Jan 012015
 

Parkety patří k nejpříjemnějším obkladům podlahy, dávají bytu zcela osobní ráz. Náš trh nabízí parkety z mnoha druhů dřeva a do jakých vzorů parkety uspořádáme, záleží jen na našem vkusu. Parkety budeme k podkladu lepit.

O možných vzorech a také, jak podlahu k pokládce připravit je více ZDE. Parkety sestavené do vzorů na desky se pokládají rychle, ale práce jde celkem od ruky s vlysy pokládanými do řad.

Pracovní postup

1. Desky parket začneme pokládat zprostředka pokoje. Pro nalezení středu u nepravidelných půdorysů naměříme středy protilehlých stěn a spojíme je šňůrami. Tam, kde se překříží, je střed pokoje.

2. Jednu řadu panelů položíme nasucho podél provázku, což nám ukáže, zda rozměry parketových desek vyhovují, nebo zda je budeme muset u stěn přiříznout. V případě nutnosti změníme středový bod tak, aby odřezky z parketových desek byly na všech stranách stejně velké.

3. Na první čtyři desky uprostřed pokoje bohatě naneseme lepidlo. Parkety přitlačíme k podkladu a naneseme lepidlo na další desky. Tak zaplňujeme jeden čtverec podlahy za druhým. Panely do rohů pokoje a na obtížná místa přijdou na řadu jako poslední, neboť tak je lze lépe vyměřit a přiříznout. Pokud se na povrch dřeva dostane lepidlo, ihned ho otřeme hadříkem, zaschlé bychom čistili ředidlem obtížně.

4. Jednotlivé vlysy lepíme vedle sebe, po řadách od jednoho rohu místnosti do druhého.

5. V obou případech ponecháváme dilatační spáru, tedy 12 – 15mm mezeru od stěny, aby se dřevo mohlo roztáhnout. Tato spára později nebude vidět, neboť ji překryjeme podlahovou lištou.

6. Rohové kusy snáze zkrátíme, když jednu stranu položíme vedle druhé tak, aby předpokládaný řez souhlasil s jejím okrajem. Pak stačí desku jen proříznout. Chybějící kusy parket položíme nejdříve bez použití lepidla a zkontrolujeme průběh pokládaného vzoru.

7. Rámy dveří ve starých domech mají většinou složitý vysoustružený stupňovitý profil. Jeho tvar získáme tak, že pod rám podsuneme karton a tužkou rám obkreslíme. Profil pak přeneseme na parkety a vyřízneme lupenkovou pilkou.

8. Kolem potrubí radiátorů pokládáme parkety nejlépe ve dvou kusech, v nichž otvor vyřízneme sukovníkem (ponecháme malou dilatační spáru). Desku parket položíme na zkoušku do kouta a pečlivě si tužkou vyznačíme místa řezu.

9. Lepidlo nanášíme pečlivě, postupně a podle pokynů výrobce. Snažíme se zabránit, aby se lepidlo dostalo na povrch parkety, pokud se tak stane, otřeme ho ihned vlhkým hadrem.

10. Podlahové lišty pokládáme podél stěn postupně. Nejdříve přitlučeme tenkými hřebíky se sraženým hrotem nejdelší lišty podél nejdelších stran pokoje. Začínáme z koutů pokoje. Seřízneme jeden konec lišty pod úhlem 45 stupňů (v pokosnici), aby lišta mohla být upevněna na doraz. Jestliže lišta hraničí s rámem dveří nebo okna, jenž sahá až k podlaze, nezakončíme ji rovným řezem, nýbrž řezem s úhlem 135 stupňů. Při přitloukání tlačíme lištu dolů a proti stěně tak, aby zakryla spáry na okrajích. Mezera mezi stěnou a plochou parket je tak zcela zakryta.


Sorry, the comment form is closed at this time.