Aug 152015
 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Staré nevzhledné dřevěné schody, které ještě nechceme nákladně renovovat, můžeme jednoduše obložit kobercem. Toto řešení se přímo nabízí, pokládáme-li koberec do chodby, kde jsou schody umístěny. Koberec schody odhluční a značně ztlumí kročejový hluk. Ale pozor, ne každý koberec je na schody vhodný.

Jako schodišťový koberec nikdy nevybíráme koberec s dlouhým vlasem, ani příliš měkký. Nehledě na to, že se takové koberce velmi špatně pokládají, představují i určité nebezpečí uklouznutí. Protože koberec je v oblasti nášlapu velmi silně zatěžovaný, měli bychom v každém případě vybrat materiál odolný vůči opotřebení (bývá označen symbolem schody). Jak správně vybrat koberec ZDE.

Směr vlasu

Při pokládce pamatujeme také na směr vlasu, který by měl být na všech schodech stejný. Zpravidla je směr vlasu označen šipkou na rubu koberce. Také směr můžeme ověřit tak, že po koberci přejedeme dlaní. Ve směru vlasu vnímáme koberec hmatem jako hladký, proti směru při hlazení drhne.

Fixování kobercovou páskou

PENTAX Image

Upevnění oboustrannou lepicí páskou

Nejjednodušším řešením, jak koberec zafixovat na jednotlivých schodech, je pokládání pomocí kobercové oboustranné lepicí pásky s extra silným lepicím účinkem. Případně jiného vhodného lepidla ZDE. Při pokládání postupujeme shora dolů. Kobercovou lepicí pásku přilepíme vždy na jednu podstupnici (svislá část schodu) a jednu nášlapnou plochu. Přední hranu nášlapné plochy a spodní stranu předcházející nášlapné plochy rovněž opatříme lepicí páskou. Poté z lepicí pásky na podstupnici stáhneme ochrannou fólii a přesně seříznutý pruh koberce na lep přitiskneme. Nakonec stáhneme fólii z kobercové pásky na nášlapné ploše a i zde přesně seříznutý koberec pevně přimáčkneme. Až poté stáhneme fólii z kobercové pásky na přední a spodní straně nášlapné plochy. Koberec musíme položit hladce a rovnoměrně kolem hrany a rovněž pevně přimáčknout. U neohebných koberců a koberců se silným molitanovým spodkem bychom měli použít pro zajištění připevnění čalounické hřebíčky, nebo okraje koberce zajistit sponkami. V problematické oblasti hran musíme koberec přimáčknout obzvláště dobře. Dodatečné zajištění do spodní strany provedeme čalounickými hřebíčky nebo sponkami.

Koberce připevněné schodišťovými tyčemi

běhoun

Upevnění tyčemi

Koberec běhoun se připevňuje klasickým způsobem – připevňuje se k schodišti kovovými tyčemi, jejichž úchyty připevňujeme zpravidla k podstupnicím. Tyče se prodávají v různém provedení (ocelové, eloxovaný hliník, mosaz a další). Začneme tak, že po obou stranách každé podstupnice všech schodů pevně přišroubujeme úchyty s oky, a to v šířce odpovídající šířce tyčí. Shora dolů pokládáme běhoun a postupně ho na každém, schodu upevníme tyčí, kterou vsuneme do ok úchytu. Nakonec schodišťové tyče zajistíme proti vyvléknutí masivními koncovkami. Toto řešení je výhodné zejména pro výměnu či snadné čištění koberce.


Sorry, the comment form is closed at this time.