprchový kout či kabina šetří i místo a sprchování je i hygieničtější. Ovšem zase se při něm tak báječně neuvolníte jako ve vaně. Ve velké koupelně ostatně můžete mít vanu i sprchový kout…

Když se ať už z jakýchkoliv důvodů při rekonstrukci koupelny rozhodneme pro sprchu, je samozřejmě rozdíl, zda bydlíme ve svém, nebo v nájmu. V prvním případě nás budou zajímat spíš stavebně technické podmínky, v druhém sice také, ale budování se rozvine teprve poté, co pro rekonstrukční práce získáme svolení majitele. Byl by sice sám proti sobě, kdyby nás nenechal jeho majetek zhodnotit, ale do hlavy mu nevidíme. Podmínky s nimiž souhlasil však hleďme mít pro jistotu od něj potvrzené písemně!

Ve vlastním domě

Postavit sprchovací box bez dalších úprav na stávající instalace nás ovšem nebude stát žádné byrokratické úkony. Pokud ale budete v místnosti měnit i dispozice, nebo se má koupelna stát součástí nového obytného podkroví a budete tedy bourat, stavět a překládat instalační rozvody, nezbytné bude mít i projekt, dost možná včetně vyjádření statika, a patřičné razítkem dané požehnání místně příslušného stavebního úřadu.

Jak si vybírat?

Nejdříve si ujasníme odpovědi na několik základních otázek.
● Je pro sprchový kout v koupelně dostatečná plocha a dostatečná je i výška koupelny?
● Odpovídá odvod vody (stejně jako její rozvody) budoucí instalaci sprchového koutu?
● Kdo bude sprchu nejčastěji používat?
● Chceme hotovou sprchovou kabinu (box), nebo sprchový kout postavíme?
● Jakou sprchovou armaturu a další vybavení boxu si vybereme?
● Rozhodnout se je třeba také o formě dveří sprchového kouta (otevírací nebo závěs?).
A pokud už se pro „sprcháč“ rozhodneme, zvážíme, zda finančně, fyzicky i psychicky utáhneme patálií víc a při jednom nepořádku nezařídíme hned i další věci. Je například výhodné, pokud instalaci sprchového boxu spojíme s novými obklady a dlažbou. Obklady nalepíme samozřejmě ještě před vlastní instalací sprchového boxu. S montáží si poradíme podle návodu, ale případný přesun vodovodní instalace je lépe svěřit odborné instalatérské firmě.

Sprchový kout

Nejčastější (protože z hlediska hospodaření s plochou koupelny nejúspornější) je umístění sprchového koutu do rohu místnosti. Můžeme místo obezdít pálenými cihlami, ale lepší budou vápenocementové cihly a nejlepším pórobetonové tvárnice tloušťky 75 mm, s nimiž je práce naprosto přesná. Jejich předností je snadná rozměrová úprava speciální pilou, v nouzi však úpravu zvládnete i pilou na dřevo či na železo. Pokud je potřebujeme rozměrově upravit, v nouzi to zvládneme i pilou na dřevo či železo. Lepíme je suchou směsí pro tenkovrstvé zdění. Směs sypeme do vody a průběžně mícháme. Maltu musíme zpracovat do čtyř hodin. Pozor – lepivost ztrácí do pěti minut po natažení. Na pórobetonovou stěnu můžete bez další úpravy lepit obkládačky.

Podlaha

Když je podlaha je dost silná, takže do ní lze položit odpadní potrubí, můžeme sprchu umístit sem. Voda bude stékat po vyspádované podlaze k odpadu. Kde již existuje odpadní potrubí, stačí na vybraném místě odstranit horní část podlahy, nátěrem nebo těsnícími pásy spojovanými teplem zajistit kvalitní izolaci, tu uzavřít zpravidla betonovým, dostatečně únosným potěrem, a na něj nalepit dlaždice. Je to elegantní, ale bohužel neproveditelné třeba v bytě v paneláku. Hlavně pro starší osoby a děti je pohodlné, že při vstupu do sprchy nemusí překonávat žádný výškový rozdíl a neškobrtnou o zvýšený okraj sprchové vany.

Montáž sprchové vany bod po bodu

Nebo koupíme ploché vaničky, které leží příámo na podlaze nebo stojí na nožičkách.
1. Nejdříve pečlivě prověřte zda roh sprchového koutu je skutečně pravoúhlý.
2. Případné ostré hrany zdiva sražte, aby při montáži nedošlo k poškození povrchu vany.
3. Vodováhou zjistěte a na stěnu nakreslete úroveň horní hrany sprchové vany.
4. Na spodní stranu sprchové vany připevněte stavěcí nohy podle montážního návodu. Jejich prostřednictvím vanu vyrovnejte.
5. Vanu raději několikrát vyjměte z otvoru a znovu ji vraťte na místo a vždy její usazení proměřte!
6. Po jejím připojení k odpadnímu potrubí dotáhněte obklad až těsně k jejímu okraji.
7. Po vyzrání obkladu a spár okolí vany utěsněte silikonovým tmelem s protiplísňovou úpravou. Silikon po aplikaci zarovnejte prstem namočeným v saponátu.

Poznámky

* Sprchové vany jsou smaltované, nerezové, z umělého kamene a akrylátové. Montují se přímo na podlahu, nad ní (na nastavitelných nožičkách, další typ lze zapustit do podlahy.
* Bezpečné stropní osvětlení má být nejméně 2200 mm nad podlahou sprchy.
* Při montáži odtokového systému je vždy nutné zajistit jeho spád 10 mm na každých 1000 mm délky. To platí obecně pro všechny typy sprchových van.


Sorry, the comment form is closed at this time.