Řezání a vrtání obkládaček a dlaždic

Obkládání koupelny, černé obkládačky i dlažba
Řezání a vrtání obkládaček a dlaždic, foto med

Jestliže se rozhodneme sami si obložit koupelnu nebo plochu za kuchyňskou linkou, či si vydláždit podlahu, půjde nám to pravděpodobně jako po másle. Problém může nastat až v momentě, kdy potřebujeme dlaždičky řezat nebo vrtat. S dobrým nářadím a s trochou šikovnosti si s ním snadno poradíme.

Úhlová bruska, foto archiv

S vyměřením plochy si pomůžeme laserovým úhelníkem. Počet potřebných obkládaček nebo dlaždic snadno spočítáme podle vzorce plocha místnosti děleno plochou dlaždiček + 10 % na odpad. Málokdy ale plocha, kterou obkládáme, je totožná s určitým počtem obkládaček, většinou je u okrajích budeme muset řezat. A což teprve v místech napojení vody a odpadu…

Řezačka nebo úhlová bruska

Řezačka na obklady, foto med

K řezání keramických obkladů můžeme použít řezačku nebo úhlovou brusku (rozbrusku) s odpovídajícím kotoučem. Řezačku dlaždic a obkládaček, kterou koupíme v některém v hobby marketu nebo v železářství, bude s největší pravděpodobností vhodná jen k řezání materiálu do síly 6 mm. Jestliže řezný kotouč nebo rameno pákové řezačky projede při řezání po glazovaném povrchu obkládačky, měl se ozvat jasný svištivý zvuk.  Pokud slyšíme zvuk dutý a obkládačku čelisti nástroje neodlomí, je použitý obkladový materiál pro daný typ nástroje příliš tvrdý a my si budeme muset obstarat profesionální řezačku. Také si ji můžeme vypůjčit v některé z půjčoven nářadí. Je vhodná zejména k řezání zejména podlahových dlaždic. Náklady na půjčení se nám vrátí, neboť s ní pokaždé uděláme čistý řez, což znamená méně odpadu.

Lom řezu

Vrtačka s nástavcem na řezání otvorů v obkladech, foto archiv

Řezačka na obkládačky se nehodí k odsekávání úzkých pruhů při okraji obkladu. Raději ji použijeme jen k vyznačení rysky a odpad olámeme štípacími kleštěmi nebo kombinačkami. Olámaný okraj zarovnáme pilníkem nebo hrubým brusným papírem z karbidu křemíku, omotaným kolem špalíčku.

Výřezy v obkládačkách

K vypracování výřezů v okraji obkládačky – například pro položení u trubky nebo konzole – použijeme pilku na kov. Uděláme dva rovnoběžné řezy potřebné délky v úhlu 90 stupňů k hraně obkládačky, spojíme jejich konce ryskou a naznačený výřez vylomíme kleštěmi. K rozměrům výřezu v obkládačce, která bude přiléhat k nějaké překážce v rovině obkladu, připočítáme potřebnou šířku spáry. Při řezání speciální pilkou na dlaždice (případně pilkou na kov) upevníme dlaždici před dřevěnou svěrkou k pracovnímu stolu. Podložka slouží nejen k tomu, aby dlaždice nepraskla, ale i potlačí vibrace způsobené řezáním. Riziko prasknutí ještě více snížíme, když umístíme řezanou dlaždici tak, aby co nejméně přečnívala přes okraj stolu.

Vrtání otvorů

Vrtáky do obkladů, foto archiv

Chceme-li k obložené stěně upevnit nějaké předměty, vrtání otvorů pro vruty provádíme nejlépe ve spárách. Někdy ale musíme vrtat přímo v dlaždici. K tomu použijeme vidiový vrták nebo vrták na kov s ostrou špičkou, abychom snížili riziko odštípnutí glazury. Sklouznutí vrtáku zabráníme nalepením kousku malířské pásky nebo náplasti v místě vrtu. Páska usnadní dobré „zakousnutí“ vrtáku. Před započetím práce se přesvědčíme, že vrtačka není nastavena na příklep – to by nám pak žádná páska nepomohla. Máme-li k dispozici vrtačku s nastavitelnou rychlostí, začínáme vrtat na nízké obrátky.

Izolace proti vlhkosti

Na špičky vrutů k upevnění různých předmětů ke stěně vystavené vlhkosti naneseme vodovzdorný silikonový tmel. Při zašroubování vrutu do hmoždinky se tmel rozprostře a brání pronikání vlhkosti do upevnění předmětu a za obkládačky.

Hmoždinky v obkládačkách

Velkoformátové obklady, foto med

K založení hmoždinky do stěny opatřené obkládačkami vyvrtáme otvor alespoň o 3 mm hlubší, než činí celková délka hmoždinky. Hlavu hmoždinky totiž musíme zasunout pod úroveň obkladu, jinak hrozí nebezpečí, že obkládačka při šroubování vrutu vlivem stranových tlaků praskne.

Otvory pro trubky

K řezačce keramických obkladů můžeme upevnit nástavec k vrtání otvorů pro trubky vodovodu a ústředního topení. Otvor začneme vrtat na rubu obkládačky, ale vrtání přerušíme těsně před dosažením glazované vrstvy. Poté otvor z glazované strany vyrazíme.