Rekuperace – jiné větrání

jak vyměnit vzduch a nepřijít o teplo- to je rekuperace.
Rekuperace – jiné větrání, foto archiv

Bolí vás hlava, práce se sype pod rukama a každou chvíli reagujete neadekvátně, čili seřvete kolegu nebo rodinu kvůli prkotině, za kterou nejspíš nemůžou. Chtělo by to vypadnout na vzduch – nebo alespoň vyvětrat. Čerstvý vzduch má blahodárný vliv na naše zdraví, psychiku i pracovní výkony. Větrání není žádná věda (ale zase tak banální úkon to není, jak píšeme ZDE ). Co ale v době, kdy musíme topit? Trendem pro řešení hádanky jak vyměnit vzduch a nepřijít o teplo je rekuperace.

Nové stavby se dnes projektují s důrazem na přirozenost, parametry interiérů se už úzkostlivě neregulují a vrací se k přirozenému větrání i osvětlení. A řízené větrání přináší finanční úspory a konec konců i méně emisí skleníkových plynů.

Jednoduchá zásada

Teoreticky by to mělo být tak, že každou hodinu by se měla vyměnit polovina vzduchu v místnosti, protože méně už znamená možná zdravotní rizika. Při větrání se totiž nejen zásobujeme nezbytným kyslíkem, ale zároveň odstraňujeme nebo ředíme dráždivé a nezdravé látky v našem prostředí. Ty „vydechuje“ stavební materiál i chemie použitá v našem životním prostředí, a dále mezi ně patří alergeny, plísně, mikroorganismy a roztoči. Dokonce i mezi novostavbami zaznamenáváme až třiceti procentní podíl domů a bytů s příznaky tzv. „syndromu nemocných budov“. Nás pak – často ani nevíme z čeho – třeba bolí hlava nebo trápí astma…

Aktivní dům

Ať už jde o karcinogenní látky, azbest ze starších izolací, olovo z barev, radon pronikající z podloží, další neblahé látky či prostě vydýchaný vzduch, odstraňujeme je přirozeným větráním. Sem patří klasická výměna vzduchu okny i řízená výměna s využitím rozdílů v tlaku vzduchu, také třeba okny, která se zavírají a otvírají automaticky. V tzv. aktivním domě funguje promyšlený systém větrání. Dík oknům v různých úrovních lze v zimě vyvětrat rychle bez zbytečných ztrát tepla a v létě během noci rozumně teplotu domu snížit i bez klimatizace. A svou roli hrají třeba i zateplení a energeticky úsporné zasklení oken. Aktivní dům navíc využívá i pasivní solární zisky.

Rekuperace ve čtyřech fázích:

Výměník – rekuperace, foto archiv

Rekuperace vlastně znamená zpětné získávání tepla. Jak to funguje, si zjednodušeně ukážeme na špičkové technologii inVENter pro decentrální systém řízeného větrání. Má keramický výměník s účinností jednadevadesát procent ušetřené energie, o kterou bychom při běžném větrání okny nenávratně přišli. V létě přitom výměník funguje obráceně, čili jako chlazení. Vzduch je vlastně stále v pohybu a to je v našich dobře utěsněných domech, kde jinak roste přirozená vlhkost milá plísním a roztočům, pro tyto organismy smrtící. Dobré, není-liž pravda? Rekuperace zmíněného systému pracuje ve čtyřech fázích:

  1. Teplý, ale vydýchaný vzduch se z místnosti vysává, ale teplo z něj odebírá high-tech výměník.
  2. Asi po minutě je tento akumulátor nabitý a ventilátor změní jeho otáčky.
  3. Zvenku ventilátor nasává čerstvý vzduch a prožene ho nabitým výměníkem, takže při výstupu dovnitř má téměř stejnou teplotu, jaká je v místnosti.
  4. Opět po minutě tepla vybitý a regulátor opět obrátí otáčky ventilátoru otáček. Systém znovu vstoupí do fáze 1.

Dvacet čtverečních metrů obytných prostor zvládne jedna jednotka. Ovšem kvůli rovnováze systému řízeného větrání s rekuperací by jednotek měl být zpravidla sudý počet.

Jedna odpověď na “Rekuperace – jiné větrání”

Komentáře jsou uzavřeny.