Sep 252013
 

Drvoštěpům z pohádek se nesnilo o nářadí, s jakým zacházejí profesionální dřevorubci dnes. Jejich výkonné řetězové pily obvykle pohání spalovací motor. Ale s motorovou pilou netřeba chodit výlučně do lesa – pro domácí použití nebo na větší zahradě uplatníme jejich menší sourozence nebo řetězové pily s elektromotorem (texaský masakr motorovou pilou je záležitost specifická a tam použitým nářadím se dnes zabývat nebudeme).

Řetězová pila je určená nejen k kácení stromů, ale také k řezání dřeva „v drobném“ což oceníme při práci se stavebním dřívím. Je to nesporně skvělý pomocník, ale používat ji musíme s rozmyslem, zacházet s ní s respektem k její síle a rychlosti a také bychom měli být pečliví při její údržbě. A co myslíme, když mluvíme o údržbě motorové pily? Kdo maže, ten jede, proto především pravidelné čistění a také ostření řetězu a doplňování oleje v systému přimazávání řetězu. Špatně mazaný řetěz se totiž přehřívá a ztrácí schopnost udržet ostří zubů.

Pilu vybíráme podle objemu pořezu

Pily se mezi sebou liší zejména délkou řetězové lišty – pro běžné činnosti v domě a na zahradě se používají lišty s délkou do 40 cm. Práce s lištou delší je totiž namáhává a hodí se spíš pro profesionály. Pilu si dále vybíráme podle toho, jak často budeme s pilou pracovat a kolik toho s ní míníme pořezat. Hobby pily jsou technicky nejjednodušeji řešené – což ovšem neznamená, že by byly nějak odbyté, jenom některé funkce „velkých“ pil by u nich byly zbytečné. Výrobci se u nich snaží o co nejsnazší startování i obsluhu. Mívají garantovanou životnost až tisíc motohodin. Farmářské pily jsou kvalitní nástroje s řadou technických řešení jako u profesionálních dřevorubeckých pil. Jejich zaručená životnost bývá až dva tisíce motohodin. Pokud potřebujeme řezat v uzavřených prostorách či v místech kde je limitujícím faktorem hluk, doporučujeme elektrickou pilu. Ovšem zaplatíme za to nižším výkonem a menší mobilitou danou délkou přívodního kabelu.

Důležité jsou řetězy

Základem řezného výkonu motorové pily je počet a velikost hoblovacích zubů, jejich ostrost, způsob broušení a rychlost v řezu. Ty jsou dány dělením a šířkou řetězu a jejich počtem, který bývá u méně výkonných hobby pil snižován vkládáním spojovacích článků. U standardního řetězu je počet hoblovacích zubů poloviční než počet vodicích článků, u řetězu semi-skip je do každé druhé mezery vložen spojovací článek a počet hoblovacích zubů klesá o dvacet procent. U řetězu skip, kdy je do každé mezery vložen spojovací článek, počet hoblovacích zubů klesá o čtyřicet procent (takže šedesáti čtyř článkový řetěz má jen devatenáct hoblovacích zubů a asi šedesáti procentní řezný výkon. Některé typy řetězů mohou být s hranatými nebo kulatými hoblovacími zuby. Hranatý lépe řeže, dobře drží směr řezu, ale snáz se ztupí a hůř se brousí. Proto na hobby použití nebo řezání palivového dřeva jsou výhodnější zuby kulaté.

Něco k masakru motorovou pilou

Motorová pila patří (vedle té kotoučové) k nejnebezpečnějším strojům. Zranění roztočeným řetězem motorové pily může způsobit opravdu ošklivá a hluboce devastující zranění. Další nebezpečí nese odletující dělený materiál. Proto rozhodně nepůjdeme s pilou pracovat posilněni byť malým pivem, neboť naše pozornost musí být dokonalá. Dále si bezpodmínečně oči chráníme obličejovým štítem a tělo pevným oblečením bez volných částí a tkanic, jež by se mohly do stroje zamotat. Rukavice by měly mít antivibrační vložku, nejlepší boty jsou s ocelovou špičkou, protože když dojde u pily k zpětnému vrhu, mohli bychom přijít o víc, než jen o boty.

Chytrý systém TrioBrake

Tento prvek ochrany obsluhy motorových pil umožňuje aktivovat brzdu řetězu bezpečnostní páčkou nad zadní rukojetí pily nejen levou, ale i též pravou rukou. Brzdit můžeme třemi způsoby. Setrvačností – brzda řetězu se aktivuje při zpětném vrhu. Levou rukou – tím, že pila vymrštěná vzhůru nebo směrem dozadu při zpětném vrhu aktivuje brzdu pomocí nárazu levého zápěstí do bezpečnostní páky. Třetí způsob je pravou rukou (jejím zápěstím) přidanou bezpečnostní páčkou nad zadní rukojetí při nesprávném držení pily levou rukou.

Multifunkční pilové řetězy

Při řezání znečištěného dřeva i při občasném zaříznutí do země se normální řetěz snadno ztupí. Nízkoprofilový řetěz s řeznými zuby z tvrdokovu (například Picco Duro) poznáme podle zlatavé barvy zubů řetězu, které zůstanou v porovnání se standardními řetězy až čtyřikrát déle ostré. Samozřejmě i životnost řetězu je delší. Tvrdokov ovšem vyžaduje ovšem pro naostření diamantové kotouče, protože pro běžné pilníky je tento materiál příliš tvrdý. Řetězy RM Comfort 3 mají před každý řezný zub vsazen bezpečnostní vodící článek, jehož úkolem je podstatným způsobem omezit vznik zpětného rázu při kontaktu špičky lišty s řezaným materiálem. Ideálním řetězem pro práci se znečištěným nebo zmrzlým dřevem je Rapid Duro, jehož ostří tvoří silný plátek tvrdokovu, který mu zaručuje výrazně delší životnost při skoro stejném řezném výkonu jako předchozí řetězy, určené pro profesionály. Opravdu odolným řetězem, se kterým je možné nárazově řezat například dřevo s hřebíky, kompozitní materiál nebo dokonce pancéřované sklo je Rapid Duro R (RDR).

O nové generaci motorových pil

Ideální přístroj pro toho, kdo preferuje ekonomické výkonné stroje s nízkými emisemi pro práce se dřevem kolem domu, v hospodářství a v zahradě dokazují, že jak se říká v jiné souvislosti, „na velikosti nezáleží“. Nové motorové pily (například STIHL MS 211) jsou standardně vybavené prvky, které obvykle nacházíme pouze u profesionálních motorových pil. S řeznou délkou pětatřicet centimetrů a i při váze málo přes čtyři kilogramy jsou perfektním pomocníkem pro řezání palivového dříví, tesařské práce nebo pro kácení menších stromů. S výkonem 1,7 kW má nový motor až o dvacet procent nižší spotřebu paliva a o sedmdesát procent nižší emise škodlivých plynů.


Sorry, the comment form is closed at this time.